Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1044)

گزارشات(299)

زندانها(320)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(56)

مجهول المکان(115)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(215)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(4)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(340)

اعتصاب(574)

احضار(232)

خانواده(77)

پرونده(980)

سلامت(404)

تبعید(26)

آزادی(356)

بازداشت(956)

حقوق بشر(207)

انتقال(295)

مرخصی(211)

اعدام(648)

بیوگرافی(29)

وفات(47)

صدمات(975)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: ایران وایر تعداد بازدید:   3146 زمان ثبت:   16:21:03 1395-02-07
قاضی پرونده امید کوکبی چه تصمیمی می تواند بگیرد؟
به گزارش بازداشت به نقل از ایران وایر غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه یکشنبه ۵ اردیبهشت در نشست خبری خود در مورد وضعیت امید کوکبی، زندانی که در پی ابتلاء به سرطان کلیه چندی پیش در بیمارستان سینای تهران جراحی و کلیه راستش توسط پزشکان به طور کامل خارج شد، با تاکید براینکه این زندانی بیمار از امکانات لازم برخوردار است، گفت: «افراد داخل زندان هم مانند افراد دیگر مریض می‌شوند. اگر در داخل زندان امکانات زندان باشد که معالجه می‌شود، در غیر این صورت به بیرون منتقل می‌شود.»

امید کوکبی، دانشجوی دکترای فیزیک اتمی دانشگاه آستین تگزاس با گرایش لیزر، بهمن ماه سال ۱۳۸۹ هنگامی که از ایران به آمریکا بازمی‌گشت در فرودگاه بازداشت شد. او چند ماه بعد از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهامات «ارتباط با دولت متخاصم» و «کسب مال نامشروع» به ۱۰ سال زندان محکوم شد. هر چند وی در نامه‌ای که از زندان منتشر کرد، با رد اتهامات خود، گفت دستگیری و زندانی شدنش پس از آن رخ داد که پیشنهاد همکاری با دستگاه‌های نظامی - امنیتی جمهوری اسلامی در یک پروژه تحقیقاتی نظامی را رد کرده بود.

امید کوکبی در حالی به بیماری سرطان کلیه دچار شد که اگر آئین نامه سازمان زندان ها در مورد وی اعمال می شد، شاید بیماری وی قبل از اینکه به از دست دادن کلیه وی می انجامید، قابل تشخیص و درمان بود. طبق آئین نامه سازمان زندان ها بهداري زندان مؤظف است از زنداني تازه وارد معاينه‌هاي كامل پزشكي به عمل آورده، در صورت لزوم با انجام آزمايش هاي تشخيص طبي برنامه‌ ريزي و حسب مورد نسبت به درمان يا معرفي وي به مراكز مربوطه اقدام و كليه اقدام‌هاي پزشكي در پرونده زنداني درج شود. همچنین بهداري زندان مكلف است دست‌ كم ماهي يكبار نسبت به تست پزشكي كليه محكومان اقدام کند که در این صورت چنان چه زندانی مبتلاء به بیماری خاص و خطرناکی شود با انجام تست پزشكي ماهانه، بیماری زندانی در مراحل اولیه قابل تشخیص و درمان است.

بدین ترتیب زندانیان بیمار با تشخيص پزشك بهداري زندان در صورت ضرورت در بيمارستان زندان بستري می شوند و روند معالجه آنان نیز تحت مراقبت و نظارت رييس بهداري زندان است. بر اساس آئین نامه سازمان زندان ها، رييس بهداري زندان - که خود نیز پزشک است- مؤظف است همه روزه اول وقت از كليه محكومان بيمار كه در بيمارستان زندان بستري هستند، عيادت کرده و پس از پرسش از وضعيت آنان و حصول اطمينان از حسن مراقبت پزشكان و پرستاران نسبت به معالجه و تغذيه صحيح بيماران نظارت كامل و مستمري به عمل آورد.

