Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1044)

گزارشات(299)

زندانها(320)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(56)

مجهول المکان(115)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(215)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(4)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(340)

اعتصاب(574)

احضار(232)

خانواده(77)

پرونده(980)

سلامت(404)

تبعید(26)

آزادی(356)

بازداشت(956)

حقوق بشر(207)

انتقال(295)

مرخصی(211)

اعدام(648)

بیوگرافی(29)

وفات(47)

صدمات(975)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: حقوق بشر کردستان تعداد بازدید:   2828 زمان ثبت:   16:08:14 1395-07-05
گزارش نقض حقوق بشر در کردستان ایران در شش ماه اول سال ١٣٩۵
به گزارش بازداشت به نقل از حقوق بشر کردستان گزارش پیش رو ارائه دهنده آماری است از نقض حقوق بشر درشش ماه اول سال ٩۵ در کردستان ومناطق غربی ایران ازجمله شکنجه، بازداشت، اعدام، اعدام مجرمین نوجوان، محیط زیست ، خودکشی ،دل نوشت ونامەها ،نشریات وموسیقی ونقض حقوق زنان، حقوق اقلیتها و تمام اعمالی که به سبب آن میتوان حقوق انسانی را سلب و وی را از حقوق اولیه اش محروم ساخت آورده شده است.

نقض حقوق بشر در کردستان ایران همچون گذشته به طور گسترده ای ادامه داشت. گرچه گزارش پیش رو نمی تواند تمام موارد نقض حقوق بشر در کردستان ایران طی این مدت را در بر گیرد، چرا که بسیاری از اخبار به دلیل منابع محدود و مشکلات گزارشگری در ایران، تحت پوشش قرار نمی گیرند و برخی نیز به دلایل امنیتی مدتها بعد افشا می شوند، لیکن سعی بر آن است تا بر اساس اخبار موجود و منتشر شده، گزارشی از نقض حقوق انسانی در کردستان ایران در طی شش ماه نخست سال ٩۵ ارائه دهیم.

بازداشت، احضار، صدور حکم، پرونده‌سازی
در این ۶ماه تعداد بیشماری شهروند کُرد بازداشت ویا به دادگاه و مراکز امنیتی احضار و یا برای این شهروندان حکم صادرشده است.

١: درتاریخ ۶فروردین ستاد خبری اطلاعات کرمانشاه با احضار مادر احسان فتاحی، فعال ملی ـ مذهبی کُرد، فشار بر خانواده‌ی او را افزایش داد.

احضار این پیرزن ۶۵ ساله در هفته‌های اخیر و درپی ابلاغیه دادگستری صورت می‌گیرد.

٢: دستکم ٢٠ شهروند کُرد طی ایام برگزاری مراسم باستانی نوروز در شهرهای سنندج و بوکان بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال یافتند.

افراد بازداشت‌شده، در حین برگزاری و بازگشت از مراسم رقص و پایکوبی نوروزی بازداشت شده‌اند.

٣:چهار تن از بازداشتی‌ها در سنندج از اعضای خانواده فرهاد وکیلی، زندانی سیاسی اعدام‌شده در اردیبهشت‌ماه ٨٩ هستند.

شهلا، جهانگیر، مختار و جهانبخش وکیلی روز شنبه، ٢٩ اسفندماه در مسیر بازگشت از مراسم نوروزی توسط لباس‌شخصی‌ها و در ایست بازرسی روستای قصریان بازداشت شدند.

همچنین از بوکان گزارش داده شد که حداقل ١۵ تن از شرکت‌کنندگان مراسم نورزی بوکان در تفرجگاه “کیوه‌رش” بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال یافته‌اند.

کامیل فقه احمدی، ریبوار پژگول، فخرالدین احمدی و سلیمان کریمی اسامی ۴ تن از بازداشتی‌های عصر روز جمعه در حومه بوکان می‌باشد که توسط مأموران اماکن نیروی انتظامی بازداشت شده‌اند.

۴: روز شنبه ۲۱ فروردین ماه افشین حسین‌پناهی فعال مدنی کُرد از خانواده‌‌ی حسین پناهی از سوی ماموران اطلاعات شهر دهگلان بازداشت و به مکان نامعلوم منتقل شد.

ماموران وزارت اطلاعات شهرستان دهگلان بدون دردست داشتن حکم قضایی وارد منزل این فعال مدنی کُرد شده‌اند و پس از جستجوی کامل و ظبط وسایل شخصی، نامبرده را به مکانی نامعلوم منتقل کردهاند.

۵: در ٣٠فروردین ماه مأموران امنیتی ستاد خبری اداره اطلاعات مریوان، دو جوان ساکن روستای “نی” به اسامی زانیار مینویی فرزند فاتح و هادی راستی فرزند فریق را بازداشت می‌کند.

این دو جوان ١۶ساله در بازداشتگاه اداره اطلاعات مریوان نگهداری می‌شوند.

۶: اواخر ماه فروردین دادگاه انقلاب شهرستان نقده، لقمان بالکی فرزند علی و اسلام مصطفی‌پور فرزند مامند را به ترتیب به تحمل ١١ و ۶ سال زندان محکوم کرد.

شهروندان کُردی که احکام اولیه‌ی آنان صادر گردیده، پاییز سال گذشته در شهر نقده بازداشت و برای مدت ٣ ماه در بازداشت اداره کل اطلاعات ارومیه نگهداری شده بودند.

٧: روز چهارشنبه یکم اردیبهشت، دادگاه تجدید نظر حکم شش سال ویک روز زندان “علی حسین پناهی” معلم کُرد اهل دهگلان را تائید کرده است.

حسین پناهی، طی سخنانی در مسجد روستای “قروچای” از توابع شهرستان دهگلان به ” تبعیضات گسترده نسبت به شهرهای کُردنشین ایران” اشاره و به آن اعتراض کرده بود که نتیجتا بعد از چند روز از سوی نیروهای امنیتی بازداشت می‌شود.

٨: صبح روز ششم اردیبهشت‌ماه، شهاب احمدی‌آذر فرزند احمد در منزل شخصی‌اش در یکی از محلات نقده بازداشت شد.

وی در یورش لباس شخصی‌های وابسته به وزارت اطلاعات حکومت اسلامی ایران بازداشت گردیده است.

٩: مأموران امنیتی ستادخبری اطلاعات شهرستان اشنویه ٢ شهروند کُرد را بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال داده‌اند.

هویت یکی از آنها، سامان رونما اهل روستای “پولیه” است.

١٠: در روز دوازدهم اسفندماه گذشته، پنج تن دیگر به اسامی رضا عزت‌تاج، ولی شریفی، صابر رسول‌پور، محمد رویان و فاروق شفاهی بازداشت شده بودند.

١١: دادگاه انقلاب تهران، در یازدهم اردیبهشت‌ماه دو زندانی عقیدتی کُرد دیگر به نام‌های فرزاد شاه‌نظری فرزند رئوف و تیمور نادری‌زاده فرزند سیف‌الله را محاکمه خواهد کرد.

دلیل احضار و محاکمه‌ی این دو شهروند که در سالن ١٠ بند ۴ رجایی‌شهر کرج نگهداری می‌شوند، نقض حکم اعدام آنان اعلام گردیده است.

١٢: روز یکشنبه دوازدهم اردیبهشت‌ماه،حسن امینی، حاکم شرع کردستان و مدیر مدرسه‌ی علوم دینی “امام بخاری” سنندج به اداره‌ی کل اطلاعات کردستان احضار شد.

امینی به مدت سه ساعت از سوی مأموران اداره‌ی اطلاعات مورد بازجویی قرار گرفته و به او توصیه شده که از سفر به زاهدان و شرکت در جلسه‌ی سالانه مراسم ختم بخاری خودداری کند.

١٣: در یک نمایشگاه هنری در سنندج، مأموران امنیتی با بازداشت امید سلیمانی، روزنامه‌نگار عضو کانون نویسندگان استان کرمانشاه، او را به مکان نامعلومی انتقال دادند.

بازداشت آقای سلیمانی در روز پنج‌شنبه، ٢٣ اردیبهشت‌ماه بوده است.

١۴: نجیبه صالح زاده، روز دوشنبه ۱۷ خردادماه، در دادیاری شعبه‌ی دوم دادگستری شهرستان سقز حاضر گشته و با استناد به انتشار مطالبی در فیس‌بوک، به «توهین به مقدسات» و «توهین به رهبری» متهم شد

گفتنی است که خانم صالح زاده پیش‌تر در اماکن شهرستان سقز از سوی دو تن از مأموران بازجویی شده بود.

١۵: یک فعال فضای مجازی از سوی پلیس فتا در شهر کرماشان بازداشت شد.

