Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1044)

گزارشات(299)

زندانها(320)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(56)

مجهول المکان(115)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(215)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(4)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(340)

اعتصاب(574)

احضار(232)

خانواده(77)

پرونده(980)

سلامت(404)

تبعید(26)

آزادی(356)

بازداشت(956)

حقوق بشر(207)

انتقال(295)

مرخصی(211)

اعدام(648)

بیوگرافی(29)

وفات(47)

صدمات(975)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: ایران وایر تعداد بازدید:   1976 زمان ثبت:   15:31:27 1394-11-07
زندانیان سیاسی و امنیتی چطور تقسیم بندی می شوند؟
به گزارش بازداشت به نقل از ایران وایر بیست و نهم دیماه مجلس ایران طرح کلیات «جرم سیاسی» را بررسی کرده و ضمن روشن کردن مصادیق این دسته از جرایم، آن را به تصویب رساند، بر اساس ماده دو این قانون، چنانچه جرمی با انگیزه اصلاح امور کشور بر علیه مدیریت و نهادهای سیاسی و بدون نیت ضربه زدن به اصل نظام انجام شود، جرم سیاسی محسوب می شود، توهین و افترا به روسای سه قوه نظام بخشی از جرایم احتمالی ارتکابی است.

بر اساس این قانون، مجرم سیاسی نباید لباس زندان بپوشد و باید در بندهای غیر عادی زندان نگهداری شود، حق ملاقات و دسترسی به نشریات برای او محفوظ است، بازداشت انفرادی برای این محکومان ممنوع بوده و اجرای مقررات ناظر به تکرارجرم در مورد متهمان محکوم به جرایم سیاسی ممنوع است.

تا به حال مفهومی به نام زندانی سیاسی در قانون پیش بینی نشده بود، به همین دلیل هم معترضان به شرایط موجود، اصلاح طلبان، فعالین مدنی، کنشگران حقوق بشر، منتقدان به نظام، کسانی که قائل به فعالیت مسلحانه هستند، اسلام گرایان منتقد، وابستگان به گروه های چپ و مارکسیست، هواداران مجاهدین خلق، هواپیماربایان، توهین کنندگان به شعائر مذهبی، مبلغان دین مسیحیت، دین زرتشتی و معتقدان به دیانت بهایی و کلیه کسانی که نسبت به شرایط موجود معترض بوده یا قائل به اصلاح وضعیت بوده اند تحت لوای مجرمان امنیتی در یک محل نگهداری شده و از هیچ گونه حق مدنی و قانونی برخوردار نبوده اند.

زندانیان امنیتی که متشکل از تروریست ها، اخلالگران در نظم و امنیت عمومی، توهین کنندگان به رهبر و ادیان، بمب گذاران، هواپیما ربایان و از این قبیل مجرمان هم در محدوده مجرمان سیاسی محسوب نمی شدند.

«ع. الف» یک زندانی سیاسی است. او با اشاره به اینکه تاکنون جرمی به نام «جرم سیاسی» در قانون ایران تعریف نشده بود، می گوید: «به همین دلیل در زندان های ایران همه این گروه از زندانیان در بندهایی به نام «بند امنیتی» نگهداری می شوند. ما یک زندگی مسالمت آمیز داریم با هزاران عقیده متفاوت، یک طرف دین باوران و اقلیت های دینی و آموزش دهندگان ادیان مختلف که غالبا هم انسان های شریف و آرامی هستند، سمت دیگرمان زندانیان امنیتی ، حتی به زعم تعریف حکومتی؛ تروریست ها، اخلالگران در نظم و امنیت عمومی، توهین کنندگان به رهبر و ادیان، بمب گذاران، هواپیما ربایان و از این قبیل متهمان نگهداری می شوند.»

این عدم تفکیک سبب وجود تنوع ویژه ای شده است: «دقت کنید! یک تروریست قاتل و بمب گذار با یک بهائی معتقد به دینش که هیچ فعالیت سیاسی به جز پایبندی به دیانتش انجام نداده، با یک روزنامه نگار، در یک بند مشترک نگهداری می شوند. همه بازداشت شدگان جنبش سبز اعم از بمب گذار، فردی که هیجان زده شده و اتوبوس را به آتش کشیده و یا مثلا یک بسیجی ای را با کلاه کاسکت مضروب کرده ، وکلا ، روزنامه نگاران و فعالان حقوق مدنی که نسبت به عدم اجرای قانون و رواج بی قانونی شکایت داشته اند، یا حتی وکلا و روزنامه نگارانی که به جرم های غیر مرتبطی مثل حمل مواد مخدر بازداشت شده اند، همگی شان در یک بند مشترک نگهداری می شوند، حتی باورتان نمی شود تا پیش از این داعشی ها و هواپیماربای پرواز تهران- دمشق نیز در کنار سایر زندانیان سیاسی در بند ۳۵۰ اوین نگهداری می شدند.»