طبق آئین نامه سازمان زندان ها تا جايي كه امكان‌پذير است بايد ترتيبي اتخاذ شود كه احتياج‌هاي درماني و بهداشتي محكومان بيمار در داخل زندان تأمين شود تا به انتقال محكوم به خارج از زندان نيازي نباشد. به همین سبب زندانی بیمار با تشخيص پزشك بهداري زندان در صورت ضرورت، در بيمارستان زندان بستري خواهد شد. با اين همه در موارد ضروري خروج محكوم از زندان براي معالجه بايستي با تاييد بهداري زندان و اجازه رييس زندان و موافقت قاضي ناظر باشد. در موارد فوري محكوم بيمار به دستور پزشك يا بهداري زندان و اجازه رييس زندان يا جانشين او به بيمارستان اعزام مي‌ شود و مراتب بايد در اسرع وقت به صورت كتبي به قاضي ناظر گزارش شود. البته خروج زندانیان سیاسی و امنیتی از زندان براي معالجه مانند امید کوکبی در واقعیت و عمل با موافقت شخص دادستان یا نهادهای بازداشت کننده است که اعلام موافقت آنها بعضا ماه ها به طول می انجامد که این خود یکی از دلائل مهم وخامت حال زندانیان بیمار و از دلائل تشدید بیماری آن ها است.

به هر ترتیب هر چند به نظر می رسد عدم توجه به آئین نامه سازمان زندان ها در رسیدگی به موقع نسبت به بیماری امید کوکبی منجر به وخامت حال او شود، با این وجود بازگرداندن این زندانی از بیمارستان به زندان برای تحمل باقی مانده کیفر نیز در شرایطی که وی مبتلاء به بیماری صعب العلاج سرطان است، خلاف مقررات قانونی است. طبق آئین دادرسی کیفری هرگاه محکومٌ‌علیه به بیماری جسمی یا روانی مبتلا باشد و اجرای مجازات موجب تشدید بیماری و یا تأخیر در بهبودی وی شود، قاضی اجرای احکام کیفری با کسب نظر پزشکی قانونی تا زمان بهبودی، اجرای مجازات را به تعویق می‌اندازد.

طبق این قانون چنانچه در جرائم تعزیری امیدی به بهبودی بیمار نباشد، قاضی اجرای احکام کیفری، پس از احراز بیماری محکومٌ علیه و مانع بودن آن برای اعمال مجازات، با ذکر دلیل پرونده را برای تبدیل به مجازات مناسب دیگر با در نظر گرفتن نوع بیماری و مجازات به مرجع صادرکننده رأی قطعی ارسال می کند. همچنین هرگاه حین اجرای مجازات، نیز بیماری حادث شود و تعویق اجرای مجازات فوریت داشته باشد، قاضی اجرای احکام کیفری ضمن صدور دستور توقف اجرای آن، اقدامات لازم را برای تعویق مجازات یا تبدیل آن به مجازاتی مناسب تر انجام می دهد.

انجام این امور از سوی قاضی اجرای احکام کیفری از ان جهت امر تکلیفی بوده که طبق قانون وی مکلف است درباره محکومان سالمند، مبتلایان به بیماری‌های روانی و بیماری های جسمی صعب العلاج و سایر افراد محکوم نیازمند به مراقبت و توجه ویژه، از قبیل صدور اجازه بستری برای آنها در مراکز درمانی بر اساس ضوابط و مقررات، اتخاذ تصمیم کند. همچنین علاوه بر قاضی اجرای احکام کیفری، طبق آئین نامه سازمان زندان ها، رييس زندان نیز مكلف است در صورتي كه بيماري زندانی جزو بيماري‌هاي خاص باشد، پيشنهاد عفو او را با رعايت ساير قوانين به قاضي ناظر، يا كميسيون عفو و بخشودگي تسلیم کند. قاضي ناظر و مسئولان زندان‌ها نیز مؤظفند وضع محكومان بيمار صعب‌العلاج يا غيرقابل علاج را رسيدگي كرده، حسب مورد بر اساس مقررات قانون آيين‌ دادرسي كيفري اقدام كنند.

البته علاوه بر توجه مقامات ذیصلاح به اجرای مقررات داخلی در مورد زندانیان بیمار، رعایت مقررات سازمان ملل نیز به عنوان تعهدات بین المللی در زمینه حقوق زندانیان بیمار برعهده دولت ایران است. در این خصوص ماده ۲۲ ﻣﻘﺮرات ﺣﺪاﻗﻞ ﻣﻌﻴﺎر ﺑﺮاي رﻓﺘﺎر ﺑﺎ زﻧﺪاﻧﻴﺎن مصوب شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل در ۱۳ مه ۱۹۷۷ مقرر می‌کند «زندانیان بیماری که نیاز به مداوای تخصصی دارند، باید به موسسه‌های تخصصی یا بیمارستان‌های عادی منتقل شوند» و در ماده‌ ۶ این مقررات نیز بیان شده «این مقررات به صورت غیرجانبدارانه به اجرا درخواهند آمد. هیچ تبعیضی بر اساس نژاد، رنگ، جنس، زبان، دین، عقیده‌ی سیاسی یا عقاید دیگر، منشأ ملی یا اجتماعی، مالکیت، تولد یا جنبه‌ای دیگر، نباید اعمال شود.»

