Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1044)

گزارشات(299)

زندانها(319)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(55)

مجهول المکان(115)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(215)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(3)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(340)

اعتصاب(574)

احضار(231)

خانواده(77)

پرونده(979)

سلامت(403)

تبعید(25)

آزادی(356)

بازداشت(955)

حقوق بشر(207)

انتقال(294)

مرخصی(211)

اعدام(648)

بیوگرافی(29)

وفات(47)

صدمات(974)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: سحام تعداد بازدید:   1736 زمان ثبت:   01:53:35 1395-02-12
پروژه جدید سپاه پاسداران: بازداشت بستگان نزدیک به روزنامه‌نگاران مقیم خارج
به گزارش بازداشت به نقل از سحام نزدیک به شش ماه پس از دستگیری داوود اسدی، فردی که تاکنون از او به عنوان یکی از پنج روزنامه‌نگار دستگیر شده در تاریخ۱۱ آبان ۱۳۹۴ نام برده می شد، با اظهارات وکیل و برادرش مشخص شد او هرگز روزنامه‌نگار و یا حتی فعال سیاسی نبوده است.

داوود اسدی، متاهل و دارای یک فرزند، مدیر فروش یک شرکت خصوصی است. او در دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی به پنج سال حبس محکوم شده و اکنون در بند هشت زندان اوین به سر می‌برد. این حکم روز هفتم اردبیهشت ماه توسط وکیلش آقای علیزاده طباطبایی رسانه‌ای شد.

هوشنگ اسدی، روزنامه نگار باسابقه و یکی از مدیران سایت روزآنلاین که برادر این زندانی است گفت:«من از آقای علیزاده، وکیل او تعجب می کنم که چرا در این مدت او را روزنامه نگار خواند و هیچ جا نگفت که ایشان روزنامه نگار نبوده است. برادر من نه تنها روزنامه نگار نیست، بلکه حتی روزنامه خوان هم نیست. برای آدمی که حتی در طول عمرش یک خط هم ننوشته سمت روزنامه نگاری را اختراع کردند تا پروژه امنیتی خود را پیش ببرند.»

هوشنگ اسدی در پاسخ به این سوال که چرا پس از گذشت ماه‌ها از دستگیری برادرش حرف زده، گفت: «من از طریق پدرم باخبر شدم که برادرم در همان روزی که بقیه خبرنگارها دستگیر شدند، بازداشت شده است. همسرش را به شعبه ۱۳ دادگاه فرهنگ و رسانه خواسته بودند، در آنجا با او با احترام بسیار رفتار کرده و گفته بودند که داوود قطعا آزاد می شود و فقط باید مرحله سه ماه بازجویی را طی کند. به همسرش گفته بودند که نباید به هیچ وجه به من خبر بدهد. همسر برادرم نه فعال اجتماعی است و نه فعال سیاسی. او یک خانم جوانی است که مشغول زندگی و پسر خردسالش است بنابراین حرف آنها را باور کرد.»

آقای اسدی در ادامه گفت: «همسرم برادرم در این مدت هیچ تماسی با من نداشته که با این فضای ارعابی که ساخته‌اند حق هم دارد. اما من به پدرم گفتم که اینها برای داوود نقشه دارند و سکوت درباره‌اش بدترین چیز است. اما همسرش اصرار به سکوت و مصالحه داشت و من هم به همین دلیل سکوت کردم، اما بعد از صدور حکم تصمیم گرفتم که دیگر حرف بزنم و جهان را در جریان این دروغ و ناعدالتی بگذارم.»

در روز ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۴ چهار روزنامه‌نگار به نام‌های عیسی سحرخیز، احسان مازندرانی، سامان صفرزایی و آفرین چیت ساز دستگیر شدند و تا مدت‌ها نام پنجمین روزنامه‌نگاری که سازمان اطلاعات سپاه مدعی دستگیری او شده بود مشخص نبود و بعدتر از او با عنوان داوود اسدی نام برده شد.
سازمان اطلاعات سپاه پاسداران یک روز پس از دستگیری آنها در تاریخ ۱۲ آبان ماه ضمن برعهده گرفتن مسوولیت بازداشت‌شان اظهار کرده بود این‌ها خبرنگارانی از اعضای «شبکه نفوذی وابسته به دولت‌های آمریکا و انگلیس» هستند.

