Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1044)

گزارشات(299)

زندانها(320)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(56)

مجهول المکان(115)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(215)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(4)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(340)

اعتصاب(574)

احضار(232)

خانواده(77)

پرونده(980)

سلامت(404)

تبعید(26)

آزادی(356)

بازداشت(956)

حقوق بشر(207)

انتقال(295)

مرخصی(211)

اعدام(648)

بیوگرافی(29)

وفات(47)

صدمات(975)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: ایران وایر تعداد بازدید:   2270 زمان ثبت:   16:22:44 1395-03-16
شباهت های بازجویان دوران شاه و جمهوری اسلامی
به گزارش بازداشت به نقل از ایران وایر «با ورود به زندان اوین به بند ۲۰۹ انتقال داده شدم. بعد از چند ساعت برای بازجویی و اعتراف گیری به پائین بند ۲۰۹ برده شدم و به قدری شکنجه شدم که مرا به صورت جنازه به سلول بازگرداندند. بعد از چهار بار شکنجه به دفعات، برای خلاص شدن از آن وضعیت دست به خودکشی زدم. هنگامی که متوجه شدند دست به خودکشی زده ام، من را به اتاق شکنجه انتقال دادند. لخت مادر زادم کردند و به دستانم به صورت قپانی دستبند زدند و به سقف آویزانم کردند. چند نفر با شوکر برقی تمام بدنم از جمله آلت تناسلی، بیضه، نوک دماغ ونک انگشتان را شوکر می زدند. با میله کتکم می زدند و مدام می گفتند لازم نیست تو خودکشی کنی؛ ما خودمان می کشیمت…» این روابت مهناز پراکند، حقوقدان ایرانی ساکن نروژ است از شکنجه های حین بازجویی یکی از موکلینش.

در قوانین ایران، مقررات زیادی ناظر بر بازجویی و تحقیق از متهم وجود دارد. از جمله قوانینی که به طور خاص به مقررات ناظر بر بازجویی می پردازد، «قانون احترام به آزادی های مشروع و حفظ حقوق شهروندی» است. مطابق این قانون،‌ هرگونه شکنجه متهم به‌ منظور اخذ اقرار و یا اجبار او به امور دیگر ممنوع و‌ اقرارهای اخذ شده بدین وسیله، حجیت شرعی و قانونی نخواهد داشت. از دیگر مقررات ناظر بر بازجویی آن است که بازجو در حین بازجویی نباید صورت خود را بپوشاند و باید از نشستن پشت سر متهم یا‌ بردن متهم به اماکن نامعلوم و به طور کلی اقدام‌های خلاف قانون هم چون بستن‌ چشم و سایر اعضاء، تحقیر وی خودداری کند. پرسش های مطرح شده در بازجویی باید مفید، روشن و مرتبط با اتهام یا اتهامات انتسابی باشد و از‌ کنجکاوی در اسرار شخصی و خانوادگی و پرداختن به‌ موضوعات غیرمؤثر در پرونده مورد بررسی پرهیز شود. این قانون تاکید کرده با بازجویانی که ترتیبات و مقررات ناظر بر بازجویی را نادیده‌ گرفته و در اجرای وظایف خود به روش‌های خلاف آن متوسل شوند، برخورد جدی می شود.

در مورد شباهت ها و تفاوت های نقض قوانین ناظر بر بازجویی در دوران قبل و بعد از انقلاب، با محمد سیف زاده، وکیل و از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر که به تازگی پس از تحمل ۵ سال حبس با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی از زندان آزاد شده است، صحبت کردم.

سیف زاده که در طول عمر خود سابقه ۱۲ نوبت بازداشت و بازجویی (۵ نوبت در زمان حکومت پهلوی و ۷ نوبت در زمان حکومت جمهوری اسلامی) داشته، می گوید: «در هیچ یک از این دو دوران، کشف حقیقت از اهداف بازجویان نبوده، بلکه هدف تنها تحمیل محتوات ذهن بازجو به متهم برای پرونده سازی علیه وی و اجبار متهم به اقرار علیه خودش بوده است. این بازجویی ها چه در نظام گذشته و چه در نظام فعلی، بر روند دادگاه و دادسرا تاثیر گذاشته و مبنای صدور احکام قضایی علیه متهمین بوده است.»