به گفته ی این زندانی، این زندانی ها در بندهای ۲۰۹ و۲۴۰ اوین که متعلق به وزارت اطلاعات هستند، بند دو الف یا همان بند امنیتی سپاه دراین زندان، بند موسوم به بند سپاه که متعلق به وزارت اطلاعات است در زندان رجایی شهر و بند امنیتی این زندان که به اندرزگاه چهار مشهور است و در سالن ده آن هواداران و اعضای القاعده، داعش و انصارالاسلام نگهداری می شوند و در سالن دوازده آن که معروف به بند سیاسی است زندانیان بهائی (عقیدتی)، پ.ک.ک و پژاک (امنیتی)، هواداران مجاهدین (امنیتی) و جاسوسان نظامی (امنیتی)، توهین کنندگان به رهبر (عمومی)، کارمندان سابق وزارت اطلاعات با یا بدون اتهام تجاوز به عنف و به جرم انتقال اطلاعات (امنیتی)، توهین کنندگان به مقدسات (عقیدتی)، قتل و حمل و خرید و فروش سلاح (امنیتی) نگهداری می شوند. زندانیان متهم به جاسوسی در بندهای دوازده اوین و رجایی شهر بیش از هفتاد درصد زندانیان امنیتی کشور را تشکیل می دهند: «وقتی با هر کدام از آنها وارد صحبت می شوی متوجه می شوی که به هیچ وجه پروسه قانونی دادرسی برای هیچ کدام از این متهمان طی نشده است.»

آقای «س» که به علت فعالیت های دانشجویی در زندان است در این زمینه می گوید: «علیرغم اینکه قانون، علی الظاهر سهل گیری بیشتری برای زندانیان سیاسی در نظر گرفته، چون به زعم قانونگذار، زندانی سیاسی به نیت مجرمانه مرتکب عمل خلاف نشده است اما در عمل سختگیری بیش از حد نسبت به متهمان سیاسی و عقیدتی باعث شده که حتی مجرمانی که به اتهام اخلال گری در زندانند، درخواست کنند تا از بند زندانیان سیاسی جدا شوند تا مشمول سخت گیری های زندانیان سیاسی نشوند.»

به گفته این فعال دانشجویی: «بارها شده که زندانیان امنیتی، بخصوص زندانیان متهم به جاسوسی با نامه و اعتراض علنی، خواستار انتقال خود به بندهای غیر سیاسی و جداسازی از زندانیان سیاسی بودند چون از تحریم هایی که علیه زندانیان سیاسی اعمال می شده آنها نیز متضرر می شوند، به عنوان مثال حق تلفن زدن به خانواده یا ملاقات حضوری، مرخصی رفتن و دسترسی به امکانات عمومی ورزشی و آموزشی زندان و همه محدودیت هایی که برای زندانیان سیاسی وجود دارد، برای آنها نیز اعمال می شود.»

