Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1044)

گزارشات(299)

زندانها(320)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(56)

مجهول المکان(115)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(215)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(4)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(340)

اعتصاب(574)

احضار(232)

خانواده(77)

پرونده(980)

سلامت(404)

تبعید(26)

آزادی(356)

بازداشت(956)

حقوق بشر(207)

انتقال(295)

مرخصی(211)

اعدام(648)

بیوگرافی(29)

وفات(47)

صدمات(975)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: ایران گلوبال تعداد بازدید:   2574 زمان ثبت:   03:12:11 1394-10-10
نامه خانم باربارا لوخبیلر، معاون رئیس کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا به سفیر ایران در بلژیک
به گزارش بازداشت به نقل از ایران گلوبال یکی دیگر از نگرانی های عمده بالا بودن تعداد احکام اعدام و اعدام است. به گزارش سازمان های بین المللی حقوق بشر، بیش از 800 اعدام در سال 2015 در ایران صورت گرفته است. تعداد زیادی از افراد اعدام شده برای جرائم غیر کشنده همچون زنا و یا استفاده از مواد مخدر به اعدام محکوم شده اند. سازمان ملل متحد کاملا روشن کرده است که مجازات مرگ برای جنایات غیر کشنده نقض استانداردهای بین المللی است.
نامه خانم باربارا لوخبیلر، معاون رئیس کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا به سفیر ایران در بلژیک، در مورد نقض حقوق بشر در ایران و درخواست رسیدگی به پرونده نه تن از فعالین مدنی
آقای محمود بریمانی، سفیر ایران در بلژیک، پارلمان اروپا و لوکزامبورگ
عالیجناب،
با این نامه من از مقامات ایرانی درخواست پایان دادن به نقض مداوم حقوق بشر در ایران - به ویژه نقض دائم حقوق بشر در رابطه با حق آزادی و مجازات اعدام را دارم. دبیر کل سازمان ملل در گزارش فوریه 2015 در رابطه با وضعیت حقوق بشر در ایران گفت که " استفاده از مجازات اعدام ، از جمله در ارتباط با جرایم مربوط به مواد مخدر و اعدام در ملاء عام، به شکل روزافزونی ادامه دارد. علاوه بر این، روزنامه نگاران ، مدافعان حقوق بشر و فعالان حقوق زنان دائما مورد پیگرد، دستگیری و بازداشت برای فعالیت درحوزه حرفه ایی و یا حقوق مشروع خود که همانا حق آزادی بیان و اجتماع میباشد، ادامه داده اند.
به منظور برجسته کردن نگرانی های من در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران ، توجه شما را به موارد زیر به عنوان نمونه های انتخاب شده به سرکوب حقوق آزادی در ایران جلب میکنم :
باربارا لوخبیلر
آرش صادقی، فعال سابق دانشجویی، در اوت 2015 در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به اتهام « تبلیغ علیه نظام»، « اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی» به 15 سال زندان محکوم شده است. نوشته های آرش صادقی در فیس بوک در مورد زندانیان سیاسی، مصاحبه ها و ارتباطات او با روزنامه نگاران و رسانه ها در مورد تجربه هایش در زندان به عنوان سند برعلیه او مورد استفاده قرار گرفته است. او در 6 سپتامبر 2014 بازداشت شده و به مدت شش ماه در سلول انفرادی و بدون هیچ گونه دسترسی به وکیل نگهداشته شده است.در این مدت دادگاه اجازه مشاهده و بررسی پرونده این زندانی سیاسی را به وکیلش نداده و اظهار کرده است که این زندانی تنها می تواند وکیلی که توسط دادگاه منصوب شده باشد را احراز کند. آرش صادقی به عهده گرفتن پرونده اش توسط وکیل تسخیری را نپذیرفت و در نتیجه هیچ نماینده قانونی در دادگاه اولیه نداشت. وی در نهایت با قرار وثیقه در14 ماه مارس 2015 آزاد شد.
دادگاه، خانم گلرخ ابراهیمی ایرایی ، همسر آرش صادقی را به شش سال زندان به جرم توهین به مقدسات اسلام و تبلیغ علیه نظام محکوم کرد. به نظر میرسد این حکم ، به دلیل پیدا کردن یک داستان منتشر نشده درخانه او وهمچنین پست های فیس بوکی او در مورد زندانیان سیاسی صادر شده است. دادگاه خانم گلرخ ابراهیمی ایرایی به صورت غیابی وبدون حضور او برگزار شد، چرا که او در روز دادگاه خود به دلیل بیماری در بیمارستان بستری بود.
دادگاه درخواست او را برای به تعویق انداختن دادرسی به وقت دیگری را رد کرد. خانم گلرخ ابراهیمی ایرایی و آرش صادقی در 6 سپتامبر 2014 توسط افرادی که تصور می شود ماموران سپاه پاسداران بوده باشند بازداشت شده و بند دو-الف در زندان اوین تهران، جایی که در آن مورد بدرفتاری و شکنجه روحی قرار گرفتند، منتقل شدند. خانم گلرخ ابراهیمی ایرایی به قید وثیقه در تاریخ 27 سپتامبر 2014 آزاد شد.
آتنا دائمی، فعال 27 ساله، در ماه مه 2015 توسط دادگاه انقلاب در تهران به 14 سال زندان به دلیل فعالیت های صلح آمیز محکوم شده است. دادگاه او تنها 15 دقیقه و هم زمان با محاکمه سه نفر دیگر صورت گرفت. جرم او شامل «تجمع و تبانی علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام»، «توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و مقام معظم رهبری» و پنهان کردن مدارک ذکر شده است. از اتهامات عنوان شده برعلیه او، انتشار انتقادات خود بر روی فیس بوک و توییتر در رابطه با اعدام ها و نقض حقوق بشر در ایران، و همچنین شرکت در تجمعات خارج از زندان در همبستگی با خانواده های زندانیان محکوم به اعدام، و محکوم کردن مجازات اعدام و ارتباط با سازمان های حقوق بشری و مدافعان حقوق بشر وهمچنین خانواده های کسانی که در جریان سرکوب های پس از انتخابات سال 2009 کشته شده اند میباشد.آتنا دائمی در اکتبر 2014 بازداشت شد و 58 روز در سلول انفرادی به سر برد. اما هیچ دسترسی به وکیل نداشته است.
آتنا فرقدانی که از ژانویه 2015 زندانی شده است، در ماه ژوئن سال 2015 به 12 سال و نه ماه زندان به دلیل فعالیت های صلح آمیز ، از جمله ملاقات با خانواده های زندانیان سیاسی، و کشیدن کاریکاتور طنز که قانونگذاران را به شکل میمون، گاو، و دیگرحیوانات ترسیم کرده است محکوم شد . کاریکارتونها در اعتراض به لایحه ایی که عقیم سازی داوطلبانه را جرم انگاری کرده و دسترسی به پیشگیری از بارداری و تنظیم خانواده را محدود کرده بود کشیده شده اند. در دسامبر سال 2014، هنگامی که او به قید وثیقه آزاد شد او با انتشار یک پیام ویدئویی در یوتیوب اعتراض خود را به نحوه رفتار نگهبانان زن که او را مورد ضرب و شتم و آزار شفاهی قرار داده بودند و او را مجبور به برهنه شدن برای بازرسی بدنی کرده بودند اعلام نمود. مسئولان ایرانی به جای بررسی این اتهامات و اظهارات خانم فرقدانی در این ویدئو، او را احتمالا به تلافی انتشار این پیام ویدئویی، در ژانویه سال 2015 مجددا دستگیرنمودند. تست بکارت اجباری درحین بازداشت نقض جدی قوانین بین المللی است. این تست نقض حقوق زنان و دختران، نقض حق بر بدن، شرافت، حفظ حریم خصوصی و حق محفوظ نگه داشته شدن از شکنجه و رفتار بی رحمانه و غیرانسانی و اهانت آمیزاست. چنین آزمایشاتی فی نفسه تبعیض آمیز هستند و مطلقا هیچ توجیهی برای چنین خشونت و سوء استفاده نا مشروعی وجود ندارد.
فعالان جامعه مدنی، امید علی شناس و آسو رستمی در ماه مه 2015 به ترتیب به 10 و هفت سال زندان توسط شعبه 28 دادگاه انقلاب تهران محکوم شدند. دادگاه آنها را به اتهام «تجمع و تبانی برعلیه امنیت ملی»و «توهین به رهبری» محکوم کرده است. با توجه به حکم دادگاه جرم این دو نفر مشارکت در یک گردهمایی در مقابل دفتر سازمان ملل در تهران در همبستگی با مردم کوبانی در سوریه، گردهمایی در همبستگی با خانواده های زندانیان محکوم به اعدام، ارتباط آنها با مدافعان حقوق بشر و استفاده از آنها برای ارسال مطلب در رسانه های اجتماعی به عنوان «شواهد» بر جرم آنها اعلام شده است. آنها به حکم های خود معترض و درخواست تجدید نظر کرده اند. این دو فعال مدنی در سپتامبر و اکتبر 2014 بازداشت شده و در بند دو-الف در زندان اوین برای چندین ماه و بدون دسترسی به وکیل نگه داشته شده بوده اند. بر اساس گزارشات رسیده، دادرسی این دو نفرکه در روز 7 مارس انجام شد بیش از نیم ساعت به طول نیانجامید. هر دو شخص در حال حاضر در بند هشت زندان اوین، که سلول های آن مملو از سوسک و دیگر حشرات آلوده هستند به سر میبرند. این بخش از زندان همچنین فاقد تخت و امکانات بهداشتی، با توجه به تعداد زیاد زندانیان نگه داشته شده در آن میباشد. آسو رستمی در ماه آگوست دچار سکته مغزی شد، اما مقامات زندان از انتقال او به یک بیمارستان خارج از زندان امنتاع ورزیده و تنها او را در کلینیک پزشکی زندان مورد درمان قرار دادند. او در ماه جولای با یک عفونت ریوی به بیمارستان منتقل شده است.
سعید شیرزاد، 27 ساله، فعال حقوق کودکان، در محل کار خود، پالایشگاه تبریز در 2 ژوئن 2014 بازداشت شد. او در 12 سپتامبر 2015 ، در دادگاه انقلاب به پنج سال زندان محکوم شد. بنا به گزارشات رسیده، جرم او، اعتقاد راسخ به فعالیت های خود در رابطه با نمایندگی حمایت از کودکان زندانیان سیاسی مربوط می شود.
نرگس محمدی در ماه مه 2015 به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و«اجتماع و تبانی بر علیه امنیت ملی» دستگیر شد و به شش سال زندان محکوم شد. این اتهامات صرفا به دلیل فعالیت های مسالمت آمیز حقوق بشری وی بوده است. "شواهد" مورد استفاده بر علیه او بنا به گزارشات رسیده شامل مصاحبه رسانه ای وی، حضور او در تجمعات خارج از زندان قبل از اعدام و برای حمایت از خانواده زندانیان محکوم به اعدام، ارتباط او با دیگر مدافعان حقوق بشر و نشست مارس 2014 وی با نماینده عالی سیاست خارجی و امور امنیتی اروپا، خانم کاترین اشتون میباشد. نرگس محمدی همچنین به دلیل عضویت در یک سازمان غیر قانونی که هدف آن «آسیب رساندن به امنیت ملی» میباشد، معرفی شده است و نیز راه اندازی کارزار "گام به گام برای جلوگیری از مجازات اعدام" مورد اتهام قرار گرفته است. او همچنین از تشنج و از دست دادن موقت بینایی خود رنج می برد. نرگس محمدی در 11 اکتبر 2015 پس ازابتلا به تشنج از زندان اوین تهران به بیمارستان منتقل شد.
جعفر عظیم زاده، دبیر شورای اتحادیه آزاد کارگران ایران، در ماه مارس سال 2015 به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی» و برهم زدن نظم عمومی به شش سال زندان محکوم شد. جعفرعظیم زاده یکی از چندین فعالان کارگری و در حال حاضر در زندان اوین در تهران به سر میبرد.
یکی دیگر از نگرانی های عمده بالا بودن تعداد احکام اعدام و اعدام است. به گزارش سازمان های بین المللی حقوق بشر، بیش از 800 اعدام در سال 2015 در ایران صورت گرفته است. تعداد زیادی از افراد اعدام شده برای جرائم غیر کشنده همچون زنا و یا استفاده از مواد مخدر به اعدام محکوم شده اند. سازمان ملل متحد کاملا روشن کرده است که مجازات مرگ برای جنایات غیر کشنده نقض استانداردهای بین المللی است.
من بدین وسیله درخواستم را از مقامات ایرانی برای پایان دادن به مجازات اعدام واقدام جدی برای لحاظ کردن اصلاحات قانونی که احترام به حاکمیت قانون و بهبود وضعیت حقوق بشردر ایران را تضمین میکند را تکرار میکنم.
با تشکر از شما برای توجه تان و با احترام،
باربارا لوخبیلر
تعداد همدردی=1
 نظرات:
Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.comبیشترین همدردی

زینب سکانوند در زندان ارومیه اعدام شد

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد
بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز
آخرین بازدید

نامه خانم باربارا لوخبیلر، معاون رئیس کمیسیون حقوق بشر پارلمان اروپا به سفیر ایران در بلژیک

اعدام یک زندانی و نجات دو زندانی از اعدام در زندان شیروان

آخرین وضعیت جعفر عظیم زاده در پنجاه و نهمین روز اعتصاب غذا

خطر اعدام جوان سنقری در زندان کرمانشاه

انتقال سید محمد ابراهیمی به زندان رجایی شهر

احضار و بازجویی از شعله گودرزی و روژین ابراهیمی در اداره اطلاعات کامیاران

امید شاهمرادی دست به اعتصاب غذا و دارو زد

۱۱ توصیه دبیر کل سازمان ملل به جمهوری اسلامی برای بهبود وضعیت حقوق بشر

جناب کامران مرتضایی از اساتید و مدیران دانشگاه بهایی BIHE بزودی آزاد میشوند

اعتراض کانون نویسندگان به احضار فعالان صنفی به نهادهای امنیتی
آخرین نظرات

اگر اتهامات واهی هست، چرا من رو نمیگیرن؟ چرا هزاران یا م...

حاج ناصر طلوعی بسیار انسان شریفی هست وهمیشه دنبال حل مش...

داداشی ایشالا آزادیت

با امتنان از خانم مهر انگیز کار که با مهر مبادرت به کاری ...

آنها همچنان ما را سرکوب میکنند و ما با تکیه بر آموزشهای ...

نمیدونم چی بگم امامدتها قبل پسرفامیلمون موتوری دزدی نا...

سلام این ننگ را به جامعه اهل سنت باید تسلیت گفت

هموطنان عزيز سلام .سخني کوتاه با عاشقان شهدا با عاشقان ا...

بخودت بیاازتاثیر گذاران مفلوک خوددوری کن بیخودی رابیشت...

سلام آقای گلشنی از خاطرات اقامتتان در شهرستان ساوه برای...