١۶: اداره اطلاعات خرم‌آباد یک سرباز کورد به نام «فرزاد نیک‌پی» در پادگان خرم‌آباد را بازداشت کرد.

١٧: در چند روز گذشته نیروهای امنیتی و اطلاعاتی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران در شهرستان سردشت در شرق کوردستان با ایجاد فضای امنیتی، بازجویی‌های خیابانی و بازرسی‌های نابهنگام شهروندان این شهر را مورد آزار و اذیت قراردادند.

١٨: شنبه ٢٩ خرداد ماە هاشم رستمی یکی از فعالین کارگری شهر سنه در شرق کوردستان توسط نیروهای لباس شخصی، دستگیر و بە مکان نامعلومی انتقال دادە شد.

١٩: روز سە شنبه یکم تیر ماە مظفر صالحی نیا اتحادیە آزاد کارگری توسط نیروهای امنیتی اداره اطلاعات سنه در مغازه خود بازداشت شد.

٢٠: چهارشنبه دوم تیر ماە نیروهای انتظامی با یورش بە منزل پدری نجم الدین فرجی در روستای لنج آباد مریوان، وی را دستگیر و بە زندان اطلاعات مریوان انتقال دادند.

٢١: سەشنبه ٩ و چهارشنبه ١٠ تیرماه نیروهای امنیتی انتظامی جمهوری اسلامی ایران بە روستای گوێزلێ از توابع سردشت حملە برده و تمامی جوان‌هایی کە در محل بودند بازداشت کردند. اسامی سە نفر از که دستگیر شدهگان عبارت‌اند از ابوبکر، ناصح علیخانی و عمر عبدالله پور کە بعد از بازداشت بە مکان نامعلومی انتقال دادە شدند.

٢٢: «علی حسن شمایلی» فعال سیاسی و یکی از اصلاح‌طلبان شهر کرماشان، روز ٢۴ خردادماه، در شهر سنقر کلیایی، از طرف اطلاعات سپاه پاسداران هر در منزل خود دستگیر شد.

٢٣: ۲۶ خرداد سال ۱۳۹۵، یک شهروند ٣٢ ساله کورد در شهر بوکان به نام «امید فیضی زاده» فرزند جعفر، از سوی اداره اطلاعات احضار و بازداشت گردید.

٢۴: روز یکشنبه بیست و سوم خردادماه ١٣٩۵ خورشیدی، «زاهد مرادی» فعال کارگری کورد بە اداره اطلاعات شهرستان سنه احضار گردیدە و از وی بازجویی به عمل آمد.

٢۵: با شروع موجی جدید از بازداشت شهروندان کورد طی چند روز اخیر نیروهای امنیتی حکومت اسلامی اقدام بە بازداشت و احضار ده‌ها نفر از شهروندان کُرد درکردستان کردەاند کە موجی از رعب و وحشت را در میان شهروندان کورد ایجاد کردە است.

منابع حقوق بشری در کردستان توانستە است مشخصات ٢٠ تن از بازداشت شدگان را بدست بیاورد کە اسامی انها بە شرح زیر میباشد: احمد فتاح پور، سید لقمان امینی، لقمان عزیزی، سید جلال محمودی و صدیق بااکرام از شهر اشنویه. مصطفی سولدوزی، سیروان مصطفایی، امیر عبدالله زاده، رحیم اسماعیلی و خوشناو اسماعیلی از شهرستان مهاباد. خبات مولودی، الماس رضاییی و سرور مرادی از شهرستان کامیاران. ناسح علیخانی. رسول علیخانی ،ابوبکر علیخانی ، و عمر عبدالله پور از شهرستان سردشت. علی سورخی از شهرستان بوکان و اوات شریفی از شهرستان سقز. لازم بە ذکر است کە اسامی تعداد زیادی هنوز بدست نرسیدە است.

٢۶: پیشتردر روزدوشنبه ١۵تیرماه اداره‌ی اطلاعات رژیم اسلامی ایران در شهرستان پاوه نیز خانواده‌ی احسان فتاحی فعال سیاسی کورد را به این مرکز امنیتی احضار کرد.خبررسانی کوردپا اعلام کرده است که پدر و مادر این فعال سیاسی کورد که زوجی سالخورده می‌باشند به اداره‌ی اطلاعات رژیم در شهرستان پاوه احضار شده‌اند.احضار پدر و مادر این فعال سیاسی به اطلاعات شهرستان پاوه در حالی است که پدر و مادر احسان فتاحی از ساکنین کرماشان می‌باشند، که این اعضار در نوع خود بی‌سابقه عنوان شده است

٢٧: زانیار مرادی و لقمان مرادی که در زندان رجایی‌شهر کرج محبوس‌اند با ممانعت و دخالت وزارت اطلاعات در پرونده‌ی قضایی آنها، از آزادی محروم گشته‌اند.آنان از سوی دستگاه قضایی به مواردی نظیر “محاربه از طریق اقدام علیه امینیت ملی، جاسوسی برای انگلیس، برهم زدن امنیت در زمان حضور آقای خامنه‌ای در مریوان” متهم هستند.

٢٨: در تاریخ٢۴شهریورنیروهای انتظامی با یورش به روستای شین‌آباد دستکم دو شهروند کُرد را بازداشت کردند.اسامی این دو تن؛ رسول جولا ٣٧ ساله و صلاح سخنور ٢۵ ساله عنوان شده است.منازل مسکونی آنان نیز از سوی یگان ویژه ناجا مورد تفتیش قرار گرفته و آنان پس از بازداشت به مکان نامعلومی برده شده‌اند.از انگیزه‌ی چنین بازداشتی و اتهام احتمالی وارده به شهروندان کُرد گزارش دقیقی در دسترس نمی‌باشد اما درباره شمار بازداشت‌شدگان شین‌آباد، وب‌سایت “فعالین حقوق‌بشر و دمکراسی در ایران” از واژه‌ی “حداقل ٢ تن” استفاده و همزمان اعلام کرده که رفتار و بازرسی منازل با اعتراض مردم روستا همراه بوده است.

٢٩: طی روزهای ٢٧تیر ماه، دو شهروند کُرد اهل اشنویه از سوی نیروهای اداره‌ی اطلاعات این شهرستان بازداشت گردیدند.
هویت این دو شهروند کُرد را خلیل شاهی اهل روستای سینگان و زکریا صافکار اهل اشنویه اعلام شده.

گفته می‌شود، پیگیری‌های خانواده این دو شهروند کُرد جهت اطلاع از وضعیت فرزندانشان بی‌نتیجه بوده و از محل نگهداری آنان اطلاعی در دسترس نمی‌باشد.
طی مدت اخیر نیز، نیروهای اطلاعاتی حدود هفده تن از ساکنین اشنویه و روستاهای تابعه این شهرستان را بازداشت کردند.

٣٠: در شهر جوانرود از توابع استان کرماشاە، نیروهای وزارت اطلاعات در این شهر با اعمال فشار بر خانوادە “وهاب فخری”، اعلام نموده اند که باید نام برده به ایران برگردد.
یکی از اعضای خانوادە وهابی ضمن تایید این خبر اعلام نموده که، تاکنون چندین بار از سوی اداره اطلاعات احضار و از آنان خواسته‌اند که عکس، شماره تلفن و مشخصات کامل فرزندانشان را در اختیار ماموران امنیتی قرار دهند.
برادر وهاب فخری، بە نام ادریس فخری، کە در ادارە برق شهرستان جوانرود مشغول بە کار بودە بە دلیل مسایل امنیتی از کار بر کنار شده است.
این منبع در ادامە افزود، یکی دیگر از اعضای خانوادە فخری بە نام عدنان فخری تحت نظر ماموران امنیتی می‌باشد.
کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی در این زمینە اعلام کردە است که، احضار این خانودە در حالیست کە آنان بە هیچ وجه فعالیت سیاسی نداشتە و خانوادە نامبردەگان بە همکاری با احزاب کرد مخالف حکومت اسلامی ایران متهم شدەاند.

٣١: اولیا یکی از فعالان سیاسی کە از سوی اداره اطلاعات شهر پاوه بازداشت شدەاند، برای آزادی آنان درخواست وثیقه چند صد میلیون تومانی کرده است.
اداردە اطلاعات شهر پاوە اولیا احسان فتاحی را بە عنوان گروگان برای بازگشت فرزندشان کە در یکی از کشورهای اروپایی پناهنده شدە است بازداشت کردە و هم اکنون برای آزادکردن این دو شهروند بزرگسال، مبلغ ٣٢٠ میلیون تومان درخواست کردەاند.
هویت این دو شهروند کرد “ابراهیم فتاحی” و “گرده پوشوند” اعلام شدە کە اواسط تیرماە از سوی ماموران ادارە اطلاعات شهر پاوە بازداشت شدە بودند.
اولیا احسان فتاحی فعال سیاسی کرد، بالای ۶٠ سال سن داشته و از بیماری “دیسک کمر” و “تومور مغزی” رنج می‌برند.

