Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1044)

گزارشات(299)

زندانها(320)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(56)

مجهول المکان(115)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(215)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(4)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(340)

اعتصاب(574)

احضار(232)

خانواده(77)

پرونده(980)

سلامت(404)

تبعید(26)

آزادی(356)

بازداشت(956)

حقوق بشر(207)

انتقال(295)

مرخصی(211)

اعدام(648)

بیوگرافی(29)

وفات(47)

صدمات(975)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: ایران وایر تعداد بازدید:   2408 زمان ثبت:   04:58:45 1394-09-20
در بند پیرمردهای زندان چه می گذرد؟
به گزارش بازداشت به نقل از ایران وایر :
"نامهربونی ، نمی دونم می دونی، که عشقت ما رو کشته؟ تیر نگاهت ، دوتا چشم سیاهت ، مثل آهو درشته..." صدای آوازخوانی روحوضی پیرمرد هشتاد و هشتادساله در راهروهای بند می پیچد، جوانترها تهییج می شوند و شروع می کنند به دست زدن و قر دادن.

او در جریان شلوغی روزهای انتخابات به همراه برادرزاده اش نبش خیابان بهبودی بازداشت شده ، چهل روز انفرادی را تاب آورده و از زمانی که به بند عمومی منتقل شده، شادی را میهمان بند عمومی کرده است. وقتی آزاد شود، همه زندانی ها، دلتنگ رفتنش می شوند. اما همه زندانی های میانسال زندان به این دلخوشی نیستند. بعضی از آنها که به مراقبت بیشتری نیازمندند، هر روز می کاهند و تحلیل می روند: «هشتاد و پنج ساله که باشی خودش به تنهایی یک درد است، روی ویلچر هم که باشی درد بزرگتری است اما بدتر از همه اینها این است که با این شرایط و سن و سال در زندانی هم باشی .» «محمد» سعی می کند این جملات را با شوخ طبعی ادا کند اما سربازانی که قرار است او را برای مداوای مقطعی از بند اشرار زندان اوین به تیمارستان منتقل کنند، وقتی که از اتهام محمد خبردار می شوند، شگفت زده و مبهوت می مانند؛ او به اتهام عدم پرداخت مهریه چند ماهی است که به زندان افتاده است.

آمار پیرمردهایی که به علت کهولت سن به تنهایی حتی قادر به دستشویی رفتن هم نیستند، در برخی زندان ها آنقدر بالاست که در برخی از این زندان ها یک بند مستقل جداگانه برای سالمندان تشکیل شده است. مسئولین زندان غالبا برای راحتی سالمندان مجرم یا زندانی، آنها را از اشرار جدا می کنند اما در مواقعی که از عملکرد پیرمردها راضی نباشند یا آنها به قدر کافی مفهوم «دستورپذیری» را درک نکنند، آنها را به بند اشرار و قاتلین منتقل می کنند.

یکی از این بندهای مخصوص افراد میانسال، سالن هشت زندان رجایی شهر کرج است که سالهاست به بند «پیرمردها» شهره است. پیش از این سالن ده این زندان به عنوان بند «پیرمردها » شناخته می شد اما پس از ظهور القاعده در خاورمیانه و افزایش دستگیری هواداران افراطی و بنیادگرای آنها در شهرهای مرزی ایران، سالن ده زندان رجایی شهر به هواداران القاعده اختصاص یافت و پیرمردها به سالن هشت این زندان منتقل شدند.

با این وجود، هنوز هم برخی از آنها را می توان وقت هواخوری در حیاط زندان دید که نرمش می کنند،یا اینکه دور هم جمع می شوند و خاطرات رشادت هایشان در دوران درخشان جوانی را به رخ همدیگر می کشند.

یک زندان ساکن زندان قزل حصار می گوید لزوما همه پیرمردهای ساکن این زندان به جرم های سبک یا به علت تخلف و ورشکستگی مالی یا به خاطر مهریه در زندان نیستند :« با اینکه دیدن شرایط فیزیکی افراد میانسال برای همه ما ترحم برانگیز است اما برخی از آنها جرایم بزرگی مرتکب شده اند؛ در بین اشراری که ساکن شرورترین بندهای زندان قزل حصار هستند به راحتی افراد هفتاد ساله به بالایی می بینید که جرم هایی همچون قتل، تجاوز و قاچاق مواد مخدر را مرتکب شده و سال های طولانی است میهمان زندانند.»
« مریم» از سال 1385 به عنوان مددکار اجتماعی در زندان رجایی شهر مشغول به خدمت است. او در مورد اینکه معمولا چه کسانی به بخش سالمندان این زندان منتقل می شوند، می گوید: « در مورد زن ها جای مستقلی برای سالمندان وجود ندارد و مددجویان زن سالمند درباقی بندها و در کنار سایر زندانی ها زندگی می کنند اما در سیستم زندانبانی غالبا مردان از کار افتاده را به بند پیرمردها منتقل می کنند. حقیقتش را بخواهید بدانید آنها اوضاع بهداشتی مناسبی ندارند. برخی از آنها مواد مخدر مصرف می کنند و بساط استعمالشان در زندان همچون جوان ترها به راه است. این گروه نیازمند توجه و مراقبت ویژه فیزیکی و روانی اند ولی از این مراقبت و توجه برخوردار نیستند و شرایط زندان به شکلی نیست که بشود آنها را تحت مراقبت و رسیدگی خاص قرار داد، توانایی های حرکتی و ورزش های روزانه و حتی تمرین های ذهنی و دلمشغولی های استاندارد برایشان فراهم کرد. آنها امکانات خاص و ویژه ای ندارند اما به هر حال در بند مسن ترها ، سالمندان ناچار به تمیز نگه داشتن محیط پیرامون نیستند و غالبا از سوی سازمان زندان ها، برای آنها امکانات بیشتری برای انجام کارهای روزانه بند درنظر گرفته می شود.»

