Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1044)

گزارشات(299)

زندانها(320)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(56)

مجهول المکان(115)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(215)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(4)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(340)

اعتصاب(574)

احضار(232)

خانواده(77)

پرونده(980)

سلامت(404)

تبعید(26)

آزادی(356)

بازداشت(956)

حقوق بشر(207)

انتقال(295)

مرخصی(211)

اعدام(648)

بیوگرافی(29)

وفات(47)

صدمات(975)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: ایران وایر تعداد بازدید:   19855 زمان ثبت:   13:11:37 1395-02-26
درد مشترک مسلمان و بهائی و قهری که به آشتی نزدیک می شود
به گزارش بازداشت به نقل از ایران وایر مهر انگیز کار می گوید :
درد مشترک مسلمان و بهائی و قهری که به آشتی نزدیک می شود
باری در تاریخ ایران حکومتی اسلامی شکل گرفت و حاکم شد که مسلمان و بهائی را چندان از راهروهای ظلمت زندان ها عبور داد که به هم رسیدند. با یکدیگر همدرد شدند. دختر آیت الله در زندان با زنان عضو رهبری بهائیت هم بند شد. دختر اصلاح طلب حکومت اسلامی با آنها هم بند و دوست شد. وکیل دادگستری حقوق بشری در دوران هم بندی با آنها، با این زنان زندانی آشنا شد. رویدادی در تاریخ حکومت اسلامی اتفاق افتاد که در روند ی نا منتظر، در نقطه مقابل هدف های ضد انسانی جمهوری اسلامی ایران حرکت کرد و اینک پس از 37 سال که از دوران جدید تاریخ خونبار بهائیت می گذرد، هم بند های مسلمان و فعالان مدنی، در خانه فریبا کمال آبادی عضوی از هفت عضو رهبری بهائیان گرد آمده اند که پس از هشت سال تحمل زندان، برای نخستین بار به مرخصی پنج روزه آمده است.
نتیجه این رویداد تاریخی در کوتاه مدت برای هر دو طرف زیانبار است. دیدارکنندگان مسلمان، از هر طیف و اندیشه سیاسی بیش از پیش می روند زیر کنترل دستگاه قضائی- امنیتی. از طرفی فریبا کمال آبادی به جرم جاذبه های انسانی که زنان مسلمان هم بند را متوجه خود کرده، از همین مختصر امکانات قانونی هم برای دیداری کوتاه با خانه و خانواده محروم می شود.
اما افق تحولات اجتماعی و فرهنگی در دراز مدت، روشن تر از این هاست. جمهوری اسلامی ایران بسیار ستمگری کرده و می کند. بهائیان اقلیت پر جمعیتی بوده اند که به سهولت طعمه آنها شده اند. تاریخ نویسی بر پایه رویکرد سیاسی نسبت به این آئین، دستمایه شده تا آنها را نه فقط قلع و قمع کنند و به اتهام همدستی با صهیونیسم بر آنها حمله ور بشوند، بلکه راه دانشگاه را بر جوانان بهائی بسته اند تا بهائیان جوان به ناچار ایران را که زادگاه خود و آئین شان است ترک کنند و با پایان عمر بهائیان سالخورده، ریشه نسل آنها را از خاک ایران که بسیار دوستش دارند، بکنند.
علامت ها نشان می دهد که در دراز مدت به این مقصود نمی رسند. خوشبختانه زیر سلطه این حکومت ، جریان هائی در حال نشو و نما است که سد راه می شود. نمی گذارند قهر اجتماعی و تفرقه افکندن بین مسلمان و بهائی که حکومت آن را تشدید و تقویت می کند، عمیق بشود. هر چه بیشتر بر بهائیان ظلم و ستم روا می دارند، احساس همدردی اکثریت مسلمان نسبت به آنها بیشتر برانگیخته می شود. دستجات بهائی خارج از ایران از یاری مسلمانان فعال در حوزه های گوناگون به خصوص نزدیک به نهادهای سازمان ملل متحد و نهادهای حقوق بشری، بیشتر بهره می برند. همسوئی مسلمانان با نمایندگان جوامع بهائی خارج از کشور، نمادی است از آن چه در دراز مدت اتفاق می افتد که بکلی با آن چه جمهوری اسلامی خیال آن را در سر پرورانده است تفاوت دارد.
جمهوری اسلامی با اشتباهات مکرر و به سخره گرفتن حقوق بشر، تبدیل شده است به یک "حکومت مخبط" که خبط روی خبط مرتکب می شود. عبا و عمامه از سر شیخ و مرید اسلام بر می دارد، به این جرم که بر سیاست هایش خرده می گیرد. رهبران اعتراض های مردمی را که از جنس خودش هستند به حبس و حصر می کشد. دادگاه ویژه روحانیت بر پا کرده است تا نگذارد دین نفس تازه کند. نگذارد ملاهای اهل مدارا جان بگیرند. ایرانیان هرچند پس از کشتار های دهه اول انقلاب فاتحه امنیت و رفاه را زیر چتر سوراخ سوراخ این حکومت خواندند، اما به تدریج آگاه شده اند که زندگی آینده آنها در صورتی سالم خواهد شد که حکومت نتواند به بهانه دین و آئین و عقیده، از مردم سلب امنیت کند.
هنگامی که در سالهای اول انقلاب برنامه ای با نام "هویت" از رادیو- تلویزیون پخش شد، مردم به چشم دیدند که از نگاه حکومت انقلابی بیشتر مفاخر ملی ایران در تاریخ معاصر با در نظر گرفتن منافع ملی انگلیس یا دیگر قدرت های غربی، فعالیت می کرده اند. از نگاه حکومت انقلابی رجال ملی و سیاسی ایران جیره خوار انگلیس بوده و از خود اراده ای نداشته اند. این گونه نگرش کلی و بر اساس پیش داوری های آخوندی، تردیدی باقی نگذاشت که نسبت دادن تاریخی بابیان و بهائیان به سیاست انگلیس، بی پایه است. بی ارزش است. به اعتبار برنامه سریالی هویت، شیخ فضل الله نوری نمادی شد از شخصیت اسلامی که می خواست نگذارد آن همه سیاستمدار، ادیب، آزادیخواه و شاعر انگلوفیل در دنیای سیاست و فرهنگ کشور فعال بشوند. شیخ انقلاب مشروعه را می خواست و نه مشروطه را. حکومت انقلابی بازیافت آن تفکر بود که شاخه های آن عموم روشنگران دینی و غیردینی را نشانه می گرفت. با سریال هویت به ایرانیان فهمانده شد باید از آن شیخ پیروی کنند.

