Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1044)

گزارشات(299)

زندانها(320)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(56)

مجهول المکان(115)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(215)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(4)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(340)

اعتصاب(574)

احضار(232)

خانواده(77)

پرونده(980)

سلامت(404)

تبعید(26)

آزادی(356)

بازداشت(956)

حقوق بشر(207)

انتقال(295)

مرخصی(211)

اعدام(648)

بیوگرافی(29)

وفات(47)

صدمات(975)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: ایران روشن تعداد بازدید:   2324 زمان ثبت:   00:06:21 1394-08-27
خارجیان در دانشگاه های ایران؛ ایرانیان بهائی محروم از آن!
به گزارش بازداشت به نقل از ایران روشن در اخبار جمهوری اسلامی ایران خبر شادی بخشی منتشر شد. دربارۀ این خبر شادی بخش، از جمله آقای محمّد حاج جباری «مدیر کل امور دانشجویان غیر ایرانی وزارت علوم» اظهار کرد بیش از ۲١ هزار و ٥٠٠ دانشجوی غیر ایرانی از ٧٠ کشور از جمله از کشورهای مختلف آسیایی، اروپایی، آمریکای شمالی مانند لبنان،‌ هند، انگلیس، ترکیه، مجارستان، چین، آلمان، لهستان، آمریکا، کره و انگلستان، افغانستان، عراق، و... در دانشگاه‌های کشور مشغول تحصیل اند و این روند در یک سال اخیر دوبرابر شده و رو به رشد است. (١) مسؤول دیگری گفته است: «حضور دانشجویان غیر ایرانی در تمامی رشته‌ها چشم گیر بوده است و شامل بسیاری از رشته‌ها اعم از علوم انسانی، ‌فنی، مهندسی،‌ علوم پایه، پزشکی و. . . است. (١)


این جای خوشحالی است همان طور که ایرانیان- از جمله فرزندان مسؤولین شیعۀ وابسته به جمهوری اسلامی ایران- برای تحصیلات عالیه به دانشگاه های خارج رفته و می روند، خارجیان نیز از کشورها و ملیّت ها و مذاهب و فرهنگ های مختلف به میهن عزیزمان ایران برای تحصیلات عالیه می آیند. زیرا هرچه این ارتباط های علمی و فرهنگی در دنیا بیشتر شکل گیرد، جامعۀ بشری به تفاهم و همزیستی مسالمت آمیز و نهایتاً به اتحاد و وحدت نوع انسان نزدیک تر می شود.

امّا! امّا حقیقت تلخی که این روند زیبا و مسرّت بخش را زیر سؤال می برد و چهرۀ آن را زشت می سازد، این است که در حالی خارجیان از تحصیل در دانشگاه های ایران بهره مند می شوند که ایرانیان بهائی- و بعضی دیگر از ایرانیان دگراندیش- از تحصیل در همین دانشگاه های میهن¬شان محروم می گردند!
٣٧ سال است بهائیان از ورود به دانشگاه های میهنشان ممنوع شده اند؛ و نه تنها محروم شده اند که از سایر حقوق شهروندی¬شان نیز محروم گردیده اند. (۲) حقیقتاً مسؤولین جمهوری اسلامی ایران دربارۀ این تبعیض عجیب و حیرت انگیز چه پاسخی در برابر عدل الهی و ایرانیان شریف و جهانیان دارند؟!
جمهوری اسلامی ایران به این دلیل واهی و غیر بشری که تنها اقلیّت های رسمی در قانون اساسی حق ورود به دانشگاه ها را دارند، و چون دیانت بهائی در زمرۀ اقلیت های مزبور نیست و به زعم ایشان «فرقه ای ضالّه» است، بهائیان را از حق تحصیلات عالیه محروم می کند! و از حقایق تأسف بار آن که، برخلاف ادعای قانون اساسی مبنی بر آزادی عقیده و ممنوعیّتِ تفتیش عقاید، تنها راهی را که پیش پای ایرانیان بهائی برای ورود به دانشگاه های میهن¬شان می گذارند این است که «مسلمان شوند»!
باید از جمهوری اسلامی ایران پرسید، برفرض محال که این ادعایشان درست باشد و «دیانت بهائی» به زعم ایشان «فرقه ای ضالّه» باشد (٣) که بهائیان برای بهره مند شدن از حقوق شهروندی شان باید از آن دست کشند و مسلمان شوند، چرا فقط گزینۀ «مسلمان شوند» پیش روی ایشان باشد؟! اگر ادّعا می شود که سنّیان و یهودیان و مسیحیان و زردشتیان در قانون اساسی جزء اقلیّت های رسمی مذکورند و می توانند از حقوق شهروندی و از جمله تحصیلات دانشگاهی بهره¬مند باشند، چرا بهائیان برای بهره مند شدن از این حقوق باید فقط و فقط «مسلمان» شوند؟! براستی چرا نتوانند یهودی یا مسیحی یا زردشتی شوند تا از حقوقشان مطابق به اصطلاح «قانون اساسی» بهره مند گردند؟! حال بگذریم از این که این اقلیّت های دینی نیز چندان از حقوق شهروندی شان بهره مند نبوده و نیستند!
مشکل و سؤال بسیار مهمّ دیگر برای جمهوری اسلامی ایران آن که، برفرض محال اگر بهائیان بخواهند برای بهره مندی از حقوق شهروندی مسلمان شوند، چرا حتماً باید فرقۀ شیعه را بپذیرند؟! در اسلام طبق تحقیقی، حدّاقل ۴٨٠ فرقۀ وجود دارد که فقط یکی از این فِرَقْ شیعۀ دوازده امامی است! (۴) بر فرض، چرا حتماً باید شیعۀ دوازده امامی شوند تا نزد اولیای محترم جمهوری اسلامی ایران مقبول افتد؟! آنان که بصیرند دانند و بس! خوش بود گر محک تجربه آید به میان!
«حکومت» نزد خدا و نزد عقلای منصفِ عالَم، از احترام و مقام خاصّی برخوردار است. زیرا قانوناً و از نظر انسانی باید حافظِ امن و امان و موجِد و مُمِّدِ رفاه انسان ها فارق و فارغ از تبعیض و تعصّب باشد. باید به صفات عدل و انصاف و شرافت و احترام و محبّت مزیّن باشد تا خدا و خلق خدا آن را در انجام وظایف مقدسه اش یاری نمایند.

