Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1044)

گزارشات(299)

زندانها(319)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(55)

مجهول المکان(115)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(215)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(3)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(340)

اعتصاب(574)

احضار(231)

خانواده(77)

پرونده(978)

سلامت(402)

تبعید(25)

آزادی(356)

بازداشت(954)

حقوق بشر(207)

انتقال(294)

مرخصی(211)

اعدام(648)

بیوگرافی(29)

وفات(47)

صدمات(971)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: سحام نیوز تعداد بازدید:   1922 زمان ثبت:   23:07:57 1394-08-27
گزارشی از گسترده ترین بازداشت «فله‌ای» توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران
به گزارش بازداشت به نقل از سحام بازداشت ۱۷۰ نفر در شهر قزوین و عده‌ای در شهر گیلان توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و همچنین دستگیری اخیر ۵ روزنامه‌نگار در تهران، از بزرگترین بازداشت فله‌ای پس از سال ۸۸ توسط این نیروی اطلاعاتی خبر می‌دهد. تنها در یک مورد ۱۷۰ در شهر قزوین دستگیر شده‌اند که مقامات قوه قضاییه از آن اظهار بی اطلاعی کرده‌اند.

مشخص نیست که اطلاعات سپاه به عنوان ضابط قضایی از مجوز نهادهای قضایی در این دستگیری‌ها برخوردار بوده است یا به صورت مستقل و مستقیم به دستگیری ده‌ها تنی که وب‌سایت‌های وابسته به سپاه ادعا کرده‌اند اقدام کرده است.

سایت گرداب، وابسته به سپاه پاسداران روز ۱۶ آبان‌ماه اعلام کرد گروه سایبری سپاه پاسداران استان قزوین، ۱۷۰ نفر از مدیران گروه های فعال در شبکه‌های اجتماعی موبایلی را دستگیر کرده است. در این خبر که در خبرگزاری های مانند فارس و تسنیم بازنشر شد، آمده که این تعداد گسترده از شهروندان ایرانی در «حوزه ضد امنیت اخلاقی» فعالیت می‌کردند.

بر اساس این خبر «حوزه ضد امنیت اخلاقی» که باعث دستگیری ۱۷۰ نفر شده این‌گونه ادعا شده است، راه اندازی گروه‌هایی با «محتویات مستهجن و مبتذل در شبکه‌های ارتباطی موبایلی، انتشار متون مبتذل و مستهجن در قالب داستان متنی و تصویری، طنز، مشاوره جنسی، تشویق افراد به ارتکاب جرایم منافی عفت در راستای قبح زدایی و عادی سازی این جرایم از طریق انتشار شماره تلفن‌های‌شان برای ارتباط و انتشار متن‌های توهین آمیز به قومیت‌ها و مسولان و چهره‌های شاخص ملی.»

در ادامه این خبر آمده است که تعدادی از این ۱۷۰ نفر برای مراحل قضایی به مراجع ذی‌ربط تحویل داده شدند. این در حالی‌است‌که یک روز پس از انتشار این خبر، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه در کنفرانس مطبوعاتی خود خبر بازداشت ۱۷۰ نفر را تکذیب کرد. غلامحسین محسنی اژه‌ای گفت: «از دادستانی قزوین جویا شدیم، گفت: خیر بازداشت شماری از شبکه‌های سایت‌های ضد اخلاقی در قزوین صحت ندارد.»

پس از تکذیب سخنگوی قوه قضاییه تاکنون هیچ مقامی در دستگاه قضایی و یا خود سپاه پاسداران که مسول بازداشت آنها عنوان شده در مورد این خبر توضیح دیگری نداده است.

همچنین در این تنها خبر منتشر شده اسامی و هویت این ۱۷۰ نفر بازداشتی نامعلوم است و مشخص نیست دقیقا اتهامات آنها چیست و چطور و به چه شکل این تعداد وسیع از آدم‌ها بازداشت و اکنون در کجا نگهداری می شوند.

روز ۱۱ آبان‌ماه پنج خبرنگار دستگیر شدند، عیسی سحرخیز، احسان مازندرانی، آفرین چیت ساز، سامان صفرزایی و نفر پنجم که پس از گذشت ۱۱ روز هنوز هویتش مشخص نشده اما سپاه پاسداران در خبرهای بازداشتی موکدا به بازداشت پنج خبرنگار اشاره کرده است.