٣٢: روز چهارشنبه، سی ام تیر ماه یک شهروند کرد اهل اشنویه به نام “فاروق پایمرد” فرزند “کمال” ،از سوی ماموران وزارت اطلاعات دستگیر وبه مکان نامعلومی انتقال یافته است.
نام برده، در هنگام بازگشت از ارومیه به شهرستان محل زندگی خود “اشنویه”، دستگیر وتاکنون هیچ اطلاعی از وی وچگونگی بازداشت وی در دسترس نیست و ادرە اطلاعات این شهر نیز از هرگونه اطلاعاتی به خانواده‎‌ی نام برده خودداری ورزیده است.

٣٣: همچنین روز چهارشنبه سی‌ام تیر ماه سال جاری، یک شهروند کرد دیگر، اهل شهرستان سقز با نام “رسول خضری” ٢٩ ساله، فرزند “مصطفی” که معمار نیز می‌باشد به دست نیروهای لباس شخصی این شهرستان بازداشت شده وتا کنون هیچ اطلاعی از وی در دست نیست.
لازم به ذکر میباشد پیش از این نیز این دو شهروند اهل شهرستان سقز به اتهام همکاری با یکی از احزاب کردستان ایران بازداشت وبا قید وثیقه به طور موقت آزاد شده‌اند.

٣۴: در روز سی یکم تیرماه تا پنجم مرداد ماه نزدیک به ١٩ شهروند کُرد در شهرستان پیرانشهر در استان آذربایجان‌غربی بازداشت شده‌اند.
نهادی که اقدام به بازداشت و بازجویی از این تعداد شهروند کرده است، اداره‌ی کل اطلاعات در ارومیه می‌باشد.
در میان بازداشت‌شدگان؛ فعالین مدنی و برخی شخصیت‌های مذهبی نیز دیده می‌شوند.
ملا رضا داوردان مدیر مدرسه علوم دینی صلاح‌الدین ایوبی در پیرانشهر یکی از بازداشتی‌ها است که مأموران امنیتی پس از تفتیش منزل و ضبط برخی از اموال شخصی، ایشان را به مکان نامعلومی منتقل کردند.
همچنین اوایل هفته‌ی جاری مراد ماه دو فعال مدنی دیگر به نام‌های امید قریشی و احمد قادری از سوی نیروهای اطلاعاتی پیرانشهر بازداشت و بنابه گفته‌ی منابع خبری به شهر ارومیه انتقال داده شده‌اند.

٣۵: در ادامه‌ روند بازداشت‌ها، روز چهارشنبه گذشته نیز، یکی از اعضای هیئت مدیره‌ اتحادیه‌ آزاد کارگران ایران به نام “شریف ساعدپناه”، از جانب اداره‌ اطلاعات شهرستان سنندج احضار وبه مدت چند ساعت مورد بازجویی قرار گرفته است.

نام برده به اتهام حمایت از “جعفر عظیم زاده” وهمچنین دیدار با خانواده‌ی وی بازداشت ومورد بازجویی قرار گرفته است.

٣۶: در روز شنبه ٢ مرداد، اطلاعات سپاه نبی اکرم، سه تن را به جرم حمله به یک مسئول حکومتی شهرستان دالاهو بازداشت نموده است.
تاکنون سپاه پاسداران از اعلام مشخصات بازداشت‌شدگان خودداری نموده است.
خبرگزاری “مهر” در این ارتباط اعلام نموده است که: “این سه تن از اعضای وابسته به حزب آزادی کردستان در ایلام، معروف به “پاک” هستند و مسئولیت این عملیات را به عهده گرفته‌اند”.

٣٧: طی دو روز در پنجم وششم مرداد ماه مأموران اطلاعاتی استان کرمانشاه در اقدامی که با خشونت همراه بوده، نُه شهروند کُرد در شهرستان ثلاث‌باباجانی بازداشت کرده است.

ستادخبری این شهر به خانواده‌ها گفته که آنها به زندان دیزل‌آباد کرمانشاه انتقال خواهند یافت.
برپایه گزارش منابع خبری، منابع آگاه از احتمال ارتباط این افراد با یکی از احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی ایران و “اتهام امنیتی” خبر داده‌اند.
هویت هفت تن از شهروندان ثلاثی عبارتند از؛(( نجیم خدادای، جمشید شریفی‌آزاد، شمس‌الله مرادی، هوشیار نمامی، عنایت رمضانی، محمود صباحی و جهانبخش نمامی))
یکی از بستگان بازداشتی‌ها درباره چگونگی اقدام مأموران امنیتی ایران به خبرنگار کُردپا گفت: صبح زود بود که با صدای شدید در از خواب بیدار شدیم و لحظاتی بعد نیروهای اطلاعاتی بدون هیچ صحبتی وارد منزل و اقدام به تفتیش کامل منزل و سپس بازداشت کردند

٣٨: حکومت اسلامی ایران اقدام به بازداشت یک شهروند٣۵ ساله درمهاباد کردند.
هویت این شهروند کُرد فایق جهانی فرزند علی است. که پس از احضار به ستادخبری شهرستان مهاباد دیگر از سرنوشت وی اطلاعی در دسترس نمی‌باشد.
بنابه گفته‌ی یک منبع مطلع از مهاباد، پیگیری خانواده‌ی جهانی جهت اطلاع از وضعیت فایق تاکنون نتیجه‌ای دربر نداشته و نیروهای امنیتی تنها در احضار تلفنی گفته‌اند که “یک مورد امنیتی” است.
همین منبع اضافه کرد که اتهام عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی ایران برای این شهروند مهابادی دور از انتظار نخواهد بود.

٣٩: در قروه نیز یک شهروند کُرد به نام آرش حسین‌پناهی پس از احضار و بازجویی در اداره اطلاعات دهگلان، روز گذشته، سیزدهم مردادماه، به زندان مرکزی این شهر انتقال یافت.
این دومین بار می‌باشد که آرش بنابه احضار نهادهای امنیتی، بازداشت می‌شود.

۴٠: یکی از اساتید دانشگاه پیام‌نور واحد مهاباد با نام رحیم حسینی در بوکان بازداشت شد.مأموران اطلاعاتی علاوه بر بازداشت او، منزل شخصی ایشان را نیز مورد تفتیش قرار داده و برخی از وسایل همچون کتاب، جزوه و لپ‌تاپ را ضبط و مصادره کرده‌اند.از دلایل بازداشت و بازجویی چند ساعته از این شهروند کُرد در روز سیزدهم ماه جاری اطلاع دقیقی در دسترس نیست.

۴١: بازداشت یک روحانی در روستایی از توابع این شهر خبر داده است.
هویت فرد بازداشتی محمد خضرنژاد پیشنماز روستای “ناچیت” است که پس از اقامه نماز جمعه گذشته توسط نیروهای امنیتی بازداشت می‌شود.ماموستا محمد در خطبه‌های نماز جمعه، پانزدهم مردادماه از اعدام فعالین عقیدتی کُرد در زندان رجایی‌شهر کرج به شدت انتقاد کرده بود.

۴٢: ستادخبری اطلاعات مهاباد اعضای خانواده‌ی دو فعال سیاسی را برای چندین ساعت مورد بازجویی قرار داده است.
یورش به منازل مسکونی دیاکو مرادی و آکو مرادی در روز پنج‌شنبه، چهاردهم ماه جاری صورت گرفته و مأموران امنیتی خواستار بازگشت این دو فعال سیاسی خارج کشور به ایران شده‌اند.آکو و دیاکو از اعضای احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی ایران هستند که سال گذشته از ایران خارج و به عضویت رسمی این احزاب درآمدند. یکی از اساتید دانشگاه پیام نور مهاباد براثر فشار واخراج از تدریس ،بالإجبار ایران را ترک کرد،

۴٣: یکی از اساتید دانشگاه پیام نور مهاباد براثر فشار واخراج از تدریس ،بالإجبار ایران را ترک کرد، صابر عبدالهی‌زاده از کُردهای ارومیه می‌باشد که بهمراه خانواده از اوایل ماه جاری از کشور خارج و در ترکیه اقامت دارد.او دومین فعال سرشناس کُردستان ایران است که بر اثر فشار و تهدید جانی مراکز امنیتی مجبور به خروج از ایران می‌شود. پیش‌تر یک فعال کُرد یارسان با نام مهدی صادقی بالاجبار از کشور خارج شد.