ناگفته پیدا بود که بهائیان در آن کشور دیگر جائی ندارند. از طرفی هم آوازه خمینی که از نوفل شاتو به نام یک ملای آزادیخواه بلند شده و طبعا مطبوعات غرب برای آن سر و دست می شکستند، امید بخش بود. لازم بود برای قلع و قمع بهائیان که ملایان همواره آنها را خطری بالقوه تلقی می کردند، تدبیری تازه بیاندیشند. آن تدبیر زود آشکار شد. با محافل اول و دوم همان کردند که می دانیم. همکاری با صهیونیسم و نزدیکی با حیفا که اماکن مقدسه بهائیان از پیش از تاسیس حکومت اسرائیل و اشغال سرزمین فلسطین در آن جا بود، تبدیل شد به اتهام و جرم واحدی که می توانستند همه بهائیانی را که می خواستند، با آن معدوم کنند. نظام سرکوب نسبت به بهائیان این گونه شدت گرفت. دستبرد به اموال آنها و بازپس گرفتن تمام مستمری هائی که به ازای خدمت در کادرهای دولتی دریافت کرده بودند، در دستور کار قرار گرفت. همچنان دستگیر می شوند به اتهام همدستی با صهیونیسم و همچنان کاسبی های کوچک آنها مهر و موم می شود و بسیار دردهای دیگر که تحمل کرده اند و هنوز بسیاری بهائی در آن کشور باقی مانده اند.
اما زمانه آبستن جریان های نوینی است. جامعه از همه سو دردمند است. هر آن کس در حکومت انقلابی در برابر ظلم آشکار نقدی بر قلم یا زبان آورده، از دالان های مخوف زندان ها عبور کرده. یا بازآمده و جان سختی کرده یا تبدیل به شماره ای و سنگ گوری شده. بهائیان ایران هر دو را تجربه کرده اند. به علاوه ستمی دیگر را. بسیاری حتا تبدیل به شماره ای و سنگ گوری نشده اند. گم شده اند. دیگر باز نیامده اند. اما بهائیان با ایران قهر نکرده اند. از پا ننشسته اند. ایستاده اند. فریبا کمال آبادی و شش تن دیگر همچنان رهبری آنها را دارند. این هفت رهبر ابتدا به بیست سال حبس محکوم شدند و سپس مجازات جرم ناکرده شان به ده سال تقلیل یافت.
ایرانیان که به خصوص از سال 88 ببعد بیش از پیش، با طبیعت ضد بشری این حکومت آشنا شده اند، به صورت تدریجی از زیر مغزشوئی های تاریخی نسبت به بهائیان خود را خلاص می کنند. جمع بزرگی که شیعه اثنی عشری هستند یا مسلمان اهل تسنن یا دراویش گنابادی و مانند آن، از حکومت اسلامی فیض برده و عزیزی از دست داده اند. دیگر دلیلی پیش رو نیست تا ایرانیان باور کنند بهائیان دست نشانده انگلیس اند. کمتر خانواده شیعه ای را سراغ داریم که یک یا چند عزیز را به فرمان این حکومت از دست نداده باشد. مگر آن همه شیعه و مسلمان که شکنجه شده و جان باخته اند یا از کشور رانده شده اند، جیره خوار سیاست های استعماری بوده اند؟ چرا باید ایرانیان باور کنند فریبا کمال آبادی و یارانش برای اعتلای صهیونیسم کار می کرده اند؟
تعداد همدردی=62
 نظرات:

مقله بسیار خوبی است. خانم کاربصیرت عمیق خود را نشن دادند حقیقتاً از خواندن این نوشته خوشحل شدم. دستتن درد نکند، خانم کار عزیز.