آقای اسدی درباره وضعیت فعلی برادرش گفت: «او هفته گذشته به بند هشت زندان اوین منتقل شده اما قبل از آن در سلول انفرادی بند دو–الف سپاه در اوین بوده است. من شنیده‌ام که داوود در بند هشت بیشتر اوقات گوشه‌ای قوز کرده و حتی از صحبت کردن با آدم‌های دیگر می‌ترسد. این جوان که هیچ وقت در زندگیش فعالیت اجتماعی و سیاسی نداشته را ماه‌ها در سلول انفرادی نگه داشته‌اند و حالا چنان افسرده و ترسیده است که حاضر به ارتباط با دیگران نیست. این بارزترین نقض حقوق بشر است، این بدترین رفتار است که کسی‌که فعال سیاسی نیست را فقط برای پیش بردن هدف‌های‌تان دستگیر و مورد مجازات قرار دهید.»

علیزاده طباطبایی، وکیل داوود اسدی روز هفتم اردبیهشت ماه در توضیح اتهام موکلش گفته بود او به دلیل ارتباطات مالی که بین او برادرش وجود داشته به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی متهم شده است. آقای طباطبایی گفته بود که موکلش در دفاع خود در دادگاه گفته او در جریان نبوده که پول‌هایی که برادرش می فرستاده برای چه کاری بوده است.

هوشنگ اسدی درباره ارتباط مالی با برادرش گفت: «اولا من از آقای علیزاده برای این اطلاع‌رسانی نادرست متعجبم. من یکسال و نیم پیش متوجه شدم که پدرم بیمار است. ما برادرها هر کدام‌مان قرار شد که پولی برای درمان بیماری پدر بدهیم. من هم مقدار ۷ میلیون و هشتصد هزار تومان به حساب داوود فرستادم که هر ماه داوود خرج پدرم بکند. گاهی هم داروهایی که در تهران برای پدرم یافته نمی شد تهیه می کردم و می فرستادم. اگر دادگاه سندی دارد که این پول برای کسی غیر از پدرم خرج شده منتشر کند.»

آقای اسدی در ادامه گفت: «حساب ما مخفی نبوده و ما کار مخفیانه‌ای انجام نداده‌ایم. اگر به گفته دستگاه امنیتی این پول برای مصارف دیگر خرج شده سندش این را نشان نمی‌دهد. چون خودشان می‌دانند این اتهام از بیخ و بن غلط است. من احساس می‌کنم با دستگیری برادر من، می‌خواستند به من و بقیه فعالان سیاسی خارج از کشور نشان دهند که آنها می توانند به جای ما، اعضای خانواده‌مان را اذیت کنند.»

هوشنگ اسدی، مدیر سایت تعطیل شده روزانلاین گفت: «چند ماه قبل از دستگیری این روزنامه‌نگاران، تبلیغات وسیعی علیه سایت‌های خارج از ایران از جمله روزآنلاین شروع کردند. نوشتند که روزآنلاین میلیون‌ها دلار از سازمان‌های اطلاعاتی خارج به ایران فرستاده است و یک لیست هم منتشر کردند از ارقامی که ما به ایرانی‌ها داده‌ایم. اما این لیست در واقع ارقامی بود که برای روزنامه‌نگارانی که در خارج از کشور برای روزآنلاین مطلب می نوشتند به عنوان حقوق‌شان داده شده بود. روز آنلاین هیچ خبرنگاری در داخل ایران نداشت. مشخص بود که این پرونده سازی علیه روزآنلاین و سایت‌های خارج از کشور است. حدس من این است که با دستگیری داوود فقط می خواستند به پروژه نفوذشان کمک کنند.»

آقای اسدی در پاسخ به این سوال که آیا برادرش در بازجویی‌ها و یا در دادگاه اتهامش را پذیرفته گفت: «این‌طور که من از خانواده شنیدم و وکیلش گفته است داوود مطلقا اتهامش را قبول نکرده و مکرر گفته است که پولی که هوشنگ می‌فرستاده خرج درمان پدرم می‌کرده است. اما دادگاه نپذیرفته است.»

آقای اسدی در توضیح فعالیت‌های برادرش گفت: «داوود حدود ۳۰ سال سن دارد، مدیر فروش یک شرکت خصوصی بود و سرش گرم زندگی خانوادگی و شغلی اش بود و در یکسال گذشته از پدر بیمارم نیز مراقبت می‌کرد. من و برادرم خیلی با هم رابطه نداشتیم. ما اساسا از جهان هم دور بودیم. یادم می آید وقتی برای تبریک سال نو با هم تماس گرفتیم به او گفتم امسال سایت‌مان تعطیل می‌شود و او گفت سایت شما چیست؟»

احسان مازندارانی، آفرین چیت ساز، احسان (سامان) صفرزایی به همراه عیسی سحرخیز روزنامه‌نگار و فعال سیاسی (که حکم وی هنوز صادر نشده است) در روز ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۴ توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شدند و هیچ کدام از آنها تاکنون آزاد نشده‌اند.