به شهادت زندانیان، افراد میانسالی که برای فرار ذهنی از فضای زندان و تحمل دوران حبس به مواد مخدر روی می آورند، کمتر به مواد مخدر صنعتی تمایل نشان داده و معمولا به استعمال تریاک به روش خوراکی معتادند.

اما حضور زندانیان میانسال فقط به بندهای مالی محدود نمی شود، «رحیم»، زندانی ساکن زندان اوین می گوید اطلاع موثق دارد در بند دو الف این زندان، یک پیرمرد شصت ساله را بمدت هفت سال در انفرادی نگاه داشته بودند، تا به اتهام جاسوسی برای اسرائیل اعتراف کند. وی بعدها به بند ۳۵۰ زندان اوین انتقال یافت و تا مدتها میهمان این بند بود.
رحیم در ادامه مشاهداتش از وضعیت افراد میانسال در زندان اوین می گوید: "یکی از پیرمردهای بند دیابت داشت. هر جای بدنش زخم می شد به راحتی بهبود پیدا می کرد و متاسفانه کف پایش عفونت کرده و ورم کرده بود و دمپایی زندان به پایش بند نمی شد. با پای برهنه به بهداری زندان مراجعه کرد اما بدون هیچ رسیدگی مشخصی به بند برگردانده شد. او پاهای عفونی و زخمی اش را روی زمین می کشید و پزشک متخصص زندان حتی کف پای زخمی او را باندپیچی نکرده بود، تا حداقل عفونت ها و خونریزی کمی التیام پیدا کرده و کشیدن پایش روی زمین و راهروهای عمومی وضعیت پای پیرمرد را وخیم تر نکرده و هم باعث آلوده شدن محیط نشود. حتی یک چسب زخم نیز در اختیارش نگذاشته بودند، من واقعا آن شب زیر پتو برای آن پیرمرد بیچاره گریه کردم.»

در بین زندانیانی با جرایم مالی هم میانسال هایی دیده می شوند که به خاطر تصادف، قتل غیر عمد با خودرو، صدور چک بی محل، عدم پرداخت نفقه، عدم توانایی در پرداخت مهریه، جعل اسناد و از این قبیل جرایم در زندان به سر می برند.

مریم ، مددکار اجتماعی زندان رجایی شهر کرج می گوید: "زیاد پیش می آید که مددکاران زندان با دیدن شرایط وخیم میانسالان زندانی بین شاکیان خصوصی آنها پادرمیانی می کنند و یا مبلغی از بدهی هایشان را از محل خیریه مردمی پرداخت می کنند اما به هر حال قدرت و توان و منابع ما نیز محدود است.»
تعداد همدردی=0
 نظرات:
Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.comبیشترین همدردی

زینب سکانوند در زندان ارومیه اعدام شد

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد
بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز
آخرین بازدید

در بند پیرمردهای زندان چه می گذرد؟

بیش از یک سال بلاتکلیفی فرزند و برادرزاده امام جمعه نصیرآباد

بازگشت قدیمی ترین زندانی بهایی مهوش شهریاری ( ثابت ) به زندان اوین

تداوم تنبیه انفرادی برای سه زندانی اهل سنت

جلوگیری از درمان در زندان به سرطان ختم شد؛ جراحی و تخلیه چشم علیرضا رجایی

پس از بازداشت امیر پیغامی شهروند کُرد، پاسپورت و وسایل شخصی وی نیز ضبط گردید

تعیین تاریخ دادگاه رسیدگی به اتهامات یاشار رضوانی، شهروند بهایی

روایت خانواده ای که در عرض یک‌ماه به اعدام محکوم شدند

رئیس سازمان زندان‌ها: زندان‌های ایران سه برابر ظرفیت زندانی دارد

شکستن انگشتان یک زندانی توسط مسئولین زندان بندرعباس
آخرین نظرات

اگر اتهامات واهی هست، چرا من رو نمیگیرن؟ چرا هزاران یا م...

حاج ناصر طلوعی بسیار انسان شریفی هست وهمیشه دنبال حل مش...

داداشی ایشالا آزادیت

با امتنان از خانم مهر انگیز کار که با مهر مبادرت به کاری ...

آنها همچنان ما را سرکوب میکنند و ما با تکیه بر آموزشهای ...

نمیدونم چی بگم امامدتها قبل پسرفامیلمون موتوری دزدی نا...

سلام این ننگ را به جامعه اهل سنت باید تسلیت گفت

هموطنان عزيز سلام .سخني کوتاه با عاشقان شهدا با عاشقان ا...

بخودت بیاازتاثیر گذاران مفلوک خوددوری کن بیخودی رابیشت...

سلام آقای گلشنی از خاطرات اقامتتان در شهرستان ساوه برای...