این اعتراض ها گاه جواب داده است: «زندانیان امنیتی و متهمان به جاسوسی از مرداد ۹۳ از بند ۳۵۰ جدا و به سالن دوازده اوین منتقل شدند. در زندان رجایی شهر نیز با اعتراض زندانیان سیاسی، القاعده از آنها جدا و به سالن ده منتقل شدند و اکنون سالن هشت نیز به زندانیان مرتبط به داعش اختصاص داده شده و حتی به درخواست زندانیان سیاسی، هواخوری این دو گروه نیز چند سالی است که جداسازی شده است. اما به دلیل کم بودن تعداد زندانیان سیاسی، زندانیان امنیتی مختلف نیز در بند امنیتی این زندان نگهداری می شوند. هم اکنون حدود چهل زندانی این بند از مجموع هفتاد زندانی را بهائی هایی تشکیل می دهند که زندانی عقیدتی محسوب می شوند و اعتقادی به کار سیاسی و ورود به سیاست ندارند و فعالیت آنها بر مبنای تبلیغ دین بهائی، برگزاری مراسم مذهبی و یا آموزش سایر بهائیان، تاسیس دانشگاه برای بهائیان و اداره جامعه بهائی بوده است. حدود ده نفر نیز متهم به جاسوسی نظامی و هسته ای هستند که بعضا در دادسرای ارتش بخاطر نظامی بودنشان محاکمه شده اند.حدود ده زندانی عضو پ.ک.ک و پژاک نیز که سال های طولانی از عمرشان را در زندان گذرانده اند و حتی برخی از آنها آموزش نظامی دیده بوده اند و برخی نیز همچون بعضی از اعضای القاعده در این زندان توسط یک درگیری مسلحانه و گلوله خوردن دستگیر شده اند. چند زندانی دیگر نیز به
اتهام توهین به رهبر و سایر مقامات کشوری و مذهبی در زندانند و یا از گروه های مسلح پول دریافت کرده یا به این گروه ها کمک مالی کرده اند.»

از آقای «س» می پرسم عمده زندانیان عقیدتی یا حتی امنیتی به چه گروه و جناج سیاسی وابستگی دارند؟: «تفکیک این موارد امر دشواری است و نمی شود در این مورد یک اصل کلی و خط کشی شده ارائه داد اما اگر بخواهیم به کلیت افراد نگاه کنیم عمده فعالان حقوق بشر عموما یا از احزاب چپی هستند یا اسلامگرایانی هستند که قائل به قرائتی رحمانی از اسلامند. اما تک و توک از افراد سلطنت طلب نیز اینجا نگهداری می شوند که در قالب ملی گرایی و با طرز تفکری باستانی به فعالیت پرداخته و خواستار بازگشت به گذشته هستند. آنها خود را ملی گرا می خوانند و انقلاب ۵۷ را محصول شورش اغتشاشگران کمونیست و مسلمان می دانند.»

او درباره زندانیان امنیتی که خط مشی مسلحانه را دنبال می کرده اند، می گوید: «زمانی بود که تعداد افراد این دسته در بند ۳۵۰ در سال ‎٨٨ به پنجاه نفر نیز رسید اما اکنون کمتر از بیست نفر با این تفکر در زندان به سر می برند.»
تعداد همدردی=0
 نظرات:
Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.comبیشترین همدردی

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد

اولین اثر عالی پیام (هالو) پس از آزادی از زندان رجایی شهر
بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز
آخرین بازدید

زندانیان سیاسی و امنیتی چطور تقسیم بندی می شوند؟

بازداشت يک شهروند اهل سنت در اهواز

اخاذی دست اندرکاران سیستم قضایی از زندانیان در زندان تهران بزرگ به شیوه های مختلف

رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام کماکان از حق ملاقات و ارتباط تلفنی با خانواده محروم است

بیش از ۱۲۰۰ روز بلاتکلیفی بازداشت شدگان نصیر آباد سرباز

ضرب و شتم صابر ملک رئیسی زندانی سیاسی زندان اردبیل و اعتصاب غذای وی

محمد برسلانی از فعالان کارگری واز اعضای کمیته پیگیری به قید وثیقه آزاد شد

برخورد امنیتی با اعتراضات سراسری معلمان در ایران ادامه دارد ؛ ۶ معلم در سقز احضار شدند

خطر دیپورت روزنامه‌نگار و مدافع حقوق بشر ایرانی در زندان مجارستان

پاسخ زندانی سیاسی سعید شیرزاد به درخواستها برای پایان دادن به اعتصاب غذایش
آخرین نظرات

نمیدونم چی بگم امامدتها قبل پسرفامیلمون موتوری دزدی نا...

سلام این ننگ را به جامعه اهل سنت باید تسلیت گفت

هموطنان عزيز سلام .سخني کوتاه با عاشقان شهدا با عاشقان ا...

بخودت بیاازتاثیر گذاران مفلوک خوددوری کن بیخودی رابیشت...

سلام آقای گلشنی از خاطرات اقامتتان در شهرستان ساوه برای...

من ۳ فروردین ۹۷ به دلیل مهریه رفتم زندان زندان مرکزی بو...

خوبه که . همه ی ضد انقلاب ها و منافقا رو میگیریم اینطوری

پس خیلی خری

خیلی الاغی

واقعا باعث بسی تاسف است