Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1032)

گزارشات(299)

زندانها(314)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(55)

مجهول المکان(114)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(213)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(3)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(339)

اعتصاب(567)

احضار(229)

خانواده(76)

پرونده(961)

سلامت(394)

تبعید(24)

آزادی(355)

بازداشت(936)

حقوق بشر(204)

انتقال(291)

مرخصی(208)

اعدام(634)

بیوگرافی(29)

وفات(46)

صدمات(965)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: کلمه تعداد بازدید:   1300 زمان ثبت:   16:53:05 1394-08-27
حاج‌محمود عطار: پرونده معلمان زندانی با چه توجیه قانونی در اختیار سپاه است؟
به گزارش بازداشت به نقل از کلمه با وجود گذشت کمتر از شش ماه از بازداشت اسماعیل عبدی، دبیر کل کانون صنفی معلمان هنوز تکلیف پرونده او مشخص نیست این در حالی است که وی توسط معاون دادستان تهران احضار شده است. اگرچه هنوز از دلایل احضار وی اطلاعی در دست نیست اما بلاتکلیفی پرونده دبیرکل کانون صنفی معلمان تنها بخشی از فشارها بر فعالان معلم است و روند تهدید و گشودن پرونده های جدید همچنان ادامه دارد.

رسول بداغی دیگر معلم دربندیست که علی رغم اتمام دوران محکومیت خود دوباره در زندان محاکمه و به سه سال حبس محکوم شد، اما پرونده وی نیز تاکنون به شعبه دادگاه تجدیدنظر ارسال نشده و این معلم دربند در بلاتکلیفی بسر می برد. بداغی ماه ها بطور غیرقانونی در سلول انفرادی نگهداری شد و نزدیک به ده روز است که به بند عمومی انتقال یافته است.

سیدعلیرضا هاشمی دبیر کل سازمان معلمان ایران، علی اکبر باغانی نائب رئیس کانون صنفی معلمان ایران و محمود بهشتی لنگرودی سخنگوی کانون از دیگر فعالان صنفی معلمان هستند که در حال گذراندن دوران محکومیت خود هستند. در همین حال تعدادی از معلمان نیز پرونده ی باز دارند و با تهدید صدور حکم و بازداشت مواجه هستند.

خبرنگار به سراغ پیمان حاج‌محمود عطار، وکیل کانون صنفی معلمان رفته است تا از او در خصوص دلایل برخوردهای امنیتی با فعالان صنفی معلمان و آخرین وضعیت معلمان دربند بپرسد. متن این گفتگو را با هم می خوانیم:

آقای عطار از علت احضار آقای اسماعیل عبدی توسط معاون دادستان تهران اطلاع دارید؟

هنوز اطلاع موثقی ندارم اما احتمال می دهیم که چون آقای خدابخشی قاضی ناظر تهران که به شهرستان منتقل شده اند، قاضی ناظر جدید برای طرح سوالاتی چند نفر از زندانیان را احضار کرده که آقای عبدی هم جزو آنهاست. ما درخواست مرخصی آقای عبدی را شنبه گذشته به رئیس شعبه پانزده آقای صلواتی دادیم شاید سوالاتی در این زمینه می خواهند بپرسند. در هر حال فردا قضیه را پیگیری می کنم.

لطفا در خصوص آخرین وضعیت پرونده معلمانی که هم اکنون در زندان هستند صحبت بفرمایید.

در حال حاضر، علیرضا هاشمی، دبیر کل سازمان معلمان ایران دوران محکومیت خود را طی می کنند. آقای علی اکبر باغانی، نائب رئیس کانون صنفی معلمان ایران هم که وکالتشان را بر عهده دارم هم دوران حبس خود را می گذرانند. چند بار با آقای خدابخش در خصوص وضعیت نامناسب آقای باغانی مکاتبه شد اما متاسفانه ترتیب اثر داده نشد و هنوز در زندان بسر می برند حالا امیدواریم با توجه آمدن ناظر جدید به این موضوع توجه شود و ایشان آزاد شوند.

آقای رسول بداغی هم که بخاطر پرونده جدید در بند عمومی منتظر رای دادگاه تجدیدنظر هستند. اتهام ایشان در این پرونده مانند بقیه متهمان فعالیت تبلیغی علیه نظام است و تماس تلفنی که از داخل زندان داشته اند قاضی مقیسه ای آن را تبلیغ علیه نظام تلقی کردند و سه سال حبس برایشان صادر کردند که ما هم اعتراض کردیم و منتظر ارجاع پرونده به شعبه تجدید نظر هستیم.

آقای اسماعیل عبدی دبیرکل کانون صنفی معلمان ایران منتظر وقت دادگاه پرونده جدیدشان هستند که دهم بهمن ماه برگزار می شود. آقای محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی کانون صنفی معلمان ایران نیز با تمدید نشدن مرخصی به زندان برگشتند.

آقای بداغی ماه ها در سلول انفرادی نگهداری شدند و اخیرا به بند عمومی منتقل شده اند اعتراضی به این روند غیرقانونی داشتید و پاسخ چه بود؟

اعتراض کردیم متاسفانه پاسخی ندادند. آقای مقیسه می گوید پرونده پیش ایشان نیست و به شعبه تجدید نظر ارسال شده است اما پرونده هنوز به این شعبه نرسیده است. برای سپردن وثیقه اقدام کردیم و امیدواریم وثیقه را قبول کنند و ایشان آزاد شوند.

اشکالات حقوقی و قانونی پرونده قضایی این معلمان چیست؟

مهمترین اشکالی که پرونده معلمان دارد این است که این عزیزان دارای پروانه فعالیت کانون صنفی معلمان که در سال ۱۳۷۸ توسط وزیر کشور وقت آقای موسوی لاری صادر شده هستند. اساس نامه ای هم که به اداره ثبت رسیده در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب به ثبت رسیده است و این اجازه را به اعضای هیئت مدیره کانون صنفی معلمان می دهد که در راستای رفاه، آسایش و حقوق معلمان تلاش کنند. تجمعات صنفی آرام، بدون خشونت و بکارنبردن اسلحه و کارهای خشن برگزار کنند و جلسه بگذارند اما متاسفانه این تجمعات مسالمت آمیز مورد توبیخ و تعقیب قرار گرفته است. این اشکال پرونده این معلمان است و هیچ اتهام دیگری نتوانستند به آنها بزنند.

خواسته معلمان در این تجمعات چه بوده است؟

افزایش حقوق معلمان و اعمال نظام هماهنگ حقوقی برای معلمان مانند سایر کارمندان دولت بوده است. صرف نظر از اینکه خواسته این معلمان موجه است یا نه، بازداشت و نگهداری این افراد و صدور احکام سنگین برای آنها هیچ وجه حقوقی ندارد. در دوران دولت آقای خاتمی، وزیر آموزش و پرورش معلمان را می پذیرفت و جلساتی با هم داشتند و به حرف معلمان گوش می کردند حتی اگر عمل هم نمی کردند اما درددل آنها را می شنیدند و همین همدلی معلمان را آرام می کرد و مجبور نمی شدند تجمع کنند تا صدای خود را به گوش مسئولان برسانند. اما بعد از دوران آقای خاتمی با روی کار آمدن آقای احمدی نژاد وضعیت تغییر کرد و دیگر به حرف معلمان گوش نکردند و به خواسته آنها ترتیب اثر ندادند. معلمان هم احساس سرخوردگی کردند و در جلوی خانه ملت تجمع کردند که این قضایا پیش آمد. الان هم که از جلوی مجلس می گذشتم دیدم عده ای که نمی دانم مربوط به چه صنفی بودند جلوی مجلس تجمع کرده بودند اما اطلاعات سپاه معترض آنها نمی شود در حالیکه با تجمع معلمان برخورد می کنند.

پرونده این معلمان در دست سپاه است یا وزارت اطلاعات؟

در دست سپاه است و وزارت اطلاعات هیچ دخالتی ندارد. این معلمان نه پاسدار هستند و نه سرباز، اما اطلاعات سپاه پرونده آنها را در دست گرفته است. طبق قانون خود وزارت اطلاعات، شهروندان ولو جرم امنیتی هم انجام دهند مرجع رسیدگی با این شهروندان وزارت اطلاعات است نه سپاه. واقعا نمی دانم سپاه چه توجیه قانونی برای اینکار دارد؟!

گلایه ما از وزیر اطلاعات هم این است که با توجه به بودجه هنگفتی که در اختیار این وزارت است کارهای امنیتی شهروندان را این وزارت برعهده بگیرد و به سپاه و سایر نهادهای انتظامی اجازه ندهد در امور وزارت اطلاعات دخالت کند. این توقع از وزارت اطلاعات است که در جلساتی که در شورای امنیت یا جلسات دیگر دارند از مقامات عالی رتبه کشور بخواهند تا سپاه در تخصص وزارت اطلاعات مداخله نکنند.

وزیر آموزش و پرورش گفته اند که وزارت آموزش و پرورش نمی تواند در بحث وزارت اطلاعات وارد شود و پرونده معلمان را از طریق قوه قضاییه پیگیری می کنند و وعده هایی هم در این زمینه داده اند. با توجه به مطالبات صنفی معلمان نقش وزارت آموزش و پرورش در پیگیری پرونده آنها چیست؟

ببینید، اصلا کاری به این چند معلم زندانی یا معلمانی که با قرار وثیقه آزاد هستند نداریم صحبت این است که وزارت آموزش و پرورش بعنوان متولی اداره آموزش و پرورش کشور اعم از معلمان و دانش آموزان وظیفه اصلی اش رسیدگی به وضعیت معیشتی معلمان است. اگر معلمان حرفشان درست است حقوق آنها را مانند حقوق سایر کارمندان یکنواخت کنند و اگر حرفشان درست نیست پس وزیر آموزش و پرورش از مسئولین این ده و پانزده کانون صنفی معلمان و تشکل های صنفی معلمان که در سراسر کشور داریم و در وزارت کشور هم به ثبت رسیده اند و رسمی هستند در دفتر خود دعوت کند و معاونین حقوقی و پارلمانی و بودجه هم بیایند و با اعضای این کانون ها و تشکل ها که فرهنگی و فرهیخته هستند صحبت کنند. آقای وزیر وزارت آموزش و پرورش از معلمان شاکی دعوت کند و خواسته آنها را گوش دهد تا قانع شوند. به مطالبات آنها رسیدگی کند و حقوقشان را افزایش دهند یا آنها را قانع کند که حقوقی که دارند همین است، بعد این برخوردها با معلمان صورت بگیرد. برخورد قضایی هم این است که اول نهاد صنفی آنها را از طرق قانونی منحل کند نه اینکه اعضای این نهادها که اجازه فعالیت دارند و هر سال هم پروانه فعالیت شان تمدید می شود برخورد شوند. متاسفانه تنها چیزی که ما از وزیر آموزش و پرورش دیدیم این است که مصاحبه می کنند و وعده سرخرمن می دهند.

به رسمیت کانون صنفی معلمان اشاره کردید اما آقایان بهشتی و عبدی تحت فشار قرار گرفتند که استعفای خود را از این کانون اعلام کنند آیا توجیه حقوقی در این زمینه وجود دارد؟

پاسخ این سوال باز به وظیفه وزارت آموزش و پرورش بر می گردد اگر وزیر آموزش و پرورش در جلسات و میزگردهای کانون شرکت کند و معلمان را قانع کند یا مطالباتشان را رسیدگی کند دیگر معلمان برای پیگیری مطالبات خود تجمع نمی کنند و نهادهای امنیتی هم احساس خطر نمی کنند و به اعضا برای استعفا فشار نمی آورند. وقتی معلمان می بینند که وزارت آموزش و پرورش به حقوق آنها رسیدگی نمی کند ناچار می شوند که به مجلس مراجعه کنند، وقتی مجلس جواب نمی دهد ناچار می شوند از روش های ایذایی متوسل شوند، تجمعات غیررسمی برگزار کنند و یا مدارس را تعطیل کنند، نهادهای امنیتی که وظیفه تامین معاش معلمان را ندارند از این روش ها احساس خطر می کنند و با معلمان برخورد می کنند.

گفتید که عملکرد دولت آقای خاتمی در برخورد با مطالبات معلمان خوب بود و برخوردهای امنیتی و قضایی با معلمان در دولت آقای احمدی نژاد آغاز شد عملکرد دولت آقای روحانی را چطور ارزیابی می کنید؟

البته الان نسبت به دوران هشت ساله دولت آقای احمدی نژاد وضعیت کمی بهبود پیدا کرده و تشکل های معلمان آزادتر شده است. اما به مطالبات معلمان اعم از افزایش حقوق معلمان و سایر خواسته های صنفی رسیدگی نشده است. بخاطر همین کارآیی معلمان کاهش پیدا کرده و کاهش کارآرایی معلمان به معنای کاهش کارآیی آموزش و پرورش یعنی کاهش تربیت فرزندان کشور است. به اعتقاد من وزیر کنونی آموزش و پرورش وزیری نیست که بتواند این مشکلات را حل کند باید وزیری جوان تر، کارآمدتر و مدیرتر برای وزارت تعیین شود تا بتواند مشکلات معلمان را از طریق تشکیل جلسه و میزگرد و تبادل نظر حل کند. حتی اگر نتواند به حقوق آنها رسیدگی کند حداقل صدای فریاد آنها را بشنوند کاری که در دولت آقای خاتمی صورت می گرفت.
تعداد همدردی=0
 نظرات:
Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.comبیشترین همدردی

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد

اولین اثر عالی پیام (هالو) پس از آزادی از زندان رجایی شهر

توضیحات همسر فریبا کمال‌آبادی در مورد دیدار خبرساز فائزه هاشمی
بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز

وضعیت مخاطره آمیز برای تمام زندانیان رجایی شهر بویژه ، زندانیان بهایی : جمال الدین خانجانی، فرهاد اقبالی و فرهاد فهندژ
آخرین بازدید

حاج‌محمود عطار: پرونده معلمان زندانی با چه توجیه قانونی در اختیار سپاه است؟

بازداشت ۱۵ فعال مدنی در کردستان؛ پنج نفر همچنان در زندان

اعلام اعتصاب غذای امیر گلستانی در اعتراض به عدم موافقت با آزادی مشروط

وکیل محمد ثلاث می‌گوید جسد او بدون اطلاع و اجازه خانواده‌اش به بروجرد منتقل و به خاک سپرده شد

هجدهمین روز اعتصاب غذای امیر امیر قلی

رضا ملک در دادگاهی یک و نیم دقیقه ای به ۱۰ سال حبس محکوم شد

مسئول کمپین «نه به صادق لاریجانی در انتخابات خبرگان» آزاد شد

پرونده‌ی اسماء پورسلیمی دختر کُرد در دادسرای انقلاب هنوز مفتوح است

با پایان مرخصی صبا گلشن شهروند بهایی به زندان بازگشت

زندان مرکزی سنندج؛ ۲۵ بخیه برای زندانی معترضی که توسط مسئولین مضروب شد
آخرین نظرات

من با اعدام مخالف هستم

سعيد رضايي ابدانان هفت چشمه ٩اسفند ٩٦نيز اعدام شد

.سروده ای بسیار زیبا و لطیف بود عید اعظم رضوان را بشما ع...

امیدواریم هم تندرست باشد و نیز خیلی زود به خانه برگردد..

سلام من مسعود سیفی زاده هستم کلیات خبر درست هستش ولی جز...

این ماه پیکران شجاع را که میبینم میفهمم پیشینیانمان که ...

خدایا هر دو را حفظ فرما. پیمان قیامی یکی از انسان ترین کس...

لعنت به ذات کثیف حکومت اسلامی

محمد نظری باید فورا ازاد شود

به کدامین گناه محمد نظری را زجر کش میکنید؟ ایا کرد بودن ...