Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1044)

گزارشات(299)

زندانها(320)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(56)

مجهول المکان(115)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(215)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(4)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(340)

اعتصاب(574)

احضار(232)

خانواده(77)

پرونده(980)

سلامت(404)

تبعید(26)

آزادی(356)

بازداشت(956)

حقوق بشر(207)

انتقال(295)

مرخصی(211)

اعدام(648)

بیوگرافی(29)

وفات(47)

صدمات(975)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: ایران وایر تعداد بازدید:   1960 زمان ثبت:   17:54:41 1394-09-26
گفت و گو با چند زندانی محکوم به اعدام
به گزارش بازداشت به نقل از ایران وایر :
چهل و دو ساله و از اهالی بابل است. وقتی دستگیرش کرده اند یک کیلو کراک با خودش حمل می کرده، حسین می گوید : «همسرم مرا لو داد، او تنها کسی بود که از وجود کراک ها خبر داشت، جلوی ماشینم را گرفتند، دقیقا رفتند سر وقت کیسه ای که زیر صندلی راننده جاسازی کرده بودم اما از او کینه به دل نگرفته ام چون مسیر اشتباهم را متوقف کرد».

حالا حکم اعدامش صادر شده، گرچه بارها به این حکم اعتراض کرده اما در نهایت در دادگاه تجدید نظر نیز اعدامش تایید شده است. «حسین» می گوید بر خلاف بسیاری از زندانی ها که در زندان به خلاف بیشتر رو می آورند، او در زندان اعتیادش را ترک کرده، قرآن می خواند، به معنای واقعی در اینجا از درون متحول شده و بابت گذشته اش پشیمان و نادم است. می گوید فقر شدید مالی، بدهکاری و شرمندگی پیش چشم زن و بچه اش که به نان شب محتاج بوده اند، او را به این مسیر خطرناک و تاریک کشانده است.

می داند اگر قانون «حذف مجازات اعدام برای متهمان مواد مخدر» توسط مجلس و دولت و ارگان های مربوطه به تصویب برسد، باز در شرایط او تغییری ایجاد نمی کند، چون به نظر قاضی، او قاچاقچی عمده مواد محسوب می شود و خودش می داند مرگش در زندان حتمی است.

حسین از این که بعد از مرگش، مهر فرزند یک قاچاقچی و جنایتکار روی پیشانی فرزندش باقی می ماند، احساس دلتنگی می کند. او دلش می خواهد قبل از مرگش از تمامی جوانانی که باعث آلودگی شان شده، از خانواده هایی که بنیانش را لرزانده و از مادرانی که به خاطر اعمال نابخردانه اش اشک ریخته اند، طلب حلالیت کند.

اما همه زندانیانی که به جرم تولید یا توزیع مواد مخدر در زندانند و حتی به اعدام محکوم شده اند، مثل حسین نادم و پشیمان نیستند. برخی از آنها با اینکه زیر تیغند اما شغل توزیع مواد را در زندان هم پی می گیرند.

«هادی.ع» چهل و دو ساله است. او از هفت سال پیش تاکنون به خاطر حمل چهارصد گرم شیشه، ساکن زندان است. هادی هنوز هم در زندان مثل برخی دیگر از همبندی هایش شیشه مصرف می کند. هادی می گوید آخر خط است و اسمش در لیست اعدامی هایی هایست که به زودی حکمشان قرار است اجرا شود.

همسر هادی در همان روزهای اولی دستگیری اش، دست بچه هایش را گرفته و رفته خانه پدرش و بعد از آن هم به مدد قانون طلاق گرفته، نه زن و نه بچه هایش در طول این هفت سال به ملاقاتش نیامده اند و مادر پیرش تنها کس اوست که گاهی به او سر می زند و نگران است. هادی در برابر این پرسش که چرا کماکان خرید و فروش مواد را در زندان هم ادامه می دهد، می گوید: « چاره ای بجز خرید و فروش مواد درزندان برای گذران زندگی هم ندارم، کسی از بیرون نمی تواند برایم پول بفرستد. مادرم با کمک این و آن روزگارش می گذرد، تمام اموال من که یک آپارتمان کوچک بوده، توسط قوه قضاییه توقیف شده، چون او در آن آپارتمان اقدام به تولید شیشه می کرد.

او اعتقاد دارد که قوه قضائیه در برخورد با پرونده ها تبعیض قائل می شود: «بیشتر هم پرونده ایی هایم که متهم به نگهداری و حتی خرید و فروش مواد، تا حدود صد گرم بودند، با دیده اغماض و گذشت قاضی به جای اعدام به حبس محکوم شدند و حالا دارند دوران حبس شان را می گذرانند.»

«احمد» زندانی دیگری است. او پیش از این در بند اعدامی های زندان تبریز بوده و اکنون به زندان رجایی شهر منتقل شده است. احمد می گوید به خاطر حمل و جا به جایی چهل کیلو تریاک بازداشت شده و در دادگاه بدوی به اعدام محکوم شده اما توانسته ثابت کند نسبت به این کار آگاهی نداشته و فقط مواد را حمل می کرده و از مقصد و مبدا مواد بی خبر بوده و به همین دلیل هم حکم اعدامش اکنون به 15 سال حبس کاهش یافته است: « اولش حکمم اعدام بود اما با دستگیری اعضای اصلی باند که سه نفر بودند و همه آنها هم حکم اعدام گرفتند، اتهام من از قاچاقچی به حمل مواد تغییر کرد و حکم اعدامم به پانزده سال زندان تبدیل شد».

او می گوید از طبقه متوسط جامعه است و درآمد اصلی را رٶسایش به جیب می زدند و هنوز هم چند میلیارد پولی که از طریق ترانزیت مواد مخدر به دست آورده اند را به دادگاه تحویل نداده اند، چون آنها این پول را با پولشوئی برای آینده خانواده خودشان باقی می گذارند.

به اعتقاد زندانی دیگری به نام «نعمت» که پنجاه و دو ساله است و مدتی را در زندان یزد بوده و اکنون در زندان رجایی شهر به سر می برد، عملا قانون مجازات اعدام در مورد قاچاقچیان اصلی مواد مخدر اجرا نمی شود: «در مورد آدم های رده بالا چون دست به جیب می شوند همه چیز به دیده اغماض نگریسته می شد و عملا دادگاه ها حکم اعدامی که طبق قانون به آنها داده اند را بعد از مدتی می شکنند و به حبس تبدیل می کنند اما تنها افراد خرده پا و بی بضاعت در این میان آسیب جدی می بینند.»

او می گوید در یک مورد، ماجرا فرق می کند: « صاحبان آشپزخانه تولید مواد مخدر صنعتی با شدیدترین مجازات ها روبرو می شوند آنها در صورتی که از طرف پلیس مبارزه با مواد مخدر دستگیر شده باشند، هیچ راه فراری ندارند اما بعضی از این افراد بعدها در خاطراتشان در زندان تعریف می کنند که در کار تولید بوده اند اما چون از طرف کلانتری و پاسگاه، بازرسی و دستگیر شده اند، با دادن رشوه، مشمول چشم پوشی هایی هم شده اند.»

با وجود این، در بند مواد مخدر زندان قزل حصار که تا چند ماه پیش ساکن آنجا بوده، صدها زندانی با حکم اعدام وجود دارند که منتظر اجرای حکمشان هستند.

«رضا» یکی دیگر از محکومان به اعدام است که با یک باند بزرگ دستگیر شده و با وجودی که بیست نفر از هم بندیانش را در ماه های گذشته اعدام کرده اند، اما حکم او هنوز هم اجرا نشده است.

او با یک اعدامی دیگر هم بند است، مردی که بیش از سه بار به علت مشروب خواری دستگیر شده، حد بر او جاری شده و قرار است اعدام شود. رضا دستش برسد در داخل زندان مواد جا به جا می کند. می گوید نیاز به پول دارد، یک زندانی مخارج دارد. غذای زندان بسیار بی کیفیت است. به هر حال تنها راه درآمدزایی درون زندان از محل خرید و فروش مواد مخدر است. رضا پدر سه فرزند است و تعریف می کند که برادرش هم با یک جرم مشابه اعدام شده است. او با اشاره به اینکه حتی اعدام برادرش او را از مسیری که در پیش گرفته بوده ، نترسانده توضیح می دهد که: «اعدام نه تنها باعث توقف وقوع جرم نمی شود حتی آن را کاهش نمی دهد و حالا که برداشتن حکم اعدام از مجرمان جرایم مربوط به مواد مخدر هیچ مشکل شرعی ندارد، با بخشیدن متهمان بخش مواد مخدر می شود آنها را به رافت و مهربانی هدایت کرد و طبعا این کار بیشتر از طناب دار موثر خواهد بود.»

این روزها خبر ارائه طرح «حذف مجازات اعدام متهمان مواد مخدر» که توسط 70 نماینده در مجلس شورای اسلامی مطرح شده، دیوارهای زندان را در نوردیده و زبان در زبان منتقل می شود، زندانیان بند مواد مخدر خوشحالند، آبی زیر پوستشان دویده و امید در چشم هایشان دیده می شود، «شاید من هم جزو بخشوده شدگان باشم» این جمله ای است که هر کدام از آن محکومان به اعدام هزاران هزار بار ته ذهن شان مرور کرده اند. روزنامه های تکراری سر ظهر خریداران زیادی دارد. همه می خواهند بدانند در مجلس چه خبر است؟
تعداد همدردی=0
 نظرات:
Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.com



بیشترین همدردی

زینب سکانوند در زندان ارومیه اعدام شد

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد




بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز




آخرین بازدید

گفت و گو با چند زندانی محکوم به اعدام

رفتار توهین آمیز گارد زندان گوهردشت با خانواده های زندانیان سیاسی

سید شمس الدین رستمی و حسین رستگارا شهروندان بوکانی در تهران بازداشت شدند

دستگیریهای کور و خودسرانه هموطنان عرب

نافرمانی دو زندانی سیاسی کُرد آنان را روانه سلول های انفرادی کرد

نهادینه کردن رعایت حقوق زنان به عنوان یک ارزش اجتماعی

بازداشت رحیم حسن محالی شهروند ٤٨ سالە در پیرانشهر

دو فعال اردبیلی جهت تحمل حبس راهی زندان شدند

پدر سالخورده زندانی توسط معاون دادستان ضرب و شتم و راهی بیمارستان شد

امیرچمنی فعال کارگرى روزگذشته ۵ خرداد بازداشت شد




آخرین نظرات

آنها همچنان ما را سرکوب میکنند و ما با تکیه بر آموزشهای ...

نمیدونم چی بگم امامدتها قبل پسرفامیلمون موتوری دزدی نا...

سلام این ننگ را به جامعه اهل سنت باید تسلیت گفت

هموطنان عزيز سلام .سخني کوتاه با عاشقان شهدا با عاشقان ا...

بخودت بیاازتاثیر گذاران مفلوک خوددوری کن بیخودی رابیشت...

سلام آقای گلشنی از خاطرات اقامتتان در شهرستان ساوه برای...

من ۳ فروردین ۹۷ به دلیل مهریه رفتم زندان زندان مرکزی بو...

خوبه که . همه ی ضد انقلاب ها و منافقا رو میگیریم اینطوری

پس خیلی خری

خیلی الاغی