Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(992)

گزارشات(295)

زندانها(307)

بیانیه(67)

عفو(14)

اعتراض(54)

مجهول المکان(108)

خودکشی(28)

خاطرات(38)

آزادی موقت(173)

تبرئه(8)

فرار(17)

قتل(3)

ملاقات(6)

تهدید(12)

نامه ها(328)

اعتصاب(545)

احضار(215)

خانواده(71)

پرونده(883)

سلامت(374)

تبعید(22)

آزادی(342)

بازداشت(867)

حقوق بشر(203)

انتقال(275)

مرخصی(201)

اعدام(599)

بیوگرافی(29)

وفات(39)

صدمات(924)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: بازداشت تعداد بازدید:   2086 زمان ثبت:   01:57:24 1395-05-18
مخالفت با درخواست کوروش زیاری، زندانی بهایی مبنی بر عفو مشروط یا انتقالی
به گزارش بازداشت به نقل از کیهان کوروش زیاری، شهروند ۵۲ ساله بهایی، در آبان ماه سال ۱۳۹۱ به اتهام عضویت در تشکلیلات علیه نظام در شهر محل سکونتش، گنبد کاووس از توابع استان گلستان از سوی ماموران امنیتی بازداشت و به ۵ سال حبس محکوم شد.

این شهروند بهایی پس از انتقال از گرگان به تهران به زندان اوین انتقال داده شد. پس از گذراندن دوران یک ماه حبس، او را از زندان اوین به زندان رجایی شهر منتقل کردند. او هم اکنون در بند ۴ سالن ۱۲، بند زندانیان عقیدتی و سیاسی زندان رجایی شهر زندانی است و دوران محکومیت پنج ساله خود را سپری می‌کند.

همسر او شعله شهیدی به دلیل مسافت بین گنبد کاووس تا کرج و نیز معلولیت جسمانی پسر ۲۵ ساله‌اش، ناچار است هر پنج یا شش ماه یک بار از گنبد گاووس پسرش را با ویلچر برای ملاقات به کرج و زندان رجایی شهر برساند.

خانم شهیدی می‌گوید: «حکم همسرم ۵ سال حبس بوده و در حال حاضر بیش از دو سوم محکومیت خود را گذرانده و طبق قوانین استحقاق دریافت مرخصی و یا انتقالی دارد و یا می‌تواند درخواست عفو مشروط داشته باشد اما با این وجود با هیچ یک از این درخواست‌ها موافقت نشده است».

کوروش زیاری به گفته همسرش پیش از انتقال به زندان در حرفه توزیع پوشاک فعالیت می‌کرد. شعله شهیدی، همسر او نیز خانه‌دار است. آنها دارای یک فرزند پسر دیگر به نام فارس هستند که در ایران در دانشگاه بهایی در رشته مهندسی عمران تحصیل کرده است. فارس زیاری، اکنون در یکی از دانشگاه‌های امریکا تحصیلات خود را ادامه می‌دهد.

همسر کورش زیاری، در مورد نحوه بازداشت همسرش می‌گوید: : «همسرم در تاریخ سی آبان سال ۱۳۹۱ به اتهام عضویت در تشکلیلات علیه نظام و رابطه با دول متخاصم بازداشت شد که بعد‌ها مورد دوم را از اتهامش حذف کردند. در جریان هستید که تشکیلات بهایی در سال ۸۸ تعطیل شد. اما به صورت جمع‌های سه نفره اداره می‌شده بعد به صورت انفرادی انجام می‌شده، در واقع فعالیت تشکیلاتی وجود نداشته صرفاً رتق و فتق امور و احوالات شخصیه بوده و غیر از این نبوده».

به گفته شعله شهیدی، دو ماه قبل از دستگیری، بر اثر وقوع یک تصادف، تاندوم و رگ پای کوروش زیاری قطع شده بود که مورد عمل جراحی قرار گرفت، سپس به مدت دو ماه پای او در گچ بود و پس از گذراندن دوران استراحت، فیزیوتراپی را شروع کرده بود چون هنوز پا‌هایش التهاب داشت و نمی‌توانست آنها را روی زمین بگذارد.

