Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1042)

گزارشات(299)

زندانها(318)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(55)

مجهول المکان(115)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(214)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(3)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(339)

اعتصاب(574)

احضار(231)

خانواده(77)

پرونده(975)

سلامت(402)

تبعید(25)

آزادی(356)

بازداشت(953)

حقوق بشر(206)

انتقال(294)

مرخصی(210)

اعدام(645)

بیوگرافی(29)

وفات(47)

صدمات(969)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: رادیو فرهنگ تعداد بازدید:   998 زمان ثبت:   14:06:38 1396-10-14
ابراز پیشمانی: شرط مرخصی برای آزیتا رفیع‌زاده، شهروند بهایی در زندان اوین
به گزارش بازداشت به نقل از رادیوفرهنگ از آزیتا رفیع‌زاده، شهروند بهایی و مدرس موسسه آموزشی عالی بهاییان (BIHE) که از سوم آبان ماه ۱۳۹۴ به اتفاق همسر پیمان کوشک باغی در زندان اوین به سر می‌برد خواسته‌شده برای برخورداری از مرخصی از زندان، از گذشته خود ابراز پشیمانی کند.

در همین رابطه یکی از نزدیکان آزیتا رفیع‌زاده گفت که کودک ۸ ساله خانم رفیع‌زاده به دلیل اینکه هم پدر و هم مادرش زندانی هستند نزدیک خانواده دیگر به سر می‌برد.

آزیتا رفیع‌زاده، شهروند ۳۵ ساله بهایی است که دوره کارشناسی را در موسسه آموزش عالی بهاییان (BIHE) در رشته مهندسی کامپیوتر گذرانده و مدرک کارشناسی ارشد خود را نیز در همین رشته از دانشگاهی در هند دریافت کرده است. او از سال ۱۳۸۱ با موسسه عالی آموزشی بهاییان (BIHE) همکاری و در رشته مهندسی کامپیوتر تدریس کرده است. دادگاه آزیتا رفیع‌زاده در خرداد ۹۳ و همسرش پیمان کوشک باغی در اردیبهشت ۹۴ تشکیل شد و شعبه ۲۸ دادگاه اتقلاب به ریاست قاضی مقیسه آنها را به جرم «عضویت در تشکیلات غیرقانونی و گروهک ضاله بهائیت با هدف اقدام علیه امنیت کشور از طریق فعالیت غیرقانونی در موسسه آموزشی Bihe»، به ترتب به چهار و پنج سال حبس تعزیزی محکوم کرد.

یکی از نزدیکان آزیتا رفیع‌زاده و پیمان کوشک باغی گفت: «آزیتا یکبار عید ۹۶ به مرخصی به مدت ۶ روز به مرخصی آمد ولی سه روز بیشتر یعنی ۹ روز بعد به زندان برگشت و بعد گفتند که این سه روز تاخیر در بازگشت به زندان جرم محسوب می‌شود. بعد دیگر به او مرخصی ندادند و هر بار که تقاضای مرخصی کرد به او گفتند باید بنویسی و امضا کنی که از کارهایی که کرده‌ام پشیمان هستم و دیگر چنین کارهایی انجام نمی‌دهم. آزیتا هم در جواب گفته من کاری نکرده‌ام که پشیمان باشم. من درس می‌دادم و این باعث افتخارم بوده و اگر باز هم به عقب برگردم باز هم درس می‌دهم و دروغ نمی‌نویسم. آزیتا در خواست آزادی هم داده و گفته بود که حکم من با اتهامی که به من نسبت داده شده همخوانی ندارد و باید آزاد شوم. اما در جواب گفته‌اند که نه آزادت می‌کنیم نه دیگر به تو مرخصی می‌دهیم.»

پیمان کوشک باغی، همسر آزیتا رفیع‌زاده تاکنون از مرخصی محروم بوده است. یکی از نزدیکان او و همسرش گفت: «به آزیتا گفته‌اند همان یکبار هم اشتباه کردیم مرخصی دادیم. پیمان هم هر بار تقاضای مرخصی داده رد کرده‌اند. کلا به زندانی‌های بهایی طبق قانون مرخصی، مرخصی داده نمی‌شود و در مورد بقیه بهائیان هم همینطور عمل می‌کنند. یا یک وقت به یکی می‌دهند و به یکی نمی‌دهند که به خیال خودشان تفرقه ایجاد کنند که البته موفق هم نمی‌شوند.»

بشیر کوشک باغی، فرزند خردسال آزیتا رفیع‌زاده و پیمان کوشک باغی هنگام بازداشت و الدین اش ۵ سال داشت. یکی از نزدیکان آنها گفت: «بشیر الان ۸ سال‌اش تمام شده و پیش یک خانواده بهایی که خودشان دو فرزند دانشجو دارند زندگی می‌کند. از آنجا که قبول مسوولیت و تربیت یک بچه خردسال خیلی سنگین است، این خانواده که از زندان رفتن آزیتا و پیمان مدتی با آنها از نزدیک آشنا شده بودند قبول مسوولیت کردند و بشیر هم آنها کاملا پذیرفته. بشیر می‌داند که پدر و مادرش به خاطر اعتقاد و کار مقدسی که می‌کردند زندان هستند و پدر و مادرش برای او قهرمان محسوب می‌شوند.»