او به سیستم بازجوی خوب و بازجوی بد اشاره می کند که در هر دو دوره بوده است: «در ابتدا بازجوی اول متوسل به انواع خشونت می شود، و اگر متهم هم چنان به خواسته بازجو عمل نکند، بازجوی دوم وارد عمل شده و سعی می کند از طریق روش های غیرخشونت آمیز هم چون وعده و فریب، وارد شود. مثلا سال ۹۰ وقتی بازداشت شدم، ابتدا خیلی تهدید کردند. بعد متوجه شدند تهدید موثر واقع نمی شود، سعی کردند از طریق وعده من را وادار به همکاری کنند. گفتند اگر اعتراف کنم که خانم عبادی با پول CIA، کانون مدافعان حقوق بشر را راه اندازی کرده، فورا آزاد می شوم که من هم پاسخ دادم، اگر چنین اعترافی کنم در حقیقت علیه خودم اعتراف کرده ام.»

از دیگر نقاط اشتراک بازجویی در دوران قبل و بعد از انقلاب،‌ نقض بیشتر حقوق متهم در برخی از بازه های زمانی در دوران بازجویی بوده است. دوران پس از کودتای ۳ اسفند ۱۲۹۹ و کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ و دوران پس از سرکوب های سال ۴۲ و تشکیل ساواک و کمیته مشترک، از جمله دورانی است که سیف زاده از آن به عنوان دورانی که بیشترین نقض حقوق متهم در بازجویی ها صورت گرفته است، نام می برد: « در دهه شصت که افراد بسیاری در این دوران پس از یک بازجویی کوتاه (در حد یک یا دو سوال) اعدام شدند و دوران پس از جنبش سال ۸۸ را نیز می توان از مقاطعی توصیف کرد که بیشترین نقض حقوق متهم حین بازجویی صورت گرفته است.»

اما مشکل صرفا نحوه برخورد بازجوها نیست. تا قبل از تصویب قانون آیین دادرسی کیفری سال ۹۲، بازپرس می توانست برخی از اقدامات از جمله تحقیق از متهم را به ضابطان از جمله مامورین وزارت اطلاعات محول کند. در آیین دادرسی کیفری جدید، بازپرس باید تحقیق از متهم را شخصا بر عهده بگیرد. بنابراین مامورین وزارت اطلاعات حق تحقیق از متهم را ندارند. آنها مطابق ماده ۲۸ آیین دادرسی کیفری، به عنوان ضابط، وظیفه اجرای دستورات بازپرس و انجام اقداماتی هم چون کشف جرم، حفظ آثار و علایم و جمع آوری ادله وقوع جرم، شناسایی، یافتن و جلوگیری از فرار و مخفی شدن متهم، تحقیقات مقدماتی، ابلاغ اوراق و اجرای تصمیمات قضایی، تحت نطارت و تعلیمات مقام قضایی صالح را دارند.

ضابطان دادگستری به دو دسته عام و خاص تقسیم شده اند. ضابطان عام شامل فرماندهان، افسران و درجه داران آموزش دیده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی بوده و ضابطان خاص شامل مقامات و مامورانی که به موجب قوانین خاص در حدود وظایف محول شده، ضابط دادگستری محسوب می شوند. از قبیل روسا، معاونان و ماموران زندان نسبت به امور مربوط به زندانیان، ماموران وزارت اطلاعات و ماموران نیروی مقاومت بسیج سپاه و همچنین سایر نیروهای مسلح در مواردی که به موجب قانون، تمام یا برخی از وظایف ضابطان به آنان محول شده است.

موسی برزین خلیفه لو، حقوقدان ساکن ترکیه در پاسخ به این سوال که آیا ماموران وزارت اطلاعات، می توانند بازجویی از متهم را انجام دهند یا خیر، می گوید: « هر چند در ماده ۲۹، از ماموران وزارت اطلاعات به عنوان ضابط خاص نام برده شده اما تاکید شده ضابطین خاص تنها در محدوده وظایفی که قوانین بر عهده آنها گذاشته است، ضابط محسوب می شوند. در ماده ۴ قانون تاسیس وزارت اطلاعات آمده وزارت اطلاعات در مورد جرایم امنیتی، فقط مسئول کشف جرم هستند و ضابط محسوب نمی شود. در سال ۷۳ قوه قضاییه بخشنامه ای صادر کرد مبنی بر این که ماموران وزارت اطلاعات در جرایم امنیتی ضابط هستند. این بخشنامه مورد انتقادات فراوانی واقع شد و اداره حقوقی قوه قضاییه چند نظریه مشورتی صادر کرد و اعلام کرد ماموران اطلاعات در جرایم امنیتی ضابط نیستند. در قانون برنامه پنجم توسعه آمده ماموران وزارت اطلاعات، وظیفه مقابله با جرایم سازمان یافته امنیتی را دارند و در این مورد ضابط هستند. اما این قانون تنها به جرایم سازمان یافته اشاره کرده است. در نتیجه ماموران وزارت اطلاعات در جرایم امنیتی، ضابط نیستند و مقام قضایی نمی تواند انجام تحقیقات را به صورت فعلی به آنها واگذار کند و تنها در مقام کارشناس امنیتی می شود پرونده را به آنها ارجاع داد.»

