Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1044)

گزارشات(299)

زندانها(320)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(56)

مجهول المکان(115)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(215)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(4)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(340)

اعتصاب(574)

احضار(232)

خانواده(77)

پرونده(980)

سلامت(404)

تبعید(26)

آزادی(356)

بازداشت(956)

حقوق بشر(207)

انتقال(295)

مرخصی(211)

اعدام(648)

بیوگرافی(29)

وفات(47)

صدمات(975)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: ایران وایر تعداد بازدید:   2634 زمان ثبت:   03:29:36 1394-10-25
پرونده سه هنرمند روی میز دادگاه تجدیدنظر
به گزارش بازداشت به نقل از ایران وایر گروهی از اهالی دنیای موسیقی با نوشتن یک نامه سرگشاده خطاب به «علی جنتی»، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، از او درخواست کرده اند نسبت به تغییر فضای موجودی که بر اهالی موسیقی حاکم است، برخورد امنیتی با موزیسین ها و صدور احکام طولانی مدت برای آنان، تجدیدنظر و توجه کند.

آنها در متن این نامه به حکم طولانی مدت زندان برای دو هنرمند موسیقی؛ «مهدی رجبیان» و «یوسف عمادی» و همچنین ممنوع الفعالیت شدن «مجید درخشانی» و لغو کنسرت هایی که بر فعالیت این هنرمندان سایه انداخته و نشان دهنده فضای حاکم بر موسیقی است، اشاره کرده و خواستار تجدید نظر در فضای موجود و بازنگری در احکام مورد نظر هنرمندان موسیقی» شده و تاکید کرده اند جای هیچ هنرمندی زندان نیست.

مهدی رجبیان، موزیسین و بنیان گذار سایت برگ موزیک و حسین رجبیان، فیلمساز مستقل و یوسف عمادی، موزیسین و پژوهشگر حوزه موسیقی که با اجاره یک دفتر کار مشترک در حوزه سمعی و بصری فعالیت کرده و به تولید محصولات هنری روی آورده بودند، سیزدهم مهرماه 1392 توسط سپاه پاسداران، مقابل محل کارشان دستگیر شدند.

نیروهای سپاه حکم رسمی نداشتند. آنها هر سه نفر را به محل نامعلومی منتقل کرده، دفتر کار این هنرمندان را تفتیش و کامپیوترها، و بخشی از وسایل دفتر را با خودشان بردند. در سال ۹۲ پس از بازداشت این سه نفر، بیش از ۴۰۰ هنرمند ایرانی در نامه سرگشاده‌ای به علی جنتی، از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خواسته بودند ترتیبی دهد تا نهادهای امنیتی، هنرمندان ایرانی را تحت فشار قرار ندهند.

این سه هنرمند، پس از بازداشت، به مدت 18 روز در یکی از خانه های امن وابسته به اداره اطلاعات تحت بازجویی بودند. این در شرایطی بود که خانواده این هنرمندان از محل نگهداری و علت دستگیری آنان بی اطلاع بودند و در شرایطی که قرار بود شعبه سوم دادگاه انقلاب شهرستان ساری با تبدیل قرار بازداشت آنان به قرار وثیقه 200 میلیون تومانی موافقت کند، قرار وثیقه لغو شده و این سه نفر به انفرادی بند دو الف وابسته به سپاه پاسداران مستقر در زندان اوین منتقل شدند. نهاد بین المللی فری میوز که غالبا وضعیت هنرمندان حوزه موسیقی را دنبال می کند در مورد سرانجام پرونده این گروه هنری نوشت پرونده آنها به شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی محمد مقیسه که به صدور احکام طولانی مدت برای روزنامه نگاران و هنرمندان شهره است، ارسال شده و آنها به اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» به شش حبس تعزیزی محکوم شدند. کمپین بین‌المللی حقوق بشر گزارش داده دادگاه این سه هنرمند، فقط 15 دقیقه طول کشیده است.

آنان در طول مدت زمان اقامتشان در خانه امن ساری تحت فشار و بازجویی بوده، از حق هواخوری محروم بودند و هر کدامشان چندین کیلو از وزنشان را از دست داده و تحت فشار برای اعتراف اجباری قرار گرفتند. یک فرد مطلع در این باره به ایران وایر می گوید: «این افراد در زمان انتقال به زندان اوین شرایط روحی و جسمی مناسبی نداشتند و با چشم بند و تدابیر امنیتی در سی ام مهرماه همان سال به بند دو الف وابسته به سپاه در زندان اوین منتقل شدند. آنها از حق داشتن هر گونه وکیل محروم بوده و تحت فشار بودند.»

«حسین رجبیان» برای ساخت اولین فیلمش با عنوان «مثلث واژگون» تمامی مراحل قانونی را طی کرده و برای ساخت فیلم مجوز رسمی داشته اما علیرغم وجود مجوز و طی مراحل قانونی، تمامی مواد خام فیلم «مثلث واژگون» از سوی نیروهای وزارت اطلاعات توقیف شده است.

به گفته این منبع مطلع،« این افراد با این وعده و اصرار بازجو که اساسا اتهامات و پرونده آنان سیاسی نیست و صرفا به فعالیت غیر قانونی سمعی بصری در حیطه ی سینما و موسیقی مورد اتهام قرار گرفته اند و در صورت اعتراف، پرونده شان مختومه خواهد شد، ناچار به اعتراف اجباری بر علیه خودشان شدند.»

از سوی دیگر، پاسپورت آنان نیز کماکان در توقیف است. «حسین رجبیان» موفق به اخد پذیرش از دانشگاه هنرهای دراماتیک وین اتریش شده بود اما امکان خروج از ایران را ندارد.
سایت «برگ موزیک» که صرفا در حوزه موسیقی فعالیت می کرده، از فیلتر رها نشده است. این سایت در زمان فعالیتش، ناشر آلبوم هنرمندان و ترانه سراهای ایرانی بوده و هدفش رونق بخشیدن به سبک موسیقی جدید و از همه مهم تر صدای زنان اعلام شده است. انتشار صدای زنان در ایران بر اساس قانون با ممنوعیت همراه است. سایت همچنین «برگ موزیک» یکی از بازار های مالی موسیقی آلترناتیو فارسی زبان بود. بر اساس گزارش وب سایت رادیو زمانه: «برگ ‌موزیک در فاصله بین سال‌های ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲ بیش از یک صد آلبوم از هنرمندان موسیقی آلترناتیو ایران، از جمله آثاری از شاهین نجفی را منتشر کرده است.»

«مهدی رجبیان» نوازنده سه تار و موزیسین جوانی است که تا پیش ازدستگیری در حال ضبط و تولید پروژه ای درباره « تاریخ جنگ های ایران به روایت سه تار» بوده و به عنوان آهنگساز و نوازنده در حال ضبط صحنه «جنگ چالدران» بوده اما نتایج تلاشش اکنون در دست نیروهای امنیتی است و او از ادامه کارش بازداشته شده است.

«یوسف عمادی» نیز موزیکدان جوانی است که تا کنون در آلبوم های متعددی به عنوان نوازنده سه تار و ناظر ضبط حضور داشته است. او به همراه «مهدی رجبیان» تاکنون چندین مقاله معتبر در مورد ردیف شناسی در موسیقی سنتی ایرانی در نشریات ایرانی و خارجی منتشر کرده و به عنوان یک فعال میدانی شناخت موسیقی مقامی، در طول ماه های متمادی فعالیتش صداهای خوانندگان زن و مرد بومی ایران را از سراسر کشور جمع آوری می کرده، مجموعه ای که به یمن توقیف و بازداشت، هم اکنون در آستانه نابودی و فراموشی است.
از جمع سه نفره این هنرمندان بازداشت شده، «یوسف عمادی» پس از تحمل بیش از 40 روز زندان انفرادی با قرار وثیقه 200 میلیونی آزاد شد و «مهدی رجبیان» و «حسین رجبیان» هم بعد از سپری کردن بیش از دو ماه زندان انفرادی با قرار وثیقه دویست میلیون تومانی از بند رها شدند.

این هنرمندان جوان به حکم دادگاه بدوی اعتراض کردند. با وجود زمان کوتاه دادگاه بدوی، هنوز رای دادگاه تجدید نظر برای این پرونده صادر و ابلاغ نشده و آنها در انتظار صدور رای دادگاه تجدیدنظرند، انتظار، تعلیق و بلاتکلیفی.
تعداد همدردی=0
 نظرات:
Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.comبیشترین همدردی

زینب سکانوند در زندان ارومیه اعدام شد

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد
بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز
آخرین بازدید

پرونده سه هنرمند روی میز دادگاه تجدیدنظر

آزادی بهنام عزیزپور فعال محیط زیست در شیراز به قید وثیقه

شهروندان بهایی ، یکتا فهندژسعدی و نبیل تهذیب به قید وثیقه آزاد شدند

پنج تن از بازداشت شدگان بهایی شیراز به قید وثیقه آزاد شدند

آزادی موقت سه تن از مسیحیان زندانی به قید وثیقه؛ دو تن دیگر همچنان بلاتکلیف

آزادی مریم اسلامی بانوی بهایی دستگیر شده در شیراز به قید وثیقه

آزادی موقت شهروند بهایی پریسا روحی زادگان به قید وثیقه در شیراز

سحر فیضی با وثیقه از زندان آزاد شد

آزادی وکیل زندانی محمد نجفی با وثیقه

نامه زندانی سیاسی مسعود عرب چوب دار خطاب به احمد شهید
آخرین نظرات

اگر اتهامات واهی هست، چرا من رو نمیگیرن؟ چرا هزاران یا م...

حاج ناصر طلوعی بسیار انسان شریفی هست وهمیشه دنبال حل مش...

داداشی ایشالا آزادیت

با امتنان از خانم مهر انگیز کار که با مهر مبادرت به کاری ...

آنها همچنان ما را سرکوب میکنند و ما با تکیه بر آموزشهای ...

نمیدونم چی بگم امامدتها قبل پسرفامیلمون موتوری دزدی نا...

سلام این ننگ را به جامعه اهل سنت باید تسلیت گفت

هموطنان عزيز سلام .سخني کوتاه با عاشقان شهدا با عاشقان ا...

بخودت بیاازتاثیر گذاران مفلوک خوددوری کن بیخودی رابیشت...

سلام آقای گلشنی از خاطرات اقامتتان در شهرستان ساوه برای...