خانم رفیع‌زاده مهر ماه ۱۳۹۴ پیش از رفتن به زندان گفته بود: «ما یک فرزند داریم که پنج سال و ۹ ماه سن دارد و در مقطع پیش دبستانی تحصیل می‌کند. یکی از نگرانی‌های ما این است که اگر من به زندان بروم و همسرم را هم برای اجرای حکم به زندان فرا بخوانند، تکلیف او چه می‌شود. هیچ کدام از اعضای خانواده ما توانایی نگهداری از او را ندارند و در این صورت مجبور می‌شویم سرپرستی او به خانواده دیگری واگذار کنیم.»

یکی از نزدیکان آزیتا رفیع‌زاده و پیمان کوشک باغی درباره وضعیت آنها در زندان اوین گفت: «سال اول زندان، هر دو در زندان اوین بودند و بعد از کلی نامه نگاری و رفت و آمد پیش دادیار در دادسرا به یک شرایط ملاقات هفته‌ای یکبار رسیده بودند که در سال دوم زندان یعنی در مهرماه ۹۵ پیمان به زندان رجایی شهر منتقل شد و تقریبا دو ماه از همدیگر هیچ خبری نداشتند. بعد از آن چون زندانیان رجایی شهر را با دستبند و پابند به ملاقات می‌بردند و زندانیان بهایی این مساله را قبول نمی‌کردند بنابراین ملاقات هم نداشتند تا بالاخره مسوولان زندان قبول کردند که دستبند و پابند در ملاقات نباشد. بعد از ان دو هفته یکبار پیمان را به اوین می‌آوردند که البته منظم نبود و گاهی کنسل میشد. بشیر هم یک هفته میرفت زندان رجایی شهر برای ملاقات پدر و یک هفته هم برای ملاقات مادر به زندان اوین می رفت. متاسفانه فضای ملاقات زندان رجایی شهر، فوق العاده بد و متعفن و برای کودکان نامناسب بود و البته است. اما شهریور ۹۶ مجددا با نامه‌نگاری و تلاش خانواده و خود پیمان و آزیتا، دوباره پیمان به اوین برگشت و الان ملاقات‌های هفتگی روتین سه نفره دارند.»

جامعه بهاییان، یکی از اقلیت‌های مذهبی در ایران است که با بیشترین حجم آزار واذیت و سرکوب مواجه است. اعضای این اقلیت‌ مذهبی، از اینکه بتوانند به صورت آزادانه اعمال مذهبی خود را انجام بدهند، ممنوع هستند و به صورتی سیستماتیک از تحصیلات عالیه و همچنین اشتغال و کسب و کار محروم می‌شوند. اعضای این اقلیت‌ مذهبی همچنین با توقیف اموال خود مواجه‌اند و رهبران آنها در زندان به سر می‌برند.

یکی از نزدیکان آزیتا رفیع‌زاده و پیمان کوشک باغی گفت: «همانطور که می‌دانید جوانان بهایی در ایران اجازه تحصیلات مدارج دانشگاهی ندارند و به همین خاطر عده‌ای از تحصیل کرده‌های بهایی در همان سال‌های نخست ( ۳۰ سال پیش) اقدام به تاسیس موسسه‌ای کردند که دانشجویان بهایی بتوانند تحصیلات دانشگاهی داشته باشند. از یک جای کوچک شروع کردند و کم کم بزرگ و بزرگتر شد. کم کم استادان دانشگاه‌های بزرگ با این مجموعه همکاری کردند. چه در ایران و چه به صورت آن لاین در خارج از ایران. آزیتا و پیمان هم توی این موسسه درس خواندند و بعد از فارغ التحصیلی، توی همین موسسه، مشغول به تدریس شدند ولی از نظر نظام، کلا این موسسه غیر قانونی است و آزیتا و پیمان را زندانی کردند.»

