Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1044)

گزارشات(299)

زندانها(320)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(56)

مجهول المکان(115)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(215)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(4)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(340)

اعتصاب(574)

احضار(232)

خانواده(77)

پرونده(980)

سلامت(404)

تبعید(26)

آزادی(356)

بازداشت(956)

حقوق بشر(207)

انتقال(295)

مرخصی(211)

اعدام(648)

بیوگرافی(29)

وفات(47)

صدمات(975)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: کمپین حقوق بشر تعداد بازدید:   1432 زمان ثبت:   17:09:22 1396-11-05
احضار و تهدید مجدد مهدیه گلرو برای پیگیری حق تحصیل در دانشگاه
به گزارش بازداشت به نقل از کمپین حقوق بشر مهدیه گلرو، فعال حقوق زنان که علیرغم پذیرفته شدن در دانشگاه الزهرا در مقطع کارشناسی با مخالفت‌های نهادهای امنیتی «سپاه و وزارت اطلاعات» همچنان ستار‌ه‌دار باقی مانده و قادر به بازگشت به دانشگاه نیست، در تاریخ ۲۳ ژانویه در توییتر خود از احضار مجددش و تهدید برای عدم پیگیری مساله ستاره‌دارها نوشته است. این دانشجو در سال ۱۳۸۶ در دوره‌ای محمود احمدی‌نژاد ستاره‌دار شد و علیرغم قول‌های وزیر علوم دولت حسن روحانی برای بازگشت دانشجویان ستاره‌دار به دانشگاه و علیرغم قبول شدن در کنکور هنوز ستاره‌دار باقی مانده و قادر به ادامه تحصیل نیست.

این دانشجوی ستار‌ه‌دار در توییت خود نوشت: «احضار شدم و بهم گفتن پیگیر مساله ستاره‌دارها نباش، منم گفتم لطفا دادگاه تشکیل بدید و حکم منع تحصیل بدید من دیگر پیگیری نخواهم کرد.»

مهدیه گلرو همچنین در توییت دیگری دو روز قبل از آن در تاریخ ۲۱ ژانویه نوشته بود: «خوشبختانه تعداد زیادی از دوستانی که امسال کنکور ارشد دادند و ستاره دار شدند گفتند از سازمان سنجش باهاشون تماس گرفتن که برن برای ثبت‌نام. دیگرانی که ماندند به پیگیری‌شون ادامه بدهند حق تحصیل قابل گذشت نیست.»

پیش از این مهدیه گلرو در تاریخ ۱۱ مهر ۱۳۹۶ گفته بود نهادهای امنیتی همچون «سپاه و وزارت اطلاعات» مخالف حضور او در دانشگاه هستند اما حاضر به پذیر مسوولیت محرومیت از تحصیل او هم نیستند و هر بار به این نهادها احضار شده هر کدام مسوولیت را متوجه دیگری کرده است. مشخص نیست این دانشجو مجددا به کدام نهاد امنیتی احضار شده است اما احضارها همچنان برای جلوگیری از ورود او به دانشگاه و پایان دادن به پیگیری‌هایش ادامه دارد.

خانم گلرو همچنین گفته بود طبق نامه‌‌ای با سربرگ وزارت اطلاعات در تیرماه ۹۶ به سازمان سنجش کشور دستور داده شده تا خانم مهدیه گلرو «مردود علمی »معرفی شود. اما سازمان سنجش به عبارت «نقض پرونده» در سایت خود اکتفا کرده تا بلکه با مذاکره مشکل این دانشجو حل شود. در سایت دانشگاه‌های مختلف ایران برای جلوگیری از دانشجویان فعال مدنی و سیاسی و بهاییان این عبارت درج می‌شود: «دواطلب گرامی به علت نقض پرونده در صورت تمایل برای پذیرش دانشگاه‌های تابعه وزارت علوم تحقیقات و فناروی به جز دانشگاه آزاد اسلامی به سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه کنند.»

مهدیه گلرو دانشجوی ستاره‌دار دانشگاه علامه طباطبایی است که در سال ‍۱۳۸۶ و در دولت محمود احمدی‌نژاد به علت فعالیت‌های دانشجویی و مدنی در حالی که تنها چند واحد به پایان تحصیلات کارشناسی‌اش باقی مانده بود ستاره‌دار و از تحصیل محروم شد. او در تاریخ ۱۱ آذر ماه ۱۳۸۸ بازداشت و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و تجمع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی از سوی دادگاه انقلاب به دو سال و چهار ماه حبس محکوم شد. او پس از اتمام دوران محکومیتش در اردبیهشت ماه ۱۳۹۱ از زندان اوین آزاد شد و پس از مطرح شدن امکان بازگشت دانشجویان ستاره‌دار به دانشگاه‌ها در دوران وزارت رضا فرجی دانا، وزیر سابق علوم در دولت روحانی مانند بسیاری دیگر از دانشجویان تقضای بازگشت داد اما پی‌گیری‌های او به نتیجه نرسید. در آن روزها بسیاری از دانشجویان ستاره‌دار ایران را برای تحصیل در کشورهای دیگر ترک کرده بودند.