۴۵: روز یکشنبه هفتم شهریورماه، مصطفی خلیلی‌راد، روزنامه‌نگار کُرد اهل شهر بجنورد از توابع استان خراسان شمالی جهت گذراندن دوران محکومیت خود به زندان مرکزی این شهر منتقل شد.

۴۶: شامگاه روز بیست و چهارم شهریورماه دو جوان بنام‌های صلاح‌الدین میرزایی، ٢٢ ساله فرزند عطاء و امین(آلان) علیپور، ٢۵ ساله فرزند کریم در محله‌ی بهارستان شهر سقز بازداشت و توسط افراد حکومتی به مکان نامعلومی انتقال می‌یابند.

۴٧: روزبیست و پنجم شهریورماه جوان ٣١ساله‌ی دیگری به نام هیوا دستباز در حین بازگشت به منزل پدری بازداشت می‌شود.او دانش‌آموخته‌ی کارشناسی ارشد از دانشگاه آزاد سقز است.

۴٨: مأموران اطلاعاتی سپاه پاسداران پس از بازداشت این شهروند ایلامی او را به مکان نامعلومی منتقل می‌کنند.گزارش ارسالی منابع خبری کُردپا حاکی از اقدام نیروهای حکومتی در خیابان “صدوقی” و در ارتباط با ” احزاب کُرد اپوزسیون” بوده است

۴٩: یک شهروند ساکن مهاباد توسط سازمان حفاظت اطلاعات سپاه بازداشت گردید.هویت فرد بازداشتی داوود چمنی فرزند محمد می‌باشد که علی‌رغم گذشت بیش از ٢۴ ساعت، خانواده از سرنوشت او ابراز بی‌اطلاعی کامل می باشند.

با استناد به مراکز آمار در طی دو ماه گذشته نزدیک به ٧٠ شهروند کُرد در شهرهای سنندج، مهاباد، مریوان، سقز، پیرانشهر، نودشه، بوکان، اشنویه، سروآباد، ثلاث‌باباجانی و … بازداشت که سرنوشت بسیاری از آنان همچنان در هاله‌ای از ابهام است.
زندان

در این شش ماه زندانیانی سیاسی‌ دست به اعتصاب غذا زدند. و برخی از زندانیان مورد ضرب و شتم زندانبانان قرار گرفتند. و یا درمان و معالجه بیماری زندانیان بیمار صورت نگرفت. وبرای برخی از زندانیان سیاسی پرونده جدید تشکیل داده شد.

١: درتاریخ ٢۴فروردین ١٣١نفرازفعالین مدنی در کردستان اعتصاب غذا نمودند. کردستان

٢: دو برادر به اسامی هوشنگ و محمد پیروززادگان توسط دادگاه انقلاب شهر ارومیه به ٢ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم گردیدند.

حکم مزبور در اواخر سال گذشته و به ریاست قاضی “چابک” در شعبه‌ی یکم این دادگاه صادر شده است.

اتهام وارده به این دو جوان که ٢ سال زندان برای هوشنگ پیروززادگان است، “اقدام علیه امنیت ملی” می‌باشد.

٣:افشین سهراب‌زاده در زندان مرکزی میناب با دوختن لبانش، دست به اعتصاب غذا زد.وی در زندان مبتلا به سرطان روده و خونریزی داخلی گشته است.

یک منبع مطلع به نقل از مادر این زندانی اهل کرمانشاه به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گفته است: “حدود دو سال است که هر روز ما را از دادستانی کامیاران به سنندج و از آنجا به میناب و دوباره به کامیاران می‌فرستند که با مرخصی و درمان پسرم موافقت کنند،صالح بارزی مسئول حفاظت زندان میناب، افشین سهراب زاده زندانی سیاسی کورد و بیمار سرطانی تبعیدی این زندان را مورد ضرب و شتم قرار داده و او را مجبور کرده است از این به بعد بر کف زمین در راهرو بخوابد، این مأمور حفاظت زندان، زندانیان را تهدید کرده است که اگر فردی تخت خود را برای استراحت در اختیار این زندانی بیمار قرار بدهد با او برخورد خواهد کرد

۴: سه‌شنبه ۱۱ خردادماه مأموران زندان مرکزی ارومیه به بند روان‌درمانی مراجعه کرده و از زندانی سیاسی کورد حسن رستگار خواسته‌اند که تخت خویش را به زندانی دیگری تحویل دهد و خودش در کف اتاق بخوابد. این زندانی سیاسی نیز اعلام کرده بدون ارائه دلیل خاص حاضر نیست که تخت خویش را واگذار نماید و در مقابل خواسته مأموران مقاومت کرده که با ضرب و شتم از سوی مأموران مواجه شده است. شدت ضرب و شتم به حدی بوده است که سر وی شکسته شده و بدنش از چندین ناحیه کبود شده است.

۵: زندان سقز بە دلیل کیفیت بسیار پایین و غیراستاندارد مواد خوراکی و بهداشتی در زندان سقز زندانیان این زندان به‌ناچار با بودجه شخصی خود از فروشگاه زندان باقیمتی بسیار گزاف مجبورند مایحتاج روزانه خود را تهیه می‌نمایند.

۶: چهارشنبه ١٢ خرداد ماە پزشکان بیمارستان طالقانی در تهران به اعضای خانواده کبودوند گفته‌اند که احتمال می‌رود کە قلب آقای محمد صدیق کبودوند از کار بیفتد. همچنین عنوان گردیده که فشارخون وی به‌شدت کاهش‌یافته و دستگاه گوارش ایشان نیز دچار خونریزی گشته است و تا این تاریخ هیچ‌گونه اقدامی برای اعمال خواسته‌های این زندانی سیاسی از سوی مسئولین قضایی صورت نگرفته است.

٧: ۱۷ خرداد، زندانی سیاسی کرد ایوب اسدی محبوس در زندان کاشمر در استان خراسان رضوی برای احقاق خواسته‌هایش دست به اعتصاب غذا زد.محمد عبدالهی با ارسال نامه‌ای به دیوان عالی کشور برای اعاده‌ی حقوق پایمال‌شده‌اش در دادگاهی عدالت محور، در مورخه‌ی ۲۰۱۶/۵/۲۹ اعتصاب غذای کامل را اعلام کرده است.

٨: محمد صدیق کبودوند، محمد عبدالهی و ایوب اسدی همچنان در اعتصاب غذا بسر می‌برند و صبح روز سه‌شنبه ۱۸ خردادماه محمد عبدالهی در دهمین روز و ایوب اسدی در دومین روز اعتصاب غذایشان به سلول‌های انفرادی زندان‌های کاشمر و ارومیه منتقل شدند.

٩: سه‌شنبه ۲۵ خردادماه برای دومین بار در طی دو هفته گذشته، حسن رستگار زندانی سیاسی کورد از سوی مأموران زندان ارومیه مورد ضرب و شتم شدید قرارگرفته و بعداً به سلول‌های انفرادی زندان منتقل‌شده است.

١٠: ۲۴ خرداد سال ۱۳۹۵ ریس زندان ارومیه برای اعمال فشار بر زندانی سیاسی کورد محمد عبداللهی و شکستن اعتصاب، وی را تهدید نموده است در صورت پایان ندادن به اعتصاب غذا حکم اعدام او به‌زودی اجرا خواهد شد.

١١: انتقال زندانی سیاسی کورد ایوب اسدی به سلول انفرادی پس از اقدام به اعتصاب غذا و ممانعت از انتقال به بیمارستان

١٢: پنجم تیرماه سال ۱۳۹۵، محمد عبدالهی و ایوب اسدی، دو زندانی سیاسی کورد که در زندان‌های ارومیه و کاشمر در اعتصاب غذا بسر می‌برند به دلیل مخالفت دادستانی و اداره اطلاعات برای انتقال آنان به بیمارستان، هم‌اکنون در وضعیت وخیمی در سلول‌های انفرادی نگهداری می‌شوند.

١٣: وضعیت جسمانی زندانی سیاسی کرد محمد عبداللهی در ۳۲ مین روز اعتصاب غذایش وخیم گزارش‌شده و به بهداری زندان منتقل‌شده است.

١۴: محمد عبدالهی زندانی سیاسی محکوم‌به اعدام در زندان مرکزی ارومیه که در اعتراض به‌حکم «ناعادلانه» و نحوه رسیدگی به پرونده از روز نهم خردادماه در اعتصاب غذا به سر می‌برد، وی با وعده مساعد مسئولین مبنی بر پذیرش اعاده دادرسی، در سی‌ودو مین روزبه اعتصاب غذای خود پایان داد و از سلول انفرادی به بند مربوطه منتقل شد.

