Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1044)

گزارشات(299)

زندانها(320)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(56)

مجهول المکان(115)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(215)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(4)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(340)

اعتصاب(574)

احضار(232)

خانواده(77)

پرونده(980)

سلامت(404)

تبعید(26)

آزادی(356)

بازداشت(956)

حقوق بشر(207)

انتقال(295)

مرخصی(211)

اعدام(648)

بیوگرافی(29)

وفات(47)

صدمات(975)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: زیتون تعداد بازدید:   2316 زمان ثبت:   22:24:06 1395-02-06
با وجود تصریح قانونی؛ قوه قضاییه از آزادی امید کوکبی طفره می‌رود
به گزارش بازداشت به نقل از زیتون به فاصله چند روز پس از ترند شدن هشتگ #FreeOmid (امید را آزاد کنید) برای امید کوکبی، مقام‌های قضایی به اظهارنظر درباره وضعیت او پرداختند: سخن‌گوی قوه‌قضائیه با اشاره به خبر ابتلای کوکبی به سرطان کلیه، گفت که زندانیان نیز مانند «افرادی که در بیرون از جامعه» هستند بیمار می‌شوند. هم‌زمان جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، به انتقاد از رسانه‌هایی پرداخت که کوکبی را «زندانی سیاسی» می‌نامند: «این شخص محکوم امنیتی است و دادگاه او را به جاسوسی محکوم کرده است».
امید کوکبی پژوهش‌گر فیزیک با تخصص لیزر در دانشگاه آستین تگزاس است. او بهمن ماه سال ۱۳۸۹ و هنگامی که قصد بازگشت به آمریکا را داشت، در فرودگاه امام‌ خمینی بازداشت و سپس به اتهام «ارتباط با دولت متخاصم» و «کسب مال نامشروع» به ۱۰ سال زندان محکوم شد. اوایل هفته خبر ابتلای او به سرطان کلیه منتشر و روز شنبه نیز کلیه سمت راست او به شکل کامل در بیمارستان سینا خارج شد.

علاوه بر دادستان عمومی و انقلاب تهران، سخن‌گوی قوه‌قضائیه نیز در نشست مطبوعاتی خود گفت کوکبی «به جرم جاسوسی به ده سال حبس» محکوم شده است. محسنی‌اژه‌ای اضافه کرد که تغییر در وضعیت کوکبی به دلیل بیماری، با نظر پزشکی قانونی صورت می‌گیرد.

اظهارنظر این دو مقام قضایی پیرامون وضعیت امید کوکبی، علاوه بر بیماری وی و بسترشدن در بیمارستان، ممکن است به دلیل اتفاق‌هایی باشد که پنج‌شنبه هفته گذشته در شبکه‌های اجتماعی رخ داد. ابتدا انتشار خبر ابتلای او به سرطان کلیه در زندان و سپس عکسی که او را روی تخت بیمارستان نشان می‌داد، باعث تحریک فضای شبکه‌های اجتماعی فارسی زبان شد. چند ساعت بعد از انتشار عکس کوکبی، کاربران عموما ایرانی توییتر در سال‌روز تولد ملکه بریتانیا موفق شدند هشتگ «#FreeOmid» (امید را آزاد کنید) را وارد ده ترنده اول جهان و برای دقایقی در صدر این لیست، قرار دهند. حتی برخی چهره‌های مشهور سینمایی نظیر مهناز افشار و ترانه علیدوستی نیز با این حرکت همراه شدند.

هم‌زمان سعید خلیلی، وکیل امید کوکبی گفت که موکلش مدت‌ها در زندان «از درد کلیه‌ها و بعضا دفع سنگ» شکایت داشت، اما «تنها به دادن یک مسکن اکتفا می‌شد». به گفته خلیلی مسئولان از زندان از انجام سونوگرافی که «مهم‌ترین و رایج‌ترین خدمات اولیه پزشکی در این نوع درد‌ها»ست، خودداری کردند. اتفاقی که اگر زودتر رخ می‌داد: «وجود تومور و سپس بدخیم بودن آن خیلی زودتر‌ قابل شناسایی بود و احتمالا برداشتن کلیه وی لازم نبود».

وکیل کوکبی گفته است حال عمومی موکل وی پس از عمل جراحی «خوب» است: «توده سرطانی به همراه کلیه راستش از بدن خارج شده، ولی هنوز مشخص نیست که سرطان به قسمت‌های دیگر بدنش سرایت کرده یا نه». خلیلی اضافه کرده است که پزشک معالج امید کوکبی توصیه است «زندگی او در آینده باید همراه با مراقبت‌های دقیق پزشکی و در محیطی به دور از استرس و فشارهای عصبی باشد» که «قطعا محیط زندان می‌تواند برایش خطرناک و مشکل زا باشد».

با توجه به ماده ۵۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری «آزادی کوکبی در شرایط فعلی یک تکلیف قانونی است نه یک احتمال یا امر اختیاری».

جاسوس یا پژوهشگر؟
براساس حکم قضایی، یکی از اتهام‌های کوکبی «ارتباط با دولت متخاصم» (آمریکا) است. حکمی که البته در دیوان عالی کشور نسبت به آن اشکال گرفته شد. اداره کل امور بین‌الملل وزارت امورخارجه نیز اعلام کرده است از نظر حقوقی دولت آمریکا «متخاصم» محسوب نمی‌شود.