آیا حقیقتاً اگر حکومتی چنین نباشد و بر اتباع خود ستم ورزد و بینشان تبعیض قائل شود، می تواند در درگاه الهی و در پیشگاه انسان ها و مخدومینش، شریف و محترم و عادل و منصف به حساب آید؟! خاصّه آن که خود را دینی هم بداند؟! حُرمت و احترام هر حکومت به خود اوست. اگر حکومتی حُرمت خود را در بین مردمش از دست بدهد، این مردم نیستند که به آن بی احترامی می کنند، بلکه رفتار و عملکرد خود حکومت است که بی حُرمت و عاری از شرافتش می سازد. گمان نمی کنم مردم هیچ کشوری از جمله ایرانیان عزیز و از جمله ایرانیان بهائی راضی باشند که حکومت کشور عزیزشان چنین باشد. امّا افسوس که گروهی از مسؤولین این سرزمین کهن چنان کرده اند که چنین شده است.
پس چه لازم و خوش است که مسؤولین محترم جمهوری اسلامی ایران، قدری در این امر تفکر نمایند و خشیة الله را زینت حکومت سازند و رضای خدا را در خلقش بینند؛ خلقی که مأمورند در رفاه و آسایش و عدالت و توسعه و وحدت و محبّتش بکوشند. این صفات و این اهداف به قول نیست، بلکه به عمل است. و اگر به این صفات مزیّن نباشند، این ایشانند و این خدای ناظر و بینا؛ این ایشانند و این محضر ایرانیان شریف؛ این ایشانند و این مولایشان حضرت علی که ادّعای ولایش را دارند که فرموده است:
« باید بهترین اندوخته‌ها در نزد تو، اندوخته کار نیک باشد. پس زمام هواهای نفس خویش فروگیر و بر نفس خود، در آنچه برای او روا نیست، بخل بورز که بخل ورزیدن بر نفس، انصاف دادن است در آنچه دوست دارد یا ناخوش می‌شمارد.مهربانی به رعیت و دوست داشتن آنها و لطف در حق ایشان را شعار دل خود ساز. چونان حیوانی درنده مباش که خوردنشان را غنیمت‌شماری، زیراآنان دو گروهند یا همکیشان تو هستند یا همانندان تو در آفرینش. از آنها خطاها سر خواهد زد و علتهایی عارضشان خواهد شد و به عمد یا خطا، لغزشهایی کنند، پس، از عفو و بخشایش خویش نصیبشان ده، همانگونه که دوست داری که خداوند نیز از عفو و بخشایش خود تو را نصیب دهد. زیرا تو برتر از آنها هستی و آنکه تو را بر آن سرزمین ولایت داده، برتر از توست و خداوند برتر از کسی است که تو را ولایت داده است. ساختن کارشان را از تو خواسته و تو را به آنها آزموده است. »
تعداد همدردی=0
 نظرات:
Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.com



بیشترین همدردی

زینب سکانوند در زندان ارومیه اعدام شد

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد




بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز




آخرین بازدید

خارجیان در دانشگاه های ایران؛ ایرانیان بهائی محروم از آن!

بازداشت روحیه نریمان و همسرش فرزاد دلارام از بهاییان شیراز

با تمدید مرخصی آگوشی مخالفت به عمل آمد

شمیم روحانی زندانی بهایی زندان اهواز به مرخصی آمد

استقبال 'دیدبان حقوق بشر' از طرح مجلس ایران برای کاهش مجازات اعدام مرتبط با مواد مخدر

تداوم بازداشت و بلاتکلیفی سه نوکیش مسیحی در رشت

محل کسب دو نفر از بهاییان ساری فک پلمپ شد.

روزنامه واشینگتن پست از وخامت وضعیت جسمانی جیسون رضائیان خبر داد

هشدار عفو بین الملل در مورد اعدام قریب الوقوع هیمن اورامی نژاد

با تصویب قانون جرم سیاسی؛ دادگاه‌های عیسی سحرخیز از صلاحیت افتاد




آخرین نظرات

حاج ناصر طلوعی بسیار انسان شریفی هست وهمیشه دنبال حل مش...

داداشی ایشالا آزادیت

با امتنان از خانم مهر انگیز کار که با مهر مبادرت به کاری ...

آنها همچنان ما را سرکوب میکنند و ما با تکیه بر آموزشهای ...

نمیدونم چی بگم امامدتها قبل پسرفامیلمون موتوری دزدی نا...

سلام این ننگ را به جامعه اهل سنت باید تسلیت گفت

هموطنان عزيز سلام .سخني کوتاه با عاشقان شهدا با عاشقان ا...

بخودت بیاازتاثیر گذاران مفلوک خوددوری کن بیخودی رابیشت...

سلام آقای گلشنی از خاطرات اقامتتان در شهرستان ساوه برای...

من ۳ فروردین ۹۷ به دلیل مهریه رفتم زندان زندان مرکزی بو...