١۵: ۸ تیر، حسن رستگاری زندانی سیاسی زندان مرکزی ارومیه دربی شکایت مسئول اندرزگاه مربوطه، پرونده جدیدی برایش تشکیل‌شده و روز پنجشنبه گذشته با انتقال وی به دادگاه انقلاب ارومیه، جلسه بازپرسی این زندانی برگزار شد.

١۶؛کامران جعفری شهروند اهل مهاباد و زندانی سیاسی زندان ارومیه با تطمیع و تهدید توسط نهادهای امنیتی تحت‌فشار است تا از طریق مصاحبه تلویزیونی اقدام به همکاری کند.

١٧: لاوین کریمی» ۲۶ساله ، دانشجوی لیسانس مدیریت در ۲۴مرداد ماه سال گذشته از سوی نیروهای امنیتی در منزل پدرش در سقز بازداشت و پس از تفهیم اتهام ( همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام ) در شعبه بازپرسی دادگاه انقلاب سقز به ۵ سال و شش ماه حکم تعزیری محکوم شد و پس از اعتراض ودخالت وکیل در نهایت طی حکم دادگاه تجدید نظر به ۳ سال حبس تعزیری و تبعید به زندان همدان محکوم شد. ‎

١٨: افسانه بایزیدی، فعال دانشجوی کُرد، از طرف دادگاه انقلاب مهاباد به چهار سال حبس و تبعید به زندان کرمان محکوم شد.
«افسانه بایزدی» این فعال دانشجوی کُرد اهل بوکان روز یکشنبه، ۳۱ مرداد ماه، به اتهام تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری و همکاری با یکی از احزاب کرد در شعبه یک دادگاه انقلاب مهاباد به چهار سال حبس و تبعید به زندان کرمان محکوم شد.

١٩:روز یکشنبه هفتم شهریورماه، مصطفی خلیلی‌راد، روزنامه‌نگار کُرد اهل شهر بجنورد از توابع استان خراسان شمالی جهت گذراندن دوران محکومیت خود به زندان مرکزی این شهر منتقل شد.
٢٠: «محمد امین آگوشی»، معلم بازنشستە و زندانی سیاسی کرد کە در روز یکشنبه ۱۴ شهریورماه بە مرخصی ٣ روزه فرستاده شده بود، بە دلیل عدم تمدید مرخصی بە زندان بازگشت.
گزارشات عفو بین الملل

عفوبین الملل خواستار روشن شدن وضعیت اسیر فلسطینی شد

١: روز پنجشنبه، پنجم فروردین‌ماه، عفو بین‌الملل در یک بیانیه برای اقدام فوری نسبت به اعدام قریب‌الوقوع هیمن اورامی‌نژاد توسط حکومت ایران هشدار داد.

این سازمان با “ناعادلانه” خواندن دادگاه اورامی‌نژاد که بدون حضور وکیل برگزار شده است و اشاره به اینکه اعتراف به “قتل” در حین بازجویی در پلیس آگاهی و احتمالا زیر شکنجه بوده است، خواستار توقف فوری این حکم شده است.

٢: عفو بین‌الملل روز ۱۰ فروردین ۱۳۹۵ با صدور بیانیه‌ای ضمن ناعادلانه خواندن حکم صادره، علیه یوسف کاکه‌ممی اعلام کرد: “دادستان ارومیه ارسال نامه به گزارشگر ویژه سازمان ملل را دلیلی برای متهم کردن این زندانی سیاسی به همکاری با پژاک قرار داده و قاضی بر همین اساس یوسف کاکه ممی را به اتهام همکاری با پژاک به پنج سال دیگر محکوم کرده است.”

حکم جدید یوسف کاکه ممی که هم‌اکنون در بنده دوازده زندان دریا در ارومیه نگهداری می‌شود، در اواخر بهمن‌ماه گذشته از سوی شعبه‌ی دوم دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه صادر شد.

طبق حکم سابق دادگاه، این زندانی در تابستان ٩۴ آزاد می‌شد که با صدور حکم جدید، آزادی وی به سال ١٣٩٩ خورشیدی به تعویق افتاده است.

٣:در تاریخ ١٢خردادماه سال جاری سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانه‌ای با عنوان «جان روزنامه‌نگار اشتباها زندانی شده کرد در ایران به مویی آویزان است» با ابراز نگرانی نسبت به وضعیت محمد صدیق کبودوند اعلام کرد جان این روزنامه‌نگار کرد در دست مقامات ایران است. این بیانیه می گوید آقای کبودوند به دلیل اعتصاب غذا به مدت حدودا یک‌ماه در وضعیت بیماری شدید و نزدیک به مرگ قرار دارد. در این بیانیه آقای جان لینچ، معاون بخش خاورمیانه و شمال آقریقا در سازمان عفو بین الملل خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط محمد صدیق کبودوند شده است

۴: اعدام گروهی و بی‌سابقه‌ی فعالین عقیدتی کُرد در زندان رجایی‌شهر کرج با واکنش شدید سازمان دفاع از حقوق‌بشر کُردستان روبرو شد.
در بیانیه‌ی این نهاد مدافع حقوق‌بشر که روز سیزدهم ماه جاری انتشار یافته با “ضالمانه و غیرقانونی” خواندن اعدام حداقل ٢۵ زندانی مذهبی کُرد از آن به عنوان “ایجاد رعب و وحشت در میان فعالین سیاسی و مدنی کُردستان” یاد می‌کند.
سازمان همچنین از اعدام که به گفته‌ی بیانیه به “رویه‌ای موردپسند در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی” مبدل گشته ابراز تأسف عمیق نموده و خواستار “توقف روند دامنه‌دار” اینگونه مجازات‌های غیرانسانی شده است.
همزمان با این اطلاعیه، فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق‌بشر و سازمان ایران عضو آن، جامعه‌ی دفاع از حقوق‌بشر در ایران، اعدام ده‌ها زندانی اهل سنت را در ایران را به شدیدترین وجه محکوم کرد.
عبدالکریم لاهیجی، رئیس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق‌بشر در این باره گفته است: جامعه‌ی بین‌المللی نمی‌تواند به نادیده گرفتن این نقضِ فاحشِ حقوق‌بشر به دست دولت‌مردان ایران ادامه دهد. اعدام شمار زیادی از زندانیان کُرد اهل سنت بر اساس “اعترافات” اجباری و محاکمه‌ی ناعادلانه توهینی به اساسی‌ترین موازین حقوق بشر است.
سحرگاه روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد در زندان رجایی شهر کرج دستکم ٢۵ فعال عقیدتی کُردستان به دارآویخته شدند.

۵: در بیست و پنجم مردادماه بیانیه‌ای انتشار یافت که در آن ٢٢ سازمان حقوق بشری ضمن محکوم کردن اعدام زندانیان سیاسی و عقیدتی کُرد، خواستار اعمال دادرسی عادلانه در دادگاه‌های عمومی برای تمام محکومین به مجازات مرگ در ایران شده‌اند.
برپایه‌ی بیانیه مذکور؛ ۹۱۵ زندانی سیاسی و عقیدتی در حال حاضر در ایران در بازداشت به سر می‌برند که ۳۹۰ نفر از آنها زندانیان کُرد می‌باشند.
همچنین سه درخواست فوری از مجامع بین‌المللی و سازمان ملل مطرح گردیده که تشکیل کمیته‌ی حقیقت‌یاب برای روند “نگران‌کننده” اعدام‌ها به ویژه اعدام علیه کُردها و سایر “گروه‌های قومی” در ایران از جمله‌ی مطالبات عنوان شده می‌باشد.
این بیانیه که به ابتکار جمعیت حقوق‌بشر کُردستان ایران ـ ژنو می‌باشد از سوی شیرین عبادی، مهرانگیز کار و شادی صدر به امضاء رسیده است.
اعدام

١: هم‌اکنون بیش از ٨٠ تن در زندان مرکزی شهر کرمانشاه در انتظار اجرای حکم اعدام می‌باشند که هویت ١٣ نفر از اعدامی‌ها محرز گردیده است.

یک منبع مطلع از داخل زندان دیزل‌آباد کرمانشاه به منابع خبری در این شهر گفته است: از مجموع ٢٧٠٠ زندانی، حکم قطعی ٨۶ تن صادر گردیده و در انتظار تشریفات قانونی هستند.

یکی از این زندانیان که احتمال اجرای حکم اعدامش قریب الوقوع می‌باشد، مسعود داستان نام دارد که ١۴ سال گذشته را در زندان سپری کرده است.

وی از اهالی روستای “نی” از توابع شهرستان مریوان است که به “قصاص نفس” محکوم شده است.