همسر کورش زیاری در ادامه می‌افزاید: «چند روز قبل از اینکه همسرم را دستگیر کنند چون ما در گنبد نبودیم به تلفن بنده که به نام همسرم بود به عنوان مشتری تماس می‌گرفتند و می‌خواستند از بودن ما در محل، اطلاع پیدا کنند. روزی که ما وارد گنبد شدیم او را بعد از خارج شدن از فیزیوتراپی نزدیک محل کارش دستگیر کردند. ما هیچ گونه اطلاعی از دستگیری وی نداشتیم. از محل کارش هم تماس گرفتند و سراغ آقای زیاری را از من گرفتند. از آنجایی که نتوانستم با همسرم تماس بگیرم با اداره آگاهی تماس گرفتم، آنجا هم اطلاعی از ایشان نداشتند تا هنگام غروب، وقتی با نگرانی منتظر ایشان بودیم، با ما تماس گرفتند و گفتند ما از دادگستری تماس می‌گیریم. فردا صبح که به دادگستری مراجعه کردیم آنجا هم اظهار بی‌اطلاعی کردند و گفتند: فردی با این مشخصات، هیچ گونه سابقه کیفری ندارد. اداره اطلاعات گنبد هم از وجود ایشان اظهار بی‌اطلاعی کردند. فردای آن روز، از گرگان با من تماس گرفتند و گفتند لباس و وسایل شخصی برای ایشان به زندان گرگان ببرید که قرار است به زندان اوین منتقل شود.»
خانم شهیدی با تأثر ادامه می‌دهد: «کوروش را به همراه شش نفر دیگر که از قبل در گرگان دستگیر کرده بودند به زندان اوین منتقل کردند. حدود یک ماه بعد از آنجا به زندان رجایی شهر منتقل شد.»

به گزارش بازداشت به نقل از کیهان به گفته خانم شهیدی «دستگیری بدون دلیل موجه بوده، اتهامش صوری بوده، کل پرونده‌اش بیش از نصف صفحه نبود، حکم همسرم ۵ سال حبس بوده و در حال حاضر بیش از دو سوم محکومیت خود را گذرانده و طبق قوانین استحقاق دریافت مرخصی و یا انتقالی دارد و یا می‌تواند درخواست عفو مشروط داشته باشد اما با این وجود با هیچ یک از این درخواست‌ها موافقت نشده است. حتی با درخواست انتقالی به محل زندگی ما هم موافقت نشده چون ما در استان گلستان، گنبد کاووس زندگی می‌کنیم. فرزند من فاران که در حال حاضر ۲۵ ساله است به این دلیل که در شش سالگی به دلیل بروز یک سانحه دچار معلولیت حرکتی است. به همین دلیل، رفت و آمد و ملاقات من بخصوص پسرم بسیار دشوار است. فاران در این مدت به دلیل دوری از پدر و برادرش دچار افسردگی شدید شده اما با وجود این، با مرخصی همسرم و موارد دیگری که ذکر کردم موافقت نکرده‌اند».

فارس زیاری، فرزند دوم کوروش زیاری و شعله شهیدی که اکنون در یکی از دانشگاه‌های امریکا تحصیل می‌کند توضیح می‌دهد که هنگام بازداشت پدرش در ایران و در تهران زندگی می‌کرده است.

وی می‌گوید: «یک روز قبل از دستگیری پدرم، او به خانه من در تهران آمده بود، وقتی به گنبد برگشت، دم در فیزیوتراپی دستگیرش کردند، از آنجا به گرگان، بعد اوین و برای اجرای حکم به کرج منتقل شد».

فارس زیاری درزمان تحصیلش در دانشگاه بهاییان با مشکل خاصی مواجه نشده بود اما به گفته وی در ترم‌های پایانی، موسسه از سوی ماموران امنیتی پلمپ شد و کلاس‌های آنها در خانه‌های شخصی و در شهر تهران تشکیل می‌شد. پس از آن، بسیاری از استادانی که از سایر دانشگاه‌ها همکاری می‌کردند از همکاری با این موسسه خودداری کردند.

این شهروند ایرانی بهایی ساکن امریکا می‌افزاید: «در چند سال اخیر تحصیل در دانشگاه بهاییان با مشکلات بسیاری مواجه شده است، کلاس‌ها به صورت مخفیانه برگزار می‌شود. اساتید این دانشگاه‌ها پس از شناسایی، بازداشت و روانه زندان می‌شوند.»