اصول اساسی رفتار با زندانیان مصوب ۱۹۹۰ سازمان ملل نیز در بند ۹ مقرر ‌می دارد: «همه زندانیان باید به خدمات بهداشتی موجود در کشور بدون تبعیض بر اساس وضعیت حقوقی خود، دسترسی داشته باشند.» همچنین در اصل ۲۴ مجموعه‌ اصول برای حمایت از همه‌ اشخاص در هر شکلی از بازداشت یا زندان، مصوب مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۱۹۸۸، نیز عنوان شده «فرد بازداشت‌ شده یا زندانی پس از پذيرش در محل بازداشت يا زندان بايد در اسرع وقت مورد معاينه پزشكی مناسب قرار گیرد و پس از آن مراقبت و درمان پزشكی بايد در هنگام لزوم برای وی فراهم شود. اين مراقبت و درمان رايگان خواهد بود.»

در نتیجه می توان گفت قاضی اجرای احکام کیفری، با کسب نظر پزشکی قانونی با توجه به بیماری صعب العلاج امید کوکبی موظف است ضمن صدور دستور توقف اجرای مجازات و تعلیق آن، با ذکر دلیل، پرونده این زندانی را برای تبدیل به مجازات مناسب دیگر با در نظر گرفتن نوع بیماری و مجازات به مرجع صادرکننده رأی قطعی ارسال کند. بنابراین به استناد ماده ۵۰۲ آئین دادرسی کیفری، آزادی امید کوکبی از زندان به جهت ابتلا به بیماری صعب العلاج نه موضوعی اختیاری بلکه طبق قانون، امری تکلیفی و آمرانه است که مستنکف از آن را شاید بتوان حتی مورد تعقیب کیفری نیز قرار داد.
تعداد همدردی=0
 نظرات:
Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.comبیشترین همدردی

زینب سکانوند در زندان ارومیه اعدام شد

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد
بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز
آخرین بازدید

قاضی پرونده امید کوکبی چه تصمیمی می تواند بگیرد؟

بی‌خبری از وضعیت صادق قیصری فعال دانشجویی دانشگاه شهیدبهشتی در بازداشت پس از دو ماه

محکومیت محمد مهدوی فر به تحمل حبس توسط دادگاه تجدیدنظر

چه کسی پاسخگوست؟ لیلا لیاقت از ظلم رفته بر علیرضا رجایی در دوران زندانش گفت.

محسن شجاع باید ۲۶ اسفند خود را به زندان اوین معرفی کند / دادنامه

۱۹ فعال عرب با اتهاماتی نظیر اقدام علیه امنیت ملی و ارتباط با گروههای معاند روبرو هستند

نامه آتنا دائمی در رابطه با وضعیت محمد نظری؛ ۲۴ سال یعنی ۸۷۶۰ روز و شب

دادگاه ساوه پرونده جعفر عظیم زاده را به جریان انداخت

وخامت حال افشین سهراب‌زاده و ممانعت از اعزام وی

انتقال یک زندانی سنی‌مذهب محکوم به اعدام به مکان نامعلوم
آخرین نظرات

اگر اتهامات واهی هست، چرا من رو نمیگیرن؟ چرا هزاران یا م...

حاج ناصر طلوعی بسیار انسان شریفی هست وهمیشه دنبال حل مش...

داداشی ایشالا آزادیت

با امتنان از خانم مهر انگیز کار که با مهر مبادرت به کاری ...

آنها همچنان ما را سرکوب میکنند و ما با تکیه بر آموزشهای ...

نمیدونم چی بگم امامدتها قبل پسرفامیلمون موتوری دزدی نا...

سلام این ننگ را به جامعه اهل سنت باید تسلیت گفت

هموطنان عزيز سلام .سخني کوتاه با عاشقان شهدا با عاشقان ا...

بخودت بیاازتاثیر گذاران مفلوک خوددوری کن بیخودی رابیشت...

سلام آقای گلشنی از خاطرات اقامتتان در شهرستان ساوه برای...