هویت سجلی ١٢ شهروند دیگر کُرد که در دادگاه‌های استان کرمانشاه به اعدام محکوم شده‌اند عبارتند از؛

١ـ مهران اشرفی(کنگاور) ٢ـ مهرداد کرمی(کرمانشاه)

٣ـ الهی احمدیان(کرمانشاه) ۴ـ سیروس کریمی(کرمانشاه)

۵ـ فریبرز عبدالهی(کرمانشاه) ۶ـ خیام قبادی(کرمانشاه)

٧ـ یزدان فروشانی(کرمانشاه) ٨ـ عبدالرحمان مظفری(قروه)

٩ـ مسعود وکیلی(جوانرود) ١٠ـ محمد بازانی(جوانورد)

١١ـ بهمن فتحی(جوانرود) ١٢ـ کیوان فوادفر(پاوه)

٢: هم‌اکنون بیش از ۵٠ کنشگر سیاسی و عقیدتی کُرد در زندان‌های ایران حکم اعدام دارند که اکثریت قریب به اتفاق آنان در انتظار اجرای حکم هستند.

به گزارش منابع خبری، دادگاه انقلاب حکومت اسلامی برای ٢٠ کنشگر سیاسی وابسته به احزاب و جریان‌های سیاسی مخالف حاکمیت کنونی ایران صادر کرده است.

عضویت و هواداری این افراد در سازمان‌های سیاسی نظیر حزب دمکرات کردستان ایران، حزب کومله کُردستان ایران و حزب حیات آزاد کُردستان محرز و احکام آنان از سوی “دیوان عالی کشور” به امضاء رسیده است.

لازم یه توضیح است که برخی از این زندانیان نظیر بهروز آلخانی، سیروان نژاوی و صابر مخلدموانه حکم آنان طی دو سال گذشته به مورد اجرا در آمد.

٣: سحرگاه ٣١فروردین ماه مسئولان حکومتی در محوطه داخلی زندان “دریا” در ارومیه حکم اعدام ۴ تن به اسامی مجید مرادی، احمد محی، علیرضا ساریان و منصور رازیانی را اجراء کردند.

اعدامی‌ها از کُردهای ارومیه و صحنه هستند که عصر روز گذشته از بند ١۴ و ١۵ همین زندان به سلول انفرادی انتقال یافته بودند.

شبکه حقوق‌بشر کُردستان با انتشار این خبر، اتهام وارده به آنان را “جرایم مواد مخدری” اعلام کرده است.

با احتساب آمار امروز در ارومیه، شمار اعدام‌هایی که در ١٠ روز اخیر رسانه‌ایی گردیده به ٣٠ تن رسید.

۴: درتاریخ ۵اردیبهشت ماه به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، یک جوان ٣١ ساله به نام حسن فرجی فرزند عبدالله از ۵ سال قبل که در زندان ارومیه نگهداری می‌شود.

وی بعد از نزدیک به ١۴ ماه از زمان بازداشت توسط مأموران اطلاعاتی در بوکان، موفق به دیدار با خانواده‌اش گردید. وهم اکنون ایشان رابه اعدام محکوم کرده اند.

۵: در پی اعتراض کاوه ویسی فرزند ابراهیم به صدور حکم اعدامش، دیوان عالی کشور حکم مزبور را تأیید و قطعی دانست.

۶: سحرگاه روز سه‌شنبه، ٢٧ اردیبهشت‌ماه، شش زندانی مربوط به جرایم مواد مخدر در محوطه‌ی داخلی زندان دریا در ارومیه اعدام شدند

هویت اعدامی‌ها بنابه گزارش ارسالی خبرنگار کُردپا؛ علی شموگردیان فرزند فیصل(ارومیه کُرد)، رحمان رشیدی فرزند حسن(ارومیه کُرد)، نادر محمدی فرزند یوسف(ارومیه کُرد)، حیدر امینی فرزند یوسف(سلماس کُرد)، ناجی کیوانی فرزند عبدالله(ارومیه کُرد) و عزیز نوری‌آذر(ارومیه تُرک) می‌باشد.

این شهروند کُرد که دارای همسر و یک فرزند دختر است، خردادماه ٧ سال قبل از سوی نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت شده بود.کارگران و اصناف

٧: نیروهای قضایی ـ امنیتی حکومت اسلامی ایران یک جوان کُرد با هویت “فردین.ر” را در میدان “آزادی” شهر کرمانشاه در ١٧فروردین اعدام کردند.

٨: طی روزهای اخیر در خردادماه شعبه‌ی ٢٨ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به اعدام ٧ فعال عقیدتی پیرو اهل سنت که در زندان رجایی‌شهر کرج محبوس‌اند، رأی داد.

ایوب کریمی فرزند عمر، انور خضری فرزند محمد، داود عبداللهی فرزند محمود، کامران شیخه فرزند علی، خسرو بشارت فرزند عبدالله، قاسم ابسته فرزند مصطفی و فرهاد سلیمی فرزند مجید هویت زندانیان است که حکم صادره توسط قاضی مقیسه به آنان ابلاغ گردیده است.

این زندانیان که همگی از اهالی مهاباد هستند از زمان بازداشت در آذرماه ٨٨ در زندان‌های ایران بلاتکلیف رها شده بودند.گزراش نقض حقوق کارگران و

٩: مقامات زندان رجایی‌شهر کرج، وکیل فعال مذهبی کُرد شهرام احمدی را از رد اعاده‌ی دادرسی مطلع کرده‌اند.

وکیل زندانیان سنی‌مذهبی رجایی‌شهر بارها اتهام “عضویت در گروه‌های مسلح و اعمال خشونت” موکلانش همچون شهرام احمدی را قویا تکذیب و به چالش کشیده است.

بنابه گزارشی که “هرانا” انتشار داده؛ قاضی اجرای احکام این زندان با حضور در بند زندانیان مذهبی گفته بود افرادی که اعاده دادرسی آنان رد می شود بهتر است خود را برای اعدام در آینده نزدیک آماده کنند.

١٠: سحرگاه دو‌شنبه چهارم مردادماه، حکم اعدام یک زندانی در محلی متروکه بنام “انبار نفت” در خارج شهر سنقر اجراء گردید.گفته می‌شود در میدان اجرای حکم، حضور کودکان چشمگیر بوده است.هویت فرد اعدامی، علیرضا احمدی ٣۶ ساله اعلام شده است.

١١: سحرگاه ششم مردادماه، حکم اعدام ۶ شهروند کُرد در محوطه‌ی داخلی زندان “دریا”ی ارومیه اجراء شد.
هویت افراد اعدام‌شده؛

(( مجید هرکولی،رحمان فولادی، مجتبی شیرخانی، عبدالله قادری، علی طلعتی و چنگیز شیری می‌باشد.))

آنان از سوی دادگاه‌های ایران به خرید و فروش مواد مخدر متهم شده بودند و تا صبح روز گذشته در بند‌های ١٢ و ١۴ زندان مرکزی ارومیه نگهداری می‌شدند.

١٢: اعدام گروهی و بی‌سابقه‌ی فعالین عقیدتی کُرد در زندان رجایی‌شهر کرج سحرگاه روز سه‌شنبه ۱۲ مرداد در زندان رجایی شهر کرج دستکم ٢۵ فعال عقیدتی کُردستان با اسامی ((“کاوه ویسی، طالب ملکی، بهروز شاه‌نظری، کاوه شریفی، آرش شریفی، کیوان مومنی‌فر، وریا قادری، عالم برماشتی، بهمن رحیمی، مختار رحیمی، یاور رحیمی، شاهو ابراهیمی، امیدپیوند، آدریس نعمتی، احمد نصیری، فرزاد هنرجو، امجدصالحی، محمد غریبی، شهرام احمدی، کیوان کریمی، امید محمودی، پوریا محمدی به همراه حکمت عراقی، حمزه عراقی و علی عراقی)) به دارآویخته شدند.

١٣: سحرگاه روز چهارشنبه سیزدهم مردادماه، سه زندانی محبوس در شهر سقز با حضور مقامات امنیتی و قضایی ایران اعدام شدند.
اعدام دو تن از آنها با اسامی لقمان رشیدی و کاوه سهرابی در ارتباط با “خرید و فروش مواد مخدر” عنوان شده است.
در همین زندان، جوان دیگری با هویت ((مصطفی سلیم‌زاده ))٢٣ ساله نیز که به قصاص نفس متهم گشته بود، به دار آویخته شد.
این سه زندانی از حدود ۴ سال قبل در زندان‌های سنندج و سقز نگهداری و حکم اعدام آنان علی‌رغم اعاده دادرسی، توسط دیوان عالی کشور به تأیید رسیده بود.