یک روز پس از این دستگیری‌ها، سازمان اطلاعات سپاه پاسداران مسولیت دستگیری‌ها را به عهده گرفت. خبرگزاری تسنیم روز ۱۲ آبان ماه در خبری این خبرنگاران که از اعضای «شبکه نفوذی وابسته به دولت های آمریکا و انگلیس» بودند توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب بازداشت شده‌اند. در این خبر آمده بود که این بازداشت‌ها پس از «ماه‌ها رصد مستمر اطلاعاتی و اشراف همه جانبه به ابعاد فعالیت‌های این شبکه انجام شده است.»

حسن روحانی، رییس جمهور ایران و برخی از مسولان کشور بازداشت‌های اخیر را مورد انتقاد قرار داده و سخنگوی قوه قضاییه نیز در یک مورد، بازداشت‌های ۱۷۰ نفر در قزوین را تکذیب کرده است. با این وجود سپاه پاسداران از اقدامات خود تحت عنوان تلاش‌های «سربازان گمنام امام زمان» و «طی عملیاتی منظم، هماهنگ و مقتدرانه» دفاع کرده است.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی روز ۱۹ آبان ماه در نشست خبری خود با وعده اینکه خبرنگاران بازداشتی به زودی آزاد می‌شوند گفت: «آزادی خبرنگاران زمان زیادی نخواهد برد.» او همچنین گفت: «به نظر می آید این دوستان مشکلی ندارند و بعد از آنکه به آنها گفته شد کارشان غلط بوده به این موضوع اذعان داشتند البته برخی از آنها گفته اند که مطلع نبودند.»

با این حال پس از گذشته دو روز از این اظهارات هیچ مقام مسول دیگری در خصوص آزادی خبرنگاران صحبتی نکرده و حتی مشخص نیست دقیقا این خبرنگاران در کجا به سر می برند. از چهار نفر آنها که هویتشان مشخص است سه نفر عمدتا در حوزه های سیاسی و اجتماعی در روزنامه های کشور مطلب می نوشتند و یکی از آنها، عیسی سحرخیز، روزنامه‌نگاری که از طریق حکم دادگاه از حرفه روزنامه‌نگاری محروم شده است، در خصوص مسایل سیاسی و اجتماعی در صفحه فیس بوکش اظهار نظر می‌کرد.

در تاریخ ۱۹ آبان ماه، مجددا مسول سایبری سپاه گیلان اعلام کرد که تعدادی از عوامل «آشوب و اغتشاش و تحریک آذری زبان‌های گیلان در فضای مجازی» دستگیر شدند. مسئول سایبری سپاه گیلان به خبرگزاری تسنیم اعلام کرده «سربازان گمنام سازمان اطلاعات سپاه قدس گیلان» مسئول دستگیری‌ها هستند. با این حال در این خبر از تعداد افراد دستگیر شده و هویت آنها توضیحی داده نشده است.

در تمام این دستگیری‌ها عنوان شده که سازمان اطلاعات سپاه طی عملیات «منظم، هماهنگ و مقتدرانه» موفق به دستگیری افراد شده اند. این مسئول سپاه گفته است آنها شبکه‌ها و جریانات معاند و مخالف نظام که در صدد ایجاد التهاب و ناامنی در شهرستان های ترک زبان استان گیلان بودند را دستگیر کردند.

روز ۱۹ آبان ماه در چند شهر ترک نشین، مانند تبریز، ارومیه، اردبیل و زنجان تجمعاتی از سوی مردم این شهرها در اعتراض به یک برنامه تلویزیونی به نام «فیتیله» انجام شد. این برنامه تلویزیونی ظاهرا توهین به ترک زبان ها داشته که باعث اعتراض این مردم شده است. قبل از این تجمعات رییس سازمان صدا وسیما و عوامل نمایش تلویزیونی از ترک زبان ها عذرخنواهی کرده بوند و پخش برنامه مذکور نیز متوقف شده بود.

پیش از این سپاه در دستگیری افراد با همکاری پلیس فتا یا نیروی انتظامی نقش داشته اما در این دو دوره از موج از دستگیری‌ها خود به صورت مستقل پا به میدان گذاشته و حتی باعث انتقادهای نهادهای دیگر هم شده است. در بهمن ماه ۱۳۹۳، ۱۲ شهروند ایرانی به دلیل فعالیت در فیسبوک توسط سپاه و پلیس فتا دستگیر شدند. در این خبر نیز مرکز بررسی جرایم سازمان یافته سایبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طی بیانیه‌ای در روز ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۳ منتشر کرد که تعدادی از فعالان فیسبوکی در پروژه ای با عنوان «عنکبوت» دستگیر شده اند.