آزیتا رفیع‌زاده در نامه‌ای از زندان اوین خطاب به بشیر، کودک ۸ ساله‌اش نوشته است: «امسال سال سومین سالگرد تولدت هست که در کنارت نیستم و نمی‌تونم خوش‌حالی داشتن تو و بودن در کنارت را باهات جشن بگیرم. امروز به این فکر می‌کردم که چقدر این روز تولدت در این سه سال برای تو متفاوت بوده. سال اولش یعنی تولد ۶ سالگیت بدون مامان ولی با بودن بابا در کنارت گذشت. دوست‌های مهربونمون برات تولد گرفتن و سعی کردن جای خالی مامان را برات پر کنن و روز شادی را برات بسازن. مطمئنا اون روز فکر نمی‌کردی که سال بعد بابا هم در کنارت نباشه. سال دوم یعنی تولد ۷ سالگیت در شرایطی بود که بابا در زندان رجایی شهر بود و ملاقات‌هامون به سختی و به ندرت در زمان مقررش انجام می‌شد. هیچ اطمینانی به اینکه بتونیم تولدت را در کنار هم جشن بگیریم نداشتیم ولی با تلاش زیاد این اتفاق افتاد. با اینکه تولدت را در کنار خاله شیوا و عمو فرشید و بقیه فامیل به بهترین شکل جشن گرفتین ولی یادمه که وقتی به ملاقاتمون اومده بودی، چطور مامان و بابا را با نشون دادن خوش‌حالیت از بودن در کنارمون در روز تولدت، شاد کردی. امسال هم تولد ۸ سالگیت را در شرایطی متفاوت که بابا پیمان هم به اوین منتقل شده جشن می‌گیریم. حالا که دیگه ملاقات‌های هفتگیمون باهم روتین شده و از اینطور بودن در کنار هم لذت می‌بریم.»

خانم رفیع‌زاده در این نامه نوشته است: «خیلی خوش‌حالم که گذشت این روزهای دوری از همدیگه و اتفاقات جورو واجوری که برامون افتاده, نتونسته هیچ چیزی از میزان عشق و علاقه مون به همدیگه کم کنه و خانواده کوچکمون هنوز هم مثل روزهای اول، بی تاب هستیم تا برای ساعتی دور هم باشیم. خوش‌حالم که تو اینقدر پسر قوی و صبوری هستی که این سال‌های دوری از من و بابا را به این خوبی تحمل می‌کنی و با حرف‌ها و اعمالت نشون می‌دی که از انتخاب من و بابات حمایت می‌کنی و هر روز در حال پیشرفت و حرکت رو به جلو هستی.»

سازمان ملل آزار و اذیت بهاییان در ایران را بارها محکوم کرده است. بر اساس ماده ۲۵ منشور حقوق شهروندی، که حسن روحانی در دسامبر ۲۰۱۶ آن را امضا کرده است شهروندان آزادی عقیده دارند و تفتیش عقاید ممنوع شده و هیچ کس را نمی‌تواند به خاطر عقایدش تحت تعقیب قرار داد. اگر چه به اعتقاد فعالان جامعه بهایی، تعقیب قضایی و آزار واذیت بهاییان در طی دولت اول حسن روحانی افزایش پیدا کرده است
تعداد همدردی=0
 نظرات:
Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.comبیشترین همدردی

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد

اولین اثر عالی پیام (هالو) پس از آزادی از زندان رجایی شهر

توضیحات همسر فریبا کمال‌آبادی در مورد دیدار خبرساز فائزه هاشمی
بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز

وضعیت مخاطره آمیز برای تمام زندانیان رجایی شهر بویژه ، زندانیان بهایی : جمال الدین خانجانی، فرهاد اقبالی و فرهاد فهندژ
آخرین بازدید

ابراز پیشمانی: شرط مرخصی برای آزیتا رفیع‌زاده، شهروند بهایی در زندان اوین

انتقال چهار زندانی محکوم به اعدام در زندان مرکزی کرج به سلولهای انفرادی جهت اعدام

نامه‌ همسر ‌تاج‌زاده به مناسبت روز پدر؛ بعد از هفت سال پیام ما همان بانگ «یا زینب» است

شریف باجور فعال محیط زیست مریوانی آزاد شد

یورش و حمله به زندان دستگرد اصفهان به بهانه ارتباط با بیرون زندان

سعید جعفری فعال مدنی اهل گنبد کاوس از سوی پلیس اطلاعات و امنیت برگه احضاريه دریافت کرده است

دستگیری و بازداشت عبدالعزیز عظیمی قدیم و علی باقری توسط نیروهای امنیتی ایران

بی اطلاعی از سرنوشت یک فعال بازداشتی یارسانی در کرج

خواهر زاده رامین حسین‌پناهی زندانی سیاسی محکوم به اعدام خودکشی کرد

وضعیت نامساعد آفرین چیت‌ساز در زندان اوین پس از عمل جراحی
آخرین نظرات

روحشان شاد و یادشان گرامی باد ما به یاری آنان از ملکوت ا...

من نمیدانستم همچی جائی هم هست واقعا متاسفم...

فرزاد کننده ست ادم نون وجود و غیرتشو میخوره رجایی شهر نظ...

من با اعدام مخالف هستم

سعيد رضايي ابدانان هفت چشمه ٩اسفند ٩٦نيز اعدام شد

.سروده ای بسیار زیبا و لطیف بود عید اعظم رضوان را بشما ع...

امیدواریم هم تندرست باشد و نیز خیلی زود به خانه برگردد..

سلام من مسعود سیفی زاده هستم کلیات خبر درست هستش ولی جز...

این ماه پیکران شجاع را که میبینم میفهمم پیشینیانمان که ...

خدایا هر دو را حفظ فرما. پیمان قیامی یکی از انسان ترین کس...