١۴: روز چهارشنبه هفته‌ی گذشته در هریک از زندان‌های خوی و سلماس در استان آذربایجان‌غربی سه شهروند کُرد با ((اسامی احمد رستگار، داود محمدی و شاپور هشتیان)) اعدام شدند.

روز هفدهم تیرماه اعدام ((شهرام امیری))، فیزیکدان اهل کرمانشاه در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافت.
این خبر آنقدر ناگهانی بود که تاکنون از محل اجرای حکم اعدام اطلاعی دردسترس نمی‌باشد.
مادر شهرام امیری در گفتگو با رسانه‌های خارج کشور، خبر به‌دار آویخته شدن پسرش را تأیید کرده است.

١۵: سحرگاه سه‌شنبه، نوزدهم مردادماه محمد عبدالهی زندانی سیاسی کُرد در محوطه داخلی زندان “دریا” اعدام شد.
اجرای اعدام او که از اسفندماه ٨٩ در بازداشت بسر می‌برد با حضور مقامات قضایی ـ امنیتی حکومت اسلامی ایران صورت گرفته است.

١۶: روز پنج‌شنبه، بیست و یکم مردادماه حکم اعدام یک شهروند ٣٣ ساله اهل شهرستان روانسر به مورد اجراء درخواهد آمد.
حسین عبدالهی فرزند حسن به قتل رییس پیشین دادگستری روانسر متهم می‌باشد.او که در روز بیست و یکم بهمن‌ماه ١٣٩٣ به سوی قاضی سلیم قنبری شلیک کرده بود، مدتی بعد بازداشت و بنابه گزارش مراجع پزشکی، حسین عبدالهی دچار نوعی بیماری روانی است.

١٧: ٧جوان کُرد در انتظار اعدام به سر می برند،این ٧ جوان کُرد، بە اسامی((” رئوف حسنی” فرزند محمد کریم، “آزاد محمدزاده” فرزند عثمان٬ “صالح تیموری” فرزند جلال، “خالد رسولی” فرزند مصطفی، “اسعد رسول‌نژاد” فرزند علی، “ناصرخضری” فرزند عبدالله و “یدالله رحیم‌زاده” فرزند خسرو،)) اعلام گردیدە است
نامه ودلنوشته ها

محمد نظری، زندانی سیاسی کُرد اهل شاهین‌دژ نهم خردادماه ٧٣ از سوی مأموران امنیتی سپاه ابوذر شهر بوکان بازداشت گردیده و از حق هرگونه مرخصی قانونی محروم می‌باشد.
وی که یکی از باسابقه‌ترین زندانیان سیاسی کُردستان و ایران می‌باشد به اتهام “هواداری و تبلیغ برای احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران”، بازداشت و در دادگاه بدون حضور وکیل و به ریاست قاضی جلیل‌زاده، رئیس دادگاه انقلاب ارومیه به اعدام محکوم شد.
حکم این شهروند کُرد سرانجام در سال ٧٨ با یک درجه تخفیف به زندان ابد کاهش یافت و از آن زمان تاکنون در زندان‌های ارومیه و رجایی‌شهر کرج محبوس و از هرگونه اعطای مرخصی محروم گشته است.
این زندانی سیاسی کُرد در شهریورماه ٩١ به نشانه‌ی اعتراض به دو دهه حبس در زندان‌های حکومت اسلامی ایران اقدام به دوختن لب‌های خود نمود و برای مدت ۴٠ روز نیز دست به اعتصاب غذا زد.
محمد نظری طی نامه‌ای به سخنگوی قوه قضاییه خواستار رسیدگی به وضعیت پرونده‌اش شده است.
متن این نامه درپی می‌آید:
نامه‌ای برای آقای محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه
آقای محسنی اژه‌ای؛
از اینکه اعتصاب غذا امری ناشایست است هیچ شکی در آن نیست و هیچ انسانی حق ندارد با توسل به آن به حق خود برسد. اما این مسئله در جامعه‌ای صدق می‌کند که مسئولین و صاحبان قدرت به قانون خودنوشته احترام گذاشته و اجازه حق‌کشی چه برای خود و چه برای دیگران را ندهند.
آقای محسنی اژه‌ای، اینجانب محمدنظری فرزند حمدالله در سال ۷۳ به اتهام هواداری از حزب دمکرات کردستان ایران دستگیر و به اعدام محکوم شدم که بعد از گذشت ۵ سال این حکم به حبس ابد تقلیل یافت. در تاریخ دهم مهرماه سال ۹۱ به دستور خود شما و به امضای آقای مرتضوی معاون وقت دادستان کل کشور، پرونده‌ام مورد بررسی مجدد قرار گرفت و بعد از طی مراحل قانونی در سال ۹۲ دادگاه مهاباد و رئیس زندان رجایی شهر کرج با آزادی‌ام موافقت کردند.
ولی تاکنون هیچ اقدامی جهت آزادی من صورت نگرفته است و تمام نامه‌هایی که از سوی مراجع ذیصلاح به مسئولین قضایی نوشتم، بی‌پاسخ مانده است.
حال، اینجانب در اعتراض به اقدامات غیرقانونی و ناعادلانه بعضی از مسئولین که مانع اجرای صحیح قانون شده‌اند، تنها خواسته‌ام از شما که هیچ عمل غیرقانونی را تحمل نمی‌کنید، این است تا نسبت به اجرای قانون در مورد اینجانب اقدام نمایید و اعلام می‌کنم آیا اگر این نامه نیز نتوانست حق و حقوق مرا به من بازگرداند، راه دیگری غیر از اعتصاب غذا برای یک زندانی که دستش از همه جا کوتاه است پیشنهاد می‌کنید؟
محمد نظری فرزند حمدالله
زندان رجایی شهر