احسان مازندرانی روزنامه‌نگار و مدیرمسئول روزنامه فرهیختگان به ۷ سال، احسان (سامان) صفرزایی روزنامه‌نگار و دبیر بین الملل نشریه اندیشه پویا به ۷ سال، آفرین چیت‌ساز ستون نویس روزنامه ایران به ۱۰ سال محکوم شد. هنوز دادگاه عیسی سحرخیز برگزار نشده و او فعلا برای مداوای بیماری‌هایش در بیمارستان به سر می برد.

کمتر از یک ماه پس از دستگیری این روزنامه‌نگاران، احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان روز دوشنبه نهم آذر ماه مدعی شد این روزنامه نگاران اعترافاتی کرده‌اند و از اتهام «همراهی با آمریکا» سخن گفت. وی در سخنرانی خود مدعی شد: «اخیرا روزنامه‌نگارانی که به جرم همراهی با آمریکا بازداشت شده‌اند، در اعترافات خود عنوان کرده‌اند از برخی مقاله می‌گرفتند، به آنها پول می دادند و بعد مقاله را دستکاری کرده و در اختیار روزنامه های آمریکایی قرار می داند.»

با وجود سکوت قوه قضاییه در مورد این پرونده، خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران هم روز دوشنبه ۱۲ بهمن ماه اتهامات روزنامه‌نگاران بازداشت شده را «همکاری با دول متخاصم غربی» عنوان کرد.

رسانه‌های وابسته به نیروهای امنیتی پیش‌تر مدعی شده بودند که این روزنامه‌نگاران «از عوامل مرتبط با پروژه نفوذ دشمن در کشور که در مطبوعات فعال بودند، بازداشت شدند.» علی شیرازی، نماینده آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در نیروی قدس سپاه پاسداران، روز ۱۲ بهمن ماه گفت: «به‌زودی از رسانه ملی فیلم اعتراف افرادی که در طرح نفوذ دستگیر شدند پخش خواهد شد و ملت ایران پشت‌صحنه نفوذ را مشاهده خواهند کرد.»
تعداد همدردی=0
 نظرات:
Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.comبیشترین همدردی

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد

اولین اثر عالی پیام (هالو) پس از آزادی از زندان رجایی شهر

توضیحات همسر فریبا کمال‌آبادی در مورد دیدار خبرساز فائزه هاشمی
بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز

وضعیت مخاطره آمیز برای تمام زندانیان رجایی شهر بویژه ، زندانیان بهایی : جمال الدین خانجانی، فرهاد اقبالی و فرهاد فهندژ
آخرین بازدید

پروژه جدید سپاه پاسداران: بازداشت بستگان نزدیک به روزنامه‌نگاران مقیم خارج

وکیل نزار زکا: علیرغم وضعیت وخیم جسمی موکلم، با انتقال او به بیمارستان مخالفت می‌شود

جعفر عظیم‌زاده، فعال کارگری، در آستانه بازداشت

بازگشت بیست و پنج درصد از زندانیان آزاد شده به زندان به گفته مدیرکل زندان‌های زنجان

یک جوان سنندجی بنام صباح باسامی بازداشت شد

وخامت وضعیت جسمی مریم نقاش زرگران و مخالفت با اعزام او به مرخصی درمانی

عدم تمدید مرخصی سعید حسین زاده از سوی دادیار زندان و ضابطین سپاه

خودداری مسئولین زندان ارومیه از تحویل وسایل محمد عبداللهی به خانواده وی

نگهداری امین انواری رستمی در سلول های انفرادی جهت بازجویی

شش زندانی کُرد در ارومیه به‌دار آویخته شدند
آخرین نظرات

واقعا باعث بسی تاسف است

خب حالا که معلوم شده رژیم جمهوری اسلامی چه ماهیتی دارد ...

من با سعید در سالهای ۸۰ و ۸۱ در بند ۲۰۹ اوین هم بند و هم س...

روحشان شاد و یادشان گرامی باد ما به یاری آنان از ملکوت ا...

من نمیدانستم همچی جائی هم هست واقعا متاسفم...

فرزاد کننده ست ادم نون وجود و غیرتشو میخوره رجایی شهر نظ...

من با اعدام مخالف هستم

سعيد رضايي ابدانان هفت چشمه ٩اسفند ٩٦نيز اعدام شد

.سروده ای بسیار زیبا و لطیف بود عید اعظم رضوان را بشما ع...

امیدواریم هم تندرست باشد و نیز خیلی زود به خانه برگردد..