او که دو سال پیش از زمان بازداشت پدرش برای ادامه تحصیل در امریکا اقدام کرده بود توضیح می‌دهد پس از گذشت چند ماه از بازداشت پدرم، پذیرش من از سوی دانشگاه مورد نظرم در امریکا مورد موافقت قرار گرفت و به این ترتیب با همراهی مادرم و تشویق پدرم برای ادامه تحصیل به امریکا آمدم.

همسر کوروش زیاری، شهروند بهایی زندانی، با توجه به معلولیت جسمانی فرزندش و سپری شدن بیش از دو سوم از دوران محکومیت همسرش تنها خواستار انتقال او به گنبد کاووس، شهر محل اقامتشان، مرخصی و یا عفو مشروط است. خواسته‌های قانونی که تا کنون از سوی مقام‌های مسوول بی‌پاسخ مانده‌ است.

در حالی که گزارش‌های بی‌شماری از بازداشت‌های گسترده شهروندان بهایی و نیز عدم ثبت نام و اخراج دانشجویان و دانش‌آموزان بهایی از دانشگاه‌ها و مدارس سراسر کشور منتشر می‌شود، اما محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، در گفت‌و‌گویی که روز چهارشنبه ۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴، از شبکه‌‌ پی‌بی‌اس آمریکا پخش شد، مدعی شده بود که «ما در ایران هیچ کسی را به خاطر عقیده‌اش زندانی نمی‌کنیم. افرادی که جرائمی مرتکب می‌شوند یا قوانین کشور را نقض می‌کنند، نمی‌توانند پشت اینکه روزنامه‌نگار یا فعال سیاسی هستند، پنهان شوند و مردم باید قوانین را رعایت کنند».
تعداد همدردی=3
 نظرات:
Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.com

بیشترین همدردی

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد

اولین اثر عالی پیام (هالو) پس از آزادی از زندان رجایی شهر

توضیحات همسر فریبا کمال‌آبادی در مورد دیدار خبرساز فائزه هاشمی
بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز

وضعیت مخاطره آمیز برای تمام زندانیان رجایی شهر بویژه ، زندانیان بهایی : جمال الدین خانجانی، فرهاد اقبالی و فرهاد فهندژ
آخرین بازدید

مخالفت با درخواست کوروش زیاری، زندانی بهایی مبنی بر عفو مشروط یا انتقالی

امید دباغچی مکری در زندان مهاباد از حق مرخصی محروم است

احضارهای مکرر غیرقانونی فرزانه جلالی به اداره اطلاعات و اعتراض وکیل او

سعید شیرزاد همچنان در وضعیت بلاتکلیفی بسر می‌برد

محاکمه غیابی میلاد درویش (زندانی سیاسی سابق) در دادگاه انقلاب

ضبط صدها هزار دیش و بازداشت ۱۹۳ نصاب ماهواره در هفت ماه نخست سال ۹۵

بلاتکلیفی و محرومیت از درمان؛ آخرین وضعیت مجید اسدی در بند ۲۰۹ زندان اوین

کیوان پاکزادان به دادسرای اوین احضار شد

پایان اعتصاب غذای نرگس محمدی فعال حقوق بشر

نامه قدم‌خیر فرامرزی، مادر شهرام محمدی زندانی اهل سنت محکوم به اعدام
آخرین نظرات

این ماه پیکران شجاع را که میبینم میفهمم پیشینیانمان که ...

خدایا هر دو را حفظ فرما. پیمان قیامی یکی از انسان ترین کس...

لعنت به ذات کثیف حکومت اسلامی

محمد نظری باید فورا ازاد شود

به کدامین گناه محمد نظری را زجر کش میکنید؟ ایا کرد بودن ...

علیرغم انکه از دید بندە به عنوان یک کرد مایه افتخارمی بو...

شکرخدا که اومدی خندهات زندگی می بخشه شعرهات امید...شاعر ...

چه نظری باید داد درزمانیکه کشوری به اشغال وملتی به اسار...

مسعود جعفرابادی بی شک جز نخبگان ارزنده این کشور است و ای...

misheh yeki be man begeh chera ashk rang nadareh