دلنوشته افسانه بایزیدی
«من افسانه کُردستانم٬ یک دختر جوان کُرد از خطۀ کردستان محروم ایران»
‎افسانه بایزیدی، زندانی سیاسی و فعال دانشجوی کُرد که بتازگی جهت گذراندن ۴سال حکم و تبعید، به زندان مرکزی کرمان منتقل شده است، او در رنج‌نامه‌ای که از زندان نوشته، از رنج‌ها، مشقت‌ها و دردهایش گفته است.
من افسانه کُردستانم٬ یک دختر جوان کُرد از خطۀ کردستان محروم ایران که در یک قشر فقیر جامعه متولد شدەام و با بی عدالتی و ستم های این حکومت مکار آشنا شدم.
ریشه های فقر و تنگدستی را چشیده ام.
افسانەای که از کودکی با درد و رنج بزرگ شدەام٬ ۷سال سن داشتم که پدرم را در اثر تصادف از دست دادم و از همان آغاز کودکی مادرم قبله گاه من بوده، برای من یک پدر دلسوز بود و هم مادر٬ اما روزگار سختی را گذراندم روزها و شبهایی که مادرم کار میکرد برای تامین مخارج من و برادرم شاهو تا محتاج دست کسی نباشیم و شرافتمندانه زندگی کنیم و همیشه آرزوی مادرم این بود که تحصیل کنم تا به دانشگاه بروم و بالاخره با زحمات و لطف مادرم به دانشگاه رفتم اما مسیر زندگی من تغییر کرد و به سمت و سویی دیگری قدم برداشتم.
همیشه سعی من این بود در کنار مردمان کُردم باشم و همان کردستانی که ۳۷سال است در باتلاق رژیم جمهوری اسلامی غرق شده٬ سهیم باشم.
آری؛ من افسانه کردستان که سالها تحت ظلم و زیر چتر بیدادگران٬امثال صدها کودک وجوان٬ پیرزنان و پیرمردان در کردستانی محروم و مظلوم که هربار سایه شوم مرگ بالای سر ما بوده٬ زندگی کردەام.
آری؛ من همان افسانەای هستم، برای ۹۰ روز شکنجه و عذاب، در تمام مدتی که در بازداشت بودم به هر شیوه و با هر وسیلەای شکنجه ام دادند. نخستین روزهای بازداشتم میزان شکنجه ها به حدی بود که توان راه رفتن نداشتم. پاهایم و پشتم سیاه و کبود شده بود. به حدی کتک می خوردم که از دهان و بینی ام خون میآمد حتی سر سوزنی به من ترحمی نداشتند و ۱۵ روز در بهداری بازداشتگاه اطلاعات ارومیه تحت معالجه بودم که با من چه کردند که در یک قدمی مرگ بودم اما چون کُرد بودم و بایستی به یاد داشته باشیم کورد بودن یک جرم نابخشودنی است و دشمن دارد و دشمنش هرگز کوردها را عضوی از ایران نمیداند و به رسمیت نمی شناسد اگر غیر از این بود با من و صدها انسان شریف دیگر اینگونه رفتار نمی کردند.
در دوران بازجویی هر بار که کلام خدا را به زبان می آوردم بیشتر شکنجه می شدم٬ اما مدام می گفتند در اطلاعات خدا وجود ندارد و خدا اینجا کیلویی چند بهت بفروشیم میخوای؟
دو بار حداقل بیش از چندین ساعت از دست و پا آویزانم کردند.در تمام مدت زمان بازداشت بازجویی و شکنجه چشم بندی بر روی چشمانم بسته بود که اکنون چشمانم آسیب دیده است و احساس میکنم دیگر کمسو شده ام. مدت ۴سال میباشد با بیماری تنگ نفسی دست و پنجه نرم می کنم که برای گرفتن اعتراف کپسولم را بهم نمی دادند تا عذاب بکشم.
تمام روشهای غیر انسانی و غیرقانونی را برای گرفتن اعتراف از من بکار گرفته شد که توسط دشمنانم بیش از سه ماه در سلولهای انفرادی بازداشتگاه اطلاعات بوکان و ارومیه بودم٬ «تهدید به تجاوزجنسی شدم» تهدید به مرگ٬ و تهدید به زندان قبله گاهم مادرم٬ ۱۱روز در دستشویی بازداشتگاه اطلاعات ارومیه نگهداری شدم و در همان توالت به من غذا دادند با یک حیوان اینگونه رفتار نمی شود که بدترین اعمال ناشایست را با من داشتند.
من همان افسانه دختر کردستان٬ که هر شب ماموران به سلولم لگد می زدند که نتوانم آسایش داشته باشم وهرکدام با نام فاحشه من را صدا میزدند. اما من در روزهای سخت بازجویی شدیدترین شکنجه های وحشیانه اطلاعات ارومیه را متحمل شدم٬ تحملی که برایم سخت بود اما بی شرافتی مسؤلین اطلاعات من را آزار داد٬ که چه ها تحقیر شدم که یک مامور بی خاصیت اطلاعاتی که از اسلام سخن می گوید و از حکومتی درس آموخته است و همچون رهبرش علی خامنه ای که از ابزار دین در راه فریب مردم بهره میبرند٬ شکنجه شدم. از روی زور و اجبار وادار شدم به گفتن اعترافات دروغ و کذب تا بتوانند علیه من پرونده سازی کنند که همین شگرد غیر انسانی آنها عملی شد.
من همان دختر کردستانم که دیگر چیزی برایم مهم نیست تا از دست دهم دیگر من را به شکنجه٬ تهدید به تجاوز٬زندان و تبعید محکوم کردند و بدترینهارا بر سرم آوردند دیگر نه ترس و نه واهمه ای ندارم پس حق من است که واقعیتها بیان شود.
همچنین تنها فعالین کُرد هستند که هفته ها و ماهها در سلولهای بلند مدت انفرادی مورد آزار و اذیت و شکنجه های فجیح قرار میگیرند٬ به زندانهای طویل المدت و اعدام محکوم می شوند.
چون کینه ها و غرض ورزی ولایت فقیه بیش از سه دهه است در کردستان ادامه دارد و رفتار خشونت آمیز و ظالمانه جمهوری اسلامی هیچگاه فراموش نمی شود.
من افسانه؛ همان دختر دانشجوی کُرد٬ که اکنون در زندان کرمان از حق هرگونه ملاقات و ارتباط تلفنی با خانواده ام محروم هستم و امروز لطف یک دوست و یک خواهر کُرد بود٬ این نامه را بیرون از زندان میفرستم تا شاید گوشه ای از دردهایم را گفته باشم و داستان مرگ و زندگی ام را بشنوید.
ولی ظلم پایدار نخواهد ماند بلکه خیلی زود ریشه کن خواهد شد.
اما سخنی است ناگفته که میخواهم بگویم٬ برادر بزرگم کاک چکو رحیمی از اعضای رهبری حزب دمکرات کردستان ایران به رحمت خدا رفت که من آن موقع به دست دشمنانم شکنجه میشدم که او باما خداخافظی کرد و دیگر در کنارمان نیست. من چندین بار با این مبارز بزرگم صحبت کردم و صحبتهایی که همیشه برایم ماندگاری دارد ولی چرا؟چرا که خیلی زود رفت؛ گفتی که دخترت هستم اما در این زندان دو تا دوست باوفایی بهم خبر دادند که از دنیا رفتی٬ اشک ریختم وهزاربار به دشمنان مردم کردستان لعنت فرستادم ولی کاک چکو صدایت و چهره ات را هرگز فراموش نمی کنم که به من می گفتی؛ شیردختر مُکریانی.هزاران درود میفرستم به شما و مبارزاتت را برای همیشه تحسین میدارم. روحت شاد.
اما افسوس٬ افسوس که امثال شما از دنیا رفتید و عده ای که بخاطر قدرت حزب دممرات را به سمت و سوی دیکتاتوری کشیدند٬ متاسفم.
تاسف برای همان کسی که به من گفت؛ من بچه ام و نباید انتقاد کنم از حزب دمکرات.
وهزاران درود به روح پاک شهیدان کردستان؛ شهیدان قاسملو شرفکندی فواد مصطفی سلطانی جعفر شفیعی و هزاران شهید مبارز راه آزادی ….
افسانه بایزیدی
زندان مرکزی کرمان

‎این فعال دانشجوی کُرد اهل بوکان روز یکشنبه، ۳۱ مرداد ماه، به اتهام تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری و همکاری با یکی از احزاب کرد در شعبه یک دادگاه انقلاب مهاباد به چهار سال حبس و تبعید به زندان کرمان محکوم شد.
نامبرده در روز ۱۸شهریورماه برای گذراندن حکم چهار سال حبس خود، به زندان کرمان منتقل شد.

حقوق بشر کردستان معتقد است که به دلیل محدودیت در زمینه تحقیق و جمع آوری اطلاعات، ممکن است این گزارش تکمیل و در برگیرننده تمام مواد نقض حقوق بشر در این منطقه نباشد و بخصوص تعداد بازداشتی های اخیر که اسامی همه آنها در این مجموعه نیامده باشد. به همین جهت فعالان محلی و افرادی که نسبت به موارد نقض حقوق بشر و یا بازداشت دوستان و یا نزدیکان خود مطلع هستند می توانند اطلاعات خود را بر تکمیل ارسال کنند.
تعداد همدردی=1
 نظرات:

از زحمات شما برای خبررسانی صمیمانه ممنونم.

Jul 20 17 pm31 01:40 PM ·

Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.comبیشترین همدردی

زینب سکانوند در زندان ارومیه اعدام شد

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد
بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز
آخرین بازدید

گزارش نقض حقوق بشر در کردستان ایران در شش ماه اول سال ١٣٩۵

ضرب و شتم و بازداشت سحر بهشتی (خواهر ستار بهشتی ) و همسرش

فشار بر خانواده فرهاد میثمی از سوی ماموران وزارت اطلاعات

اعزام بی‌نتیجه معلم زندانی به بیمارستان در هجدهمین روز اعتصاب غذا

اعتصاب جمعی، انتقال به انفرادی و سایر محدودیت ها برای دهها زندانی سیاسی در رجایی شهرکرج

بازداشت بیش از ۲۵ شهروند اردبیلی

زندان های اوین و رجایی شهر، وزارت ارشاد و علوم مستقل دارند / واحد خلوصی شهروند بهایی محروم از تحصیل

احضار دو زندانی به آگاهی شاپور برای اعترافگیری اجباری و شکنجه

دستگیری ۱۵ جوان در یک مهمانی در پردیس

درد مشترک مسلمان و بهائی و قهری که به آشتی نزدیک می شود
آخرین نظرات

اگر اتهامات واهی هست، چرا من رو نمیگیرن؟ چرا هزاران یا م...

حاج ناصر طلوعی بسیار انسان شریفی هست وهمیشه دنبال حل مش...

داداشی ایشالا آزادیت

با امتنان از خانم مهر انگیز کار که با مهر مبادرت به کاری ...

آنها همچنان ما را سرکوب میکنند و ما با تکیه بر آموزشهای ...

نمیدونم چی بگم امامدتها قبل پسرفامیلمون موتوری دزدی نا...

سلام این ننگ را به جامعه اهل سنت باید تسلیت گفت

هموطنان عزيز سلام .سخني کوتاه با عاشقان شهدا با عاشقان ا...

بخودت بیاازتاثیر گذاران مفلوک خوددوری کن بیخودی رابیشت...

سلام آقای گلشنی از خاطرات اقامتتان در شهرستان ساوه برای...