مهدیه گلرو علیرغم بی‌نتیجه بودن پی‌گیری‌هایش بار دیگر در کنکور ارشد شرکت کرد و قبول شد. اما در زمان انتخاب رشته در سایت دانشگاه با عبارت «نقض پرونده» مواجه شد. نقض پرونده عبارتی است که سازمان سنجش برای بسیاری از دانشجویان بهایی و فعالان سیاسی به کار می‌برد تا پس از مراجعه به سازمان سنجش به آنها گفته شود مسوولانی با ادامه تحصیل یا ورود آنها به دانشگاه مخالف هستند.

این فعال حقوق زنان که از دوره احمدی‌نژاد تاکنون همچنان ستاره‌دار باقی مانده است پس از پذیرفته نشدن در دانشگاه و روبه‌رو شدن با عبارت نقض پرونده در سایت دانشگاه گفته بود: «واقعا فکر نمی‌کردم این اتفاق برایم بیافتد. فکر می‌کردم بعد از این همه سال احتمالا در این دولت مساله حل خواهد شد اما متاسفانه نشد و من این پیام را در سایت دیدم و نتوانستم ثبت نام کنم. وقتی این پیام می‌آید بچه‌ها متوجه نمی‌شوند که کدام دانشگاه قبول شده‌اند یعنی همه بچه‌هایی که در طی این سال‌ها ستاره‌دار شدند حتی متوجه نشدند که کدام دانشگاه قبول شده‌اند. از شانس یا هرچیزی که بود برای من از دانشگاه الزهرا مسیج آمد که فرهیخته گرامی شما از این به بعد جزو خانواده الزهرا هستید. من تازه متوجه شدم که الزهرا قبول شده‌ام.»

«ستاره دار» کردن داوطلبان تحصیل در آموزش‎عالی و به ویژه شماری از دانشجویانی که در آزموش علمی دوره کارشناسی ارشد و دکترا قبول شده اما به دلایل سیاسی-عقیدتی،مذهبی، مذهبی-فرهنگی یا اجتماعی از تحصیل محروم می شوند اولین بار در تابستان سال ۸۵ همزمان با اولین سالگرد رسیدن محمود احمدی‌نژاد به ریاست جمهوری در ایران علنی شد. هرچند اخراج و محرومیت از تحصیل به روش‌های مختلف در تمام سال‌های پس از «انقلاب فرهنگی» در ایران ادامه داشته است.

دانشجویان ستاره دار در اعتراضات خود اعلام کردند که در جریان گزینش دانشجو برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا از سوی هیات مرکزی گزینش با سه درجه مختلف «یک ستاره» به معنای امکان ادامه تحصیل با اخذ تعهد مبنی بر «عدم فعالیت سیاسی نامطلوب»، «دو ستاره» به معنای اینکه «براساس نظر وزارت اطلاعات از نظر سیاسی صلاحیت ادامه تحصیل در آموزش عالی را ندارند» اما برای ثبت نام باید دو تعهدنامه را امضاء می‌کردند تعهد اول مبنی بر پایان دادن به فعالیت‌های‌شان و تعهد دوم اینکه در صورت ادامه فعالیت می‌پذیرند که قبولی‌شان در دانشگاه «کان لم یکن تلقی شود»، و دانشجوی «سه ستاره» شامل پذیرفته‌شدگان علمی که «صلاحیت آن ها از سوی هیات مرکزی گزینش وزارت علوم و وزارت اطلاعات به کلی رد شده» است.

در شهریور سال ۱۳۸۵ شماری از دانشجویان ستاره‌دار با برگزاری تجمع‌های اعتراض آمیز مقابل سازمان سنجش، مجلس شورای اسلامی و نیز وزارت علوم اعلام کردند که به رغم قبولی در آزمون علمی دانشگاه‌ها مقام‌های دولتی از ثبت نام آنها به دلیل «درج ستاره در کارنامه هایشان» جلوگیری کرده‌اند. مجددا در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ موضوع «دانشجویان ستاره‌دار» به یکی از موضوعات اصلی مناظره‌های انتخاباتی تبدیل شد و هنگامی که محمود احمدی‌نژاد وجود چنین دانشجویانی را انکار کرد، شماری از دانشجویان ستاره دار به تجمع مقابل وزارت علوم وقت اقدام کردند. بسیاری از این دانشجویان در ماه‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و در دادگاه انقلاب تهران به زندان‌های سنگین محکوم شدند.

مهدیه گلرو فعال حقوق زنان یک روز پس از شرکت در تجمع اعتراضی علیه اسیدپاشی در مقابل مجلس (اول آبان ماه ۹۳) برای چند روز بازداشت شد. در پی بازداشت او هفتصد فعال مدنی و دانشجویی در داخل و خارج از ایران با ارسال نامه ای به حسن روحانی، رییس جمهور ایران از وی خواسته بودند «تا از تمامی امکانات قانونی و ظرفیت‌های خود برای رهایی مهدیه گلرو” از زندان استفاده کند.»
تعداد همدردی=0
 نظرات:
Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.comبیشترین همدردی

زینب سکانوند در زندان ارومیه اعدام شد

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد
بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز
آخرین بازدید

احضار و تهدید مجدد مهدیه گلرو برای پیگیری حق تحصیل در دانشