Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1044)

گزارشات(299)

زندانها(320)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(56)

مجهول المکان(115)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(215)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(4)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(340)

اعتصاب(574)

احضار(232)

خانواده(77)

پرونده(980)

سلامت(404)

تبعید(26)

آزادی(356)

بازداشت(956)

حقوق بشر(207)

انتقال(295)

مرخصی(211)

اعدام(648)

بیوگرافی(29)

وفات(47)

صدمات(975)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: ایران وایر تعداد بازدید:   1988 زمان ثبت:   12:25:39 1394-11-06
در کدام زندان بهتر می توانید انگلیسی یاد بگیرید؟
به گزارش بازداشت به نقل از ایران وایر وقتی از علی می پرسم «کجا زبان انگلیسی را به این خوبی یاد گرفته است؟» جواب شگفت انگیزی می دهد: «در بند اشرار زندان سپیدار اهواز.»

علی اعتراف می کند: « زندان کشتارگاه وقت است. با خودم فکر کردم به هر حال چه بخواهم و چه نخواهم باید این دوران را به سلامت طی کنم، نگران روزهای عمرم بودم و اینکه وقتم از طلا هم با ارزش تر است، دیدم که همه زندانی ها عمرشان را اینجا در این چهاردیواری نمی سوزانند، عده ای آینده نگرند و از همین چهار دیواری تنگ و تاریک هم بهره برداری درست می کنند، عده محدودی را می دیدم که با جدیت و تلاش درس می خوانند و با خودم فکر ثمرات استفاده درست و بهینه از وقتم در زندان در بیرون از زندان و پس از آزادی ام مشخص می شود. اینکه وقتی بیرون آمدم چیزی به دانسته هایم اضافه شده یا نه؟»

کریم ساکن زندان اوین هم از تجربه آموزش زبان انگلیسی در زندان می گوید، تجربه ناموفق: «در این زندان نزدیک به 200 زندانی خارجی نگهداری می شوند که بیشتر آنها از کشورهای آفریقایی هستند. هر هفته برای آموزش مسائل مذهبی یک استاد زبان انگلیسی برای آنها کلاس تشکیل می دهد اما برای سایر زندانی ها کلاس های آموزش زبان به شکل منسجم و پیگیر دایر نمی شود.»

او با اشاره به اینکه تا به حال با تعداد بسیار اندکی از زندانیان مواجه شده که مشتاق آموزش و یادگیری زبان انگلیسی در زندان باشند، می افزاید: «به این دلیل توجهم به این مسئله جلب شده که پیش از زندانی شدنم، یک آموزشگاه زبان را اداره می کردم و با اینکه که در داخل زندان انرژی زیادی که برای تقویت زبان زندانیان امنیتی گذاشتم اما تا به حال بازخورد چندان مثبتی از این تلاش ها دریافت نکرده ام، شاید هم علت این بی میلی را باید ناشی از فشارهای روحی، مشغله های فکری زیاد و عدم تمرکز و بی انگیزگی زندانیان دانست»

«یونس» یکی از کسانی است که در کلاس های نیم بند آموزش زبان شرکت می کند. کلاس توسط برخی زندانی ها در زندان اوین تشکیل می شود: «بیشترین کسانی که مشتاق به آموزش زبان در زندان هستند را جوانان ساکن آنجا تشکیل می دهند. انگیزه آنها غالبا مهاجرت بعد از پایان دوران محکومیت است. آنها مایلند از علوم روز عقب نمانند و به این فکر می کنند که شاید بعد از مرخص شدن از زندان بتوانند با تکیه بر یک زبان خارجی، کار مناسبی پیدا کنند. مسن ترها چندان دقت و همتی از خودشان بروز نمی دهند و با وجود اینکه چندین بار یک دوره آموزش زبان را از نو شروع می کنند، اما در عمل پیشرفتی ندارند و غالبا درجا می زنند.»

یونس می گوید در زندان اوین هیچ امکانات آموزشی برای زبان آموزی وجود ندارد و او هر چه یاد گرفته است، تنها لطفی ماندگار از جانب هم اتاقی اش بوده که به زبان انگلیسی مسلط بوده است.

تقریبا غالب زندانیانی که به آموزش زبان علاقمندند، این مسیر را با کمک هم بندی های مسلط ترشان طی می کنند. علی که در طول سه سال به زبان انگلیسی کاملا مسلط شده، می گوید حتی از این امکان هم در زندان سپیدار اهواز بهره ای نبرده و با یک روش کاملا ابتدایی، زبان انگلیسی را آموخته است: «به مسئولان زندان اصرار کردم تا یک دیکشنری را از خانواده ام تحویل بگیرند. خیال نکنید کار ساده ای بود، به هر حال دیکشنری که به دستم رسید آن را دستم گرفتم و شروع کردم از حرف اول زبان انگلیسی به حفظ کردن کلمات، یکسال و شش ماه یک بند این کار را تکرار کردم و احساس می کنم کاملا موفقیت آمیز بوده است. حالا دایره لغات گسترده ای را حفظ شده ام و به خوبی معنی کلمات را می فهمم.»

برخی زندانی های ساکن اوین می گویند در بند قاتل ها و قاچاقچیان حرفه ای مواد مخدر، مفهومی به نام آموزش زبان اصلا قابل طرح نیست، در این بند هیچ کس دغدغه یادگیری زبان ندارد و طبیعتا یاد دهنده ای هم وجود ندارد و همه در پی بازیابی حق حیات و نجات از اعدامند، آنها نه فرصت و نه ضرورت آموزش زبان را درک نمی کنند بلکه مسائل مهم تری برای توجه کردن به آن دارند. در بند متادونی ها هم تقریبا شرایط مشابهی حکمفرماست. آنها هم به ندرت در پی آموزش و یادگیری زبان دوم هستند.

اما «سعید» زندانی عقیدتی که یکسال در بند 350 بوده می گوید در این بند به طور مرتب و با پیگیری دقیق ساکنانش، کلاس زبان به طور دائمی تشکیل می شود. سعید می گوید با انگیزه مهاجرت و پناهندگی بعد از زندان در تمام این مدت با انگیزه قوی زبان می خوانده و این دوره را برای آموزش زبان دوم بسیار مفید دیده است. این کلاس ها در بند 350 معمولا با همیاری یکی از زندانیانی که به زبان انگلیسی مسلط است، برگزار می شود.

در بند ۲۰۹ نیز برخی از زندانیانی که هم سلولی آشنا به زبان انگلیسی داشته اند از این فرصت برای یادگیری استفاده کرده اند. در بند سیاسی زندان رجایی شهر اما کلاسی برگزار نمی شود، علیرغم نبود کلاس آموزشی، چند زندانی با انگیزه بصورت خودآموز به یادگیری زبان انگلیسی مشغول اند. در سایر بندها و در زندان جدید التاسیس فشافویه نیز گزارشی از برگزاری کلاس های آموزش زبان وجود ندارد گر چه به طور پراکنده و خودجوش، تلاش هایی برای آموزش دادن یا آموزش گرفتن کمابیش وجود دارد.
در زندان متد مشخصی برای تدریس به هم بندی ها وجود ندارد و بسته به میزان سواد آموزش دهنده این روش ها متفاوت اند. گر چه در زندان اوین استادان زبان اکثرا از روش «اینترچینج» یا «استریم لاین» برای یاد دادن زبان انگلیسی استفاده می کنند. «اینترچینچ» و «استریم لاین» یک سری کتاب های بهم پیوسته دارد که غالبا این کتاب ها را با قیمت گزاف به همراه فیلم های ویدیویی اش می توان تهیه کرد.

ویدیوها و کتاب های آموزشی این دو مجموعه را خود زندانیان بصورت قاچاقی وارد زندان کرده و از آنها به دور از چشم زندانبانان استفاده می کنند، چون زندان امکانات سمعی و بصری در اختیار آنها نمی گذارد. این ویدیوها از کیفیت مناسبی برخوردارند و به خاطر راحتی دانلود شدن و جا به جایی بصورت کلیپِ قطعه قطعه شده درآمده و زیرنویس فارسی دارند، چون امکان دسترسی به استاد زبان در زندان یک معضل جدی است و ممکن است که حتی استاد زبان مربوطه از آن بند منتقل شده یا آزاد شود و نتواند به سٶالات شاگردان اش پاسخ دهد. همچنین ام پی تری پلیر هایی که فقط به منظور زبان آموزی و شنیدن فایل های صوتی در زندان به صورت فشرده تهیه شده و در فضای زندان خرید و فروش و دست به دست می شوند، یک بازار کوچک و جذاب.
تعداد همدردی=0
 نظرات:
Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.comبیشترین همدردی

زینب سکانوند در زندان ارومیه اعدام شد

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد
بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز
آخرین بازدید

در کدام زندان بهتر می توانید انگلیسی یاد بگیرید؟

فرزند عیسی سحرخیز: از زمان دستگیری پدر تاکنون از او بی خبریم

برگزاری مراسمی به مناسبت تولد عبدالاحد جلیل زاده در زندان رجایی شهر کرج

همسر کاووس سیدامامی سه روز در بیمارستان: تنها در کنار فرزندان بودن مادرم را آرام خواهد کرد

وخامت حال عليرضا گليپور زنداني سياسي زندان اوين

مجوز راه‌اندازی مهدکودک در بند زنان زندان اراک صادر شد

واکنش بریتانیا و همسر نازنین زاغری به اتهامات امنیتی سپاه

پریوش شجاعى، شهروند بهایی از زندان گرگان آزاد شد

علیرضا گلیپور دست به اعتصاب غذا و دارو زد

امید کوکبی به دلیل سرطان کلیه تحت جراحی قرار می گیرد
آخرین نظرات

آنها همچنان ما را سرکوب میکنند و ما با تکیه بر آموزشهای ...

نمیدونم چی بگم امامدتها قبل پسرفامیلمون موتوری دزدی نا...

سلام این ننگ را به جامعه اهل سنت باید تسلیت گفت

هموطنان عزيز سلام .سخني کوتاه با عاشقان شهدا با عاشقان ا...

بخودت بیاازتاثیر گذاران مفلوک خوددوری کن بیخودی رابیشت...

سلام آقای گلشنی از خاطرات اقامتتان در شهرستان ساوه برای...

من ۳ فروردین ۹۷ به دلیل مهریه رفتم زندان زندان مرکزی بو...

خوبه که . همه ی ضد انقلاب ها و منافقا رو میگیریم اینطوری

پس خیلی خری

خیلی الاغی