با این حال مقام‌های قوه‌قضاییه و برخی از اصول‌گرایان معقتدند که «جرم» اصلی کوکبی «جاسوسی» است. این مساله نه تنها در سخنان مقام‌های قضایی، بلکه واکنش‌های کاربران اصول‌گرا در شبکه‌های اجتماعی هم وجود داشت. برخی نیز اتهام او را علاوه بر جاسوسی، دست داشتن در طراحی ویروس «استاکس‌نت» (ویروسی که برای حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران ساخته شد) و همراه داشتن ۳ ترابایت اطلاعات در هنگام خروج از کشور متهم می‌کنند.

خود امید کوکبی پیش از این و در پیامی که به مناسبت دریافت جایزه «آزادی علمی و تعهد» از سوی «انجمن پیشرفت علوم آمریکا» فرستاده بود، دلیل بازداشت خود را این‌گونه شرح داده بود: «من فقط یک پژوهشگر علمی بوده و هیچگونه عملکرد و دیدگاه سیاسی نداشته‌ام اما برای مجبور کردنم به همکاری در نهادهایی که دلخواهم نبودند و به سود ایران و جهان عمل نمی‌کردند چنین حکم غیرعادلانه‌ای صادر کردند و از من خواستند یا همکاری در راستای پروژه‌های هسته‌ای منظور نظر ایشان را بپذیرم یا تحمل ده سال زندان».

کوکبی از زمان بازداشت تاکنون امکان استفاده از مرخصی را نداشته است. به گفته سعید خلیلی، کوکبی دو سال است که شرایط برخوردای از آزادی مشروط رادارد، ضمن این‌که با توجه به ماده ۵۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری «آزادی کوکبی در شرایط فعلی یک تکلیف قانونی است نه یک احتمال یا امر اختیاری».

وکیل کوکبی همچنین به مصاحبه محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق‌بشر قوه‌قضاییه، اشاره کرد که اسفندماه سال ۹۳ وعده «عفو و‌ آزادی» کوکبی را داده بود. خلیلی همچنین خبر از آن داد که مادر امید کوکبی پیش از عید نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای نوشته و تقاضای عفو فرزندش را کرده «اما تاکنون از نتیجه آن اطلاع نیافته‌ایم».

این البته نخستین بار نیست که رهبر جمهوری‌اسلامی درباره پرونده امید کوکبی خطاب قرار می‌گیرد. پاییز دو سال پیش (مهرماه ۱۳۹۳) هجده برنده جایزه نوبل فیزیک در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای خواستار این شده بودند که دستور آزادی کوکبی را صادر کندو آن‌ها نوشته بودند که امید کوکبی «تنها به خاطر امتناع از همکاری با مراکز تحقیقات نظامی جمهوری اسلامی ایران» زندانی شده است.

هنوز مشخص نیست اتفاق‌های اخیر چه تاثیری در پرونده و وضعیت امید کوکبی خواهد گذاشت. فیزیک‌دانی که تا چند روز پیش شاید کمتر کسی نام او را شنیده بود، اما اکنون و به واسطه تاثیر شبکه‌های اجتماعی، اخبار مربوط به او به سرعت دست به دست می‌شوند و کاربران ایرانی در فاصله چند ساعت بیش از دویست هزار توییت برای آزادی او نوشتند. چهره‌ای که به نوشته یکی از کاربران «قیافه‌ش به اون بچه درس‌خون نیمکت اولی می‌خوره که هوای بچه‌های ته کلاسو سر امتحان داره. تنها درس‌خونی که همه دوسش دارن».
تعداد همدردی=0
 نظرات:
Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.comبیشترین همدردی

زینب سکانوند در زندان ارومیه اعدام شد

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد
بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز
آخرین بازدید

با وجود تصریح قانونی؛ قوه قضاییه از آزادی امید کوکبی طفره می‌رود

ایندیپندنت: ایران یک شهروند بریتانیایی دیگر را بازداشت کرد

روحیه ثابت سروستانی شهروند بهایی در یمن آزاد شد

انتقال کسری نوری به نقطه‌ای نامعلوم

پرونده سازی جدید سپاه برای نوید خانجانی شهروند بهایی

قاضی شرع : اینکه تشکیلات بهائیان جدا و مستقل از تشکیلات اسلام است خود مدرک خیانت و گناه پیروان این کیش محسوب می شود

۵۳ روزنامه‌نگار و فعال سیاسی در نامه‌ای به علی خامنه‌ای خواستار آزادی زندانیان سیاسی شدند

نامه فرهنگ پورمنصوری زندانی امنیتی زندان رجایی شهر

طرح نمایندگان مجلس؛ حبس ابد به جای اعدام برای متهمین جرائم مواد مخدر

مردان بازداشت شده در تجمع روز جهانی زن با قرار کفالت آزاد شدند
آخرین نظرات

اگر اتهامات واهی هست، چرا من رو نمیگیرن؟ چرا هزاران یا م...

حاج ناصر طلوعی بسیار انسان شریفی هست وهمیشه دنبال حل مش...

داداشی ایشالا آزادیت

با امتنان از خانم مهر انگیز کار که با مهر مبادرت به کاری ...

آنها همچنان ما را سرکوب میکنند و ما با تکیه بر آموزشهای ...

نمیدونم چی بگم امامدتها قبل پسرفامیلمون موتوری دزدی نا...

سلام این ننگ را به جامعه اهل سنت باید تسلیت گفت

هموطنان عزيز سلام .سخني کوتاه با عاشقان شهدا با عاشقان ا...

بخودت بیاازتاثیر گذاران مفلوک خوددوری کن بیخودی رابیشت...

سلام آقای گلشنی از خاطرات اقامتتان در شهرستان ساوه برای...