May 15 16 pm31 08:02 PM ·

Beautifully explained , thank you.

May 16 16 am31 02:55 AM ·

ای‌ کاش همه کسانی‌ که از این مطلب یعنی‌ دیدار خانوم هاشمی‌ از فریبا خانوم کمال آبادی، دلخور هستند مثل خانوم هاشمی‌ شش ماه با بهائی‌ها در زندان دم خور می‌شدند و بعد اظهار نظر میکردند...

May 18 16 am31 02:05 AM ·

تحليلى بسيار درست و شايسته با ديدى منصفانه از خواندن ان لذت بردم. شاد و سلامت و موفق به خدمت باشيد .

May 19 16 am31 11:30 AM ·

زنده باد عدل و انصاف درود بر شما خانم كار درود بر همه مردم ايران زمين به اميد روزى كه بواسطه بسط و گسترش اين بصيرت و آگاهى به صلح و آشتى بين اهل عالم برسيم

Oct 03 16 am31 01:13 AM ·

اگر تمام ستمهائی که بهائیان ایران تحمل کرده اند ثمره اش همین خانم کار و اظهار نظر عادلانه ایشان باشد زهی افتخار .

Oct 03 16 pm31 05:49 PM ·

مرحبا مرحبا و صد مرحبا به این ازاد اندیشی

Oct 05 16 pm31 12:20 PM ·

اخوندهای ادیان گذشته همین بلایا را به هر دین بر حق نوظهور اوردند فقط اسم خودسانرا تاریک تاریخ ساختند. نادانسته دین مقدس بهائی راجهانی کردند واینده ایران استقبال مردم به دیانت جهانی بهائی میباشد

Oct 17 16 am31 08:42 AM ·

خانم کار خود نمادی از روشنفکران ایرانند که سالها با سهل انگاری و بی توجهی وضعیت وخیم بهاییان ایران را ندیدند و وخیمتر ساختند.حال جای امید و روشنبینی است که در گذر تجربه و به فراست حقایق را دریافته و انتشار میدهند.برایرانیان است که ازیشان خوشنود و ممنون باشند....سپاس

Oct 23 16 pm31 08:20 PM ·

با امتنان از خانم مهر انگیز کار که با مهر مبادرت به کاری در جهت وحدت ملی و پشتیبانی از حقوق شهروندی هم میهنان با هرعقیده و مرامی نموده اند توصیف منصفانه شان مصداق این بیت را دارد:
خوش بودگرمحک تجربه آیدبه میان تا سیه روی شودهرکه دراوغش باشد.

جانتان خوش باد.

Jul 20 19 am31 05:54 AM ·

Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.comبیشترین همدردی

زینب سکانوند در زندان ارومیه اعدام شد

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد
بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد
آخرین بازدید

درد مشترک مسلمان و بهائی و قهری که به آشتی نزدیک می شود

میثاق یزدان نژاد در بند دو الف سپاه است

حمزه درویش؛ اغما و خونریزی داخلی در پی تداوم اعتصاب غذا

شیوع نوعی بیماری خطرناک در زندان دیزل‌آباد

۱۵ روز بیخبری از عمادالدین ملازهی

افزایش نگرانی ها نسبت به وضعیت سحرکاظمی، فعال محیط زیست

اعدام یک زندانی در مراغه و یک زندانی در کرمان

خانواده ساسان آقایی، روزنامه‌نگار بازداشتی : خواهان تسریع در روند رسیدگی به پرونده هستیم

یغما فشخامی روزنامه نگار ، بازداشت شد

درخواست مادر شهید کریم بیگی برای پایان اعتصاب غذا: داغ دیگری بر دلم نگذارید
آخرین نظرات

از فرزاد شاهی حمایت میکنید که یه زندان و یه شهر از دست عا...

بی مخ جمجمه ات رالاقل باگچ پرکن

وااااای فقط وااااای نمی دونم چی بگم...

00858585858585

اگر اتهامات واهی هست، چرا من رو نمیگیرن؟ چرا هزاران یا م...

حاج ناصر طلوعی بسیار انسان شریفی هست وهمیشه دنبال حل مش...

داداشی ایشالا آزادیت

با امتنان از خانم مهر انگیز کار که با مهر مبادرت به کاری ...

آنها همچنان ما را سرکوب میکنند و ما با تکیه بر آموزشهای ...

نمیدونم چی بگم امامدتها قبل پسرفامیلمون موتوری دزدی نا...