مهناز پراکند، حقوقدان ساکن نروژ نیز معتقد است تنها کسانی می توانند بازجویی و تحقیق از متهم را انجام دهند، که اولا ضابط باشند و ثانیا از بازپرس دستور ویژه برای انجام تحقیقات از متهم را درموارد خاصی که بازپرس تعیین می کند، داشته باشند.

به اعنقاد پراکند، هر چند ماموران وزارت اطلاعات در قانون آیین دادرسی کیفری جدید، به عنوان ضابط خاص شناخته شده اند اما تنها در صورتی که دوره ضابطی را گذرانده باشند و از بازپرس، دستور ویژه برای تحقیق از متهم در موارد مورد نظر بازپرس را داشته باشند، می توانند این کار را مطابق ماده ۹۸ آیبن دادرسی کیفری انجام دهند.

مطابق ماده ۹۸ آیبن دادرسی کیفری، بازپرس می تواند در مورد برخی جرائم اقداماتی را که برای کشف جرم لازم است را پس از دادن تعلیمات لازم، به ضابطین دادگستری ارجاع دهد. سیف زاده اما معتقد است ماده مذکور تنها در خصوص تحقیق از شهود و مطلعان بوده و ناطر بر تحقیق از متهم نمی شود.

او مشکل را ریشه ای تر می داند: « تا زمانی که دادگستری مستقل نباشد و مراجع غیرقانونی و فاقد صلاحیتی هم چون دادگاه های انقلاب و دادگاه ویژه روحانیت وجود داشته باشد، به نظر من امکان اصلاح سیستم بازجویی وجود نخواهد داشت.»
تعداد همدردی=1
 نظرات:
Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.comبیشترین همدردی

زینب سکانوند در زندان ارومیه اعدام شد

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد
بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز
آخرین بازدید

شباهت های بازجویان دوران شاه و جمهوری اسلامی

وضعیت نامناسب غذای زندانیان در زندان زابل

سیستم جدید تلفنهای دیجیتالی و معضلات زندانیان سالن ۲۱

بازداشت یک بهایی به اتهام پیگیری قتل عطاء الله رضوانی

هفت سین بهایی در زندان

یک خودکشی و سه اعدام در زندان ارومیه

آزادی صهبا فرحبخش و شادی صادق اقدم شهروندان بهایی از زندان عادل آباد شیراز

وضعیت نامناسب زندانیان سیاسی در زندان رجایی شهر

روایت دکتر رفیعی از بیماری در سالن 9 بند هشت اوین از ایدز تا هپاتیت

اتهام ارتباط با احزاب کُردی برای شهریار طهماسبی از بازداشتیهای کرمانشاه
آخرین نظرات

اگر اتهامات واهی هست، چرا من رو نمیگیرن؟ چرا هزاران یا م...

حاج ناصر طلوعی بسیار انسان شریفی هست وهمیشه دنبال حل مش...

داداشی ایشالا آزادیت

با امتنان از خانم مهر انگیز کار که با مهر مبادرت به کاری ...

آنها همچنان ما را سرکوب میکنند و ما با تکیه بر آموزشهای ...

نمیدونم چی بگم امامدتها قبل پسرفامیلمون موتوری دزدی نا...

سلام این ننگ را به جامعه اهل سنت باید تسلیت گفت

هموطنان عزيز سلام .سخني کوتاه با عاشقان شهدا با عاشقان ا...

بخودت بیاازتاثیر گذاران مفلوک خوددوری کن بیخودی رابیشت...

سلام آقای گلشنی از خاطرات اقامتتان در شهرستان ساوه برای...