سپاه همچنین در دستگیری عوامل وبسایت معروف «نارنجی»، فعالان سیاسی و مدنی نیز نقش داشت. سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در مجموعه زندان اوین در تهران، بند ویژه ای به نام دو- الف در اختیار دارد که کاملا تحت نظر این سازمان و بدون هرگونه دخالت یا نظارتی از سازمان زندانهای قوه قضاییه اداره می‌شود. این زندان که متشکل از سلول‌های انفرادی است محل بازجویی از زندانیان دستگیر شده توسط سپاه می باشد و موارد متعددی از شکنجه و بدرفتاری با زندانیان در این زندان گزارش شده است.

حسن روحانی، رییس جمهور ایران یک روز پس از اینکه سپاه پاسداران مسولیت دستگیری پنج خبرنگار را به عهده گرفت و از آنها با عنوان «اعضای شبکه نفوذی دولت های غربی» نام برد، در سخنرانی خود به مناسبت ۱۳ ابان درگفت: «نباید عده ای با کلمه نفوذ بازی کنند.» او گفت: «نباید خدای ناکرده برخی بخواهند از این کلمات و واژگان سوءاستفاده کنند و این طور نباشد که از این پس با هر کس که مخالف هستیم، بخواهیم او را به نحوی متهم کرده و گروهی را به حاشیه برانیم.»

علی مطهری، نماینده اصول گرای مجلس با انتقاد از عملکرد سپاه پاسداران در دستگیری روز ۲۰ آبان ماه گفت: «مگر ما (وزارت) اطلاعات نداریم که بازداشتی های اخیر از اطلاعات سپاه هستند و آنها هم می گویند هر کاری دوست داریم می کنیم.»

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد نیز با انتقاد از ذکر نام خبرنگاران بازداشت شده توسط رسانه های وابسته به سپاه در روزهای اول بازداشت به خبرگزاری ایلنا گفت: «ما شاهد هستیم کسانی که اختلاس های میلیاردی کرده اند با عنوان اختصاری همچون ب. ز. (اشاره به متهم سوء استفاده مالی بابک زنجانی) نامبرده می شود اما درباره کسانی که تازه بازداشت شده اند با عناوین کامل نامبرده می شوند.»
تعداد همدردی=0
 نظرات:
Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.comبیشترین همدردی

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد

اولین اثر عالی پیام (هالو) پس از آزادی از زندان رجایی شهر

توضیحات همسر فریبا کمال‌آبادی در مورد دیدار خبرساز فائزه هاشمی
بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز

وضعیت مخاطره آمیز برای تمام زندانیان رجایی شهر بویژه ، زندانیان بهایی : جمال الدین خانجانی، فرهاد اقبالی و فرهاد فهندژ
آخرین بازدید

گزارشی از گسترده ترین بازداشت «فله‌ای» توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران

بازداشت میلاد دشتی شهروند کُرد در نقده

تصاویر محمدعلی طاهری بر دیوارهای تهران نقش بست

درخواست مادرابراهیم فیروزی ، زندانی مسیحی در بند از مسئولان قوه قضائیه

نرگس محمدی برنده جایزه سال ۲۰۱۵ «گالیله ۲۰۰۰»

بی‌توجهی قوه قضاییه‌ به دادخواهی ۱۲ شهروند بهایی درباره شکنجه

بازداشت زكيه نيسی فعال عرب اهوازی

بهبود قلی زاده از زندان مرکزی تبریز آزاد شد

مرخصی امیر خرم از بند ۳۵۰ زندان اوین

سه روز ضرب و شتم زندانی امنیتی با تنی عریان در زندان زاهدان
آخرین نظرات

واقعا باعث بسی تاسف است

خب حالا که معلوم شده رژیم جمهوری اسلامی چه ماهیتی دارد ...

من با سعید در سالهای ۸۰ و ۸۱ در بند ۲۰۹ اوین هم بند و هم س...

روحشان شاد و یادشان گرامی باد ما به یاری آنان از ملکوت ا...

من نمیدانستم همچی جائی هم هست واقعا متاسفم...

فرزاد کننده ست ادم نون وجود و غیرتشو میخوره رجایی شهر نظ...

من با اعدام مخالف هستم

سعيد رضايي ابدانان هفت چشمه ٩اسفند ٩٦نيز اعدام شد

.سروده ای بسیار زیبا و لطیف بود عید اعظم رضوان را بشما ع...

امیدواریم هم تندرست باشد و نیز خیلی زود به خانه برگردد..