Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1044)

گزارشات(299)

زندانها(320)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(56)

مجهول المکان(115)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(215)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(4)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(340)

اعتصاب(574)

احضار(232)

خانواده(77)

پرونده(980)

سلامت(404)

تبعید(26)

آزادی(356)

بازداشت(956)

حقوق بشر(207)

انتقال(295)

مرخصی(211)

اعدام(648)

بیوگرافی(29)

وفات(47)

صدمات(975)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: بام تعداد بازدید:   2604 زمان ثبت:   02:44:23 1394-10-10
اجیر کردن نوجوانان برای جابه جایی موادمخدر در بند ۵ زندان رجایی شهر موسوم به بند نوجوانان تحت دستور مردانی رئیس زندان و امیریان معاونت داخلی
به گزارش بازداشت به نقل از بام حدود ۵۴ درصد از زندانیان ایران با جرائم مواد مخدر در زندان‌ها به سر می‌برند و درصد بالایی از جرائم دیگر من جمله فساد، فحشا، تجاوز، قتل و سرقت نیز با این موضوع ارتباط مستقیمی دارد. موضوع دیگر افزایش تعداد معتادان، کاهش روزافزون سن اعتیاد و فراگیر شدن آن در تمامی ابعاد جامعه و حتی تسری مواد مخدر در بین خانم‌های خانه‌دار با توجه به مسائل و مشکلات فردی و خانوادگی و … وضعیت نابه سامانی را در جامعه و همچنین خطر جدی‌تری برای سلامت جامعه و تضمین آن ایجاد کرده و به آن دامن زده است. از این روی نگاهی گذرا به قوانین مندرج در سازمان مبارزه با مواد مخدر کشور می‌اندازیم:

در ماده ۴ آمده است که : هر كس بنگ، چرس، گراس، تریاک، شیره، سوخته، تفاله تریاک و یا دیگر مواد مخدر یا روان‌ گردان‌های صنعتی غیرداروئی كه فهرست آنها به تصویب مجلس شورای اسلامی می‌رسد را به هر نحوی به كشور وارد و یا به هر طریقی صادر یا ارسال نماید یا مبادرت به تولید، ساخت، توزیع یا فروش كند یا در معرض فروش قرار دهد با رعایت تناسب و با توجه به مقدار مواد مذكور به مجازاتهای زیر محكوم می‌شود:

۱- تا پنجاه گرم، تا چهارمیلیون ریال جریمه نقدی و تا پنجاه ضربه شلاق. ۲ـ بیش از پنجاه گرم تا پانصد گرم، از چهارمیلیون تا پنجاه میلیون ریال جریمه نقدی و بیست تا هفتاد و چهار ضربه شلاق و در صورتی كه دادگاه لازم‌ بداند تا سه سال حبس. ۳ـ بیش از پانصد گرم تا پنج كیلوگرم، از پنجاه میلیون ریال تا دویست میلیون ریال جریمه نقدی و پنجاه تاهفتاد و چهار ضربه شلاق و سه تا پانزده سال‌ حبس. ۴ـ بیش از پنج كیلوگرم، اعدام و مصادره اموال ناشی از همان جرم. همین طور در ماده ۷ آمده است: در صورتی كه مرتكب جرائم مذكور در مواد ۴ و ۵ از كاركنان دولت یا شركتهای دولتی و مؤسسات و سازمان‌ها و شركت‌های وابسته به دولت‌ باشد و مطابق قوانین استخدامی مشمول انفصال از خدمات دولتی نگردد علاوه بر مجازات‌های مذكور در موارد قبل برای بار اول به شش ماه انفصال و‌برای بار دوم به یک سال انفصال و برای بار سوم به انفصال دائم از خدمات دولتی محكوم می‌شود.

به منظور تخلفات مسئولین در زندان‌ها ذکر همین دو ماده کفایت می‌کند و با توجه به آنکه این قوانین و مسئولین مرتبط چندان تاثیر بازدارنده‌ای در مورد شناسایی افراد مرتکب جرایم این چنینی نداشته است، دقیق شدن در سایر قوانین مندرج و ثبت شده ضروری نمی باشد و به همین میزان اکتفا می‌کنم و از آنجا که ابعاد گسترده این موضوع در یک گزارش نمی‌گنجد تنها به یکی از مواردی که تحت حمایت مستقیم مسئولین زندان صورت می‌گیرد خواهم پرداخت.

آنچه می خوانید حقایقی از بند ۵ زندان رجایی شهر موسوم به بندی است که نوجوانان و جوانان را در آن نگهداری می‌کنند اما وضعیت این بند چگونه است و آیا نوجوانانی که به منظور اصلاح و تربیت در این زندان نگهداری می‌شوند به واقع اصلاح و تربیت شده و یا به سوی جرایم خطرناک‌تری سوق داده می‌شوند؟

بند ۵ زندان رجایی شهر موسوم به بند جوانان است که قاعدتا می‌بایست شامل جوانان و نوجوانانی باشد که خواسته و یا ناخوسته مرتکب جرایمی شده‌اند که باید برای اصلاح و تربیت در چنین بندهایی نگهداری شوند و منظور از جدا کردن نوجوانان و جوانان از سایر زندانیان برای ایزوله کردن آنها به منظور اصلاح و تربیت و جلوگیری از هر گونه تماس با دیگر زندانیان زندان که دارای سابقه‌های طولانی و خشونت هستند می‌باشد. چرا که در بسیاری از موارد جرم برای آنها به مثابه امری عادی در آمده است.

اصولا می‌بایست حد فاصل سنی برای این افراد حدود ۲۵ سال باشد اما بر خلاف تصور در این محل که می‌بایست عاری ازهر نوع خشونت و مواد مخدر و دیگر رفتارها و مسائل ناپسند و زیان بار باشد متاسفانه محلی شده است که از آنجا مواد مخدر به سایر بندهای دیگر زندان پخش می‌شود.

سوالی که در اینجا به وجود می‌آید این است که در چنین جایی که به صورت در بسته می‌باشد و یا کنترل شدیدی بر آن حاکم است چگونه این اعمال صورت می‌پذیرد؟ برخی از زندانیان که از چندین سال قبل در آنجا نگهداری شده‌اند به مواردی اشاره کرده که جای تامل دارد. یکی از این موارد ایجاد درگیری و دعوا در بین زندانیان به منظور ایجاد رعب و وحشت توسط افراد اجیر شده در درگیری‌ها به دستور مستقیم امیریان معاونت داخلی زندان رجایی شهر صورت می‌گیرد و علت آن ساکت کردن زندانیان و نادیده گرفتن مسائلی از جمله فروش و پخش مواد مخدر توسط یکی از پاسدار بندهای خود که مشغول خدمت در قسمت انفرادی‌های زندان می‌باشد به نام صدیقی و از طریق وی به پاسدار بند فردی با نام دودهکی است. به گفته ناظران این فرد با نام دودهکی مواد را به روش‌های مختلف از جمله جاسازی در دیگ‌های غذا و سفارش کردن آن به یکی از زندانیان همان بند به نام ح.ر می‌سپارد تا این پروسه را به اتمام برسانند و به گفته شاهدان عینی، به دستور امیریان این زندانی با نام مخفف شده ح.ر که پخش کننده مواد مخدر در زندان است دارای آزادی‌های نامحدود با استثمار کردن دیگر زندانیان می‌باشد. در این موارد اگر زندانیان دیگر کوچکترین اعتراضی نسبت به این موضوع و اینگونه رفتارها داشته باشد مورد ضرب و شتم شدید توسط این زندانی و دیگر زندانیان اجیر شده قرار می‌گیرد و اگر این اقدامات را به مسئولان مربوطه گزارش نمایند با بی اعتنایی آنها مواجه می‌شوند و با سفارش پاسدارهای بند مجددا مورد ضرب و شتم قرار می‌گیرند.

لازم به توضیح است که زندانیان اجیر شده متاسفانه در اکثر مواقع ناچارا دست به چنین اقدامی می‌زنند چرا که اگر مخالفتی با سفارشات و دستورات نامشروع مسئولین نمایند خود آنها نیز مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند و در قبال این اعمال درصد اندکی از فروش مواد مخدر به آنها جهت گذراندن زندگیشان داده می‌شود. با توجه به آنکه بارها شاهد گزارش و خبرهایی مبنی بر کشف مواد مخدر در زندان بوده‌ایم وضمن آنکه قاعدتا یک زندانی توانایی ورود آن همه مواد مخدر به زندان آن هم با تدابیر امنیتی موجود را ندارد انگشت اتهام به سمت مسئولین زندان متوجه است چرا که به کرات زندانیان عادی و سیاسی که در زندان رجایی شهر نگهداری می‌شوند صراحتا از ورود مواد مخدر توسط زندانبانان و مسئولین سخن به میان آورده‌اند و با توجه به آنکه مسئولین زندان برای پوشاندن اقدامات غیرقانونی خود مدت‌هاست شروع به بازرسی‌های غیرمعمول و توهین آمیز در مسیر بهداری و سالن ملاقات این زندان صورت می‌دهند، لذا ذکر ماده ۳۳ قانون مبارزه با مواد مخدر نیز ضرورت دارد.

مطابق ماده ۳۳ به منظور پیشگیری از اعتیاد و مبارزه با قاچاق مواد مخدر از هر قبیل، اعم از تولید، توزیع، خرید، فروش و استعمال آنها و نیز موارد دیگری كه‌ در این قانون ذكر شده است. ستادی به ریاست رئیس جمهور تشكیل و كلیه عملیات اجرائی و قضائی و برنامه‌های پیشگیری و آموزش عمومی و تبلیغ‌علیه مواد مخدر در این ستاد متمركز خواهد بود و اعضای مشخص شده ستاد در این قانون به شرح زیر است، لذا ارسال این گزارش به اشخاص و دفاتر آنها به منظور پیگیری و جلوگیری از تخلفات بیشتر مسئولین در زندان رجایی شهر ضروری است.

۱- رئیس جمهور

۲- دادستان كل كشور

۳- وزیر كشور

۴- وزیر اطلاعات

۵- وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی

۶- وزیر آموزش و پرورش

۷- رئیس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

۸- فرمانده نیروی انتظامی

۹- سرپرست دادگاه انقلاب اسلامی ایران

۱۰- سرپرست سازمان زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی

۱۱- فرمانده نیروی مقاومت بسیج
تعداد همدردی=0
 نظرات:
Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.comبیشترین همدردی

زینب سکانوند در زندان ارومیه اعدام شد

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد
بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز
آخرین بازدید

اجیر کردن نوجوانان برای جابه جایی موادمخدر در بند ۵ زندان رجایی شهر موسوم به بند نوجوانان تحت دستور مردانی رئیس زندان و امیریان معاونت داخلی

حكم اعدام براى 7 زندانی در ايران که پیش از سن 18 سالگی مرتکب قتل شده‌اند

بازداشت تعدادی از شهروندان معترض در مقابل زندان اوین

عالیه مطلب‌زاده فعال حقوق زنان بازداشت شد

آرش صادقی به بیمارستان منتقل شد

دادگاه تجدید نظر حکم شش سال زندان دکتر حسین رفیعی را تایید کرد

رفتار توهین آمیز گارد زندان گوهردشت با خانواده های زندانیان سیاسی

نامه سرگشاده یک شهروند بهایی خدمت کاندیداهای نمایندگی مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان

یغما فشخامی روزنامه نگار ، بازداشت شد

مدیرکل زندان‌های استان تهران: قتل در زندان رجایی‌شهر طبیعی است
آخرین نظرات

اگر اتهامات واهی هست، چرا من رو نمیگیرن؟ چرا هزاران یا م...

حاج ناصر طلوعی بسیار انسان شریفی هست وهمیشه دنبال حل مش...

داداشی ایشالا آزادیت

با امتنان از خانم مهر انگیز کار که با مهر مبادرت به کاری ...

آنها همچنان ما را سرکوب میکنند و ما با تکیه بر آموزشهای ...

نمیدونم چی بگم امامدتها قبل پسرفامیلمون موتوری دزدی نا...

سلام این ننگ را به جامعه اهل سنت باید تسلیت گفت

هموطنان عزيز سلام .سخني کوتاه با عاشقان شهدا با عاشقان ا...

بخودت بیاازتاثیر گذاران مفلوک خوددوری کن بیخودی رابیشت...

سلام آقای گلشنی از خاطرات اقامتتان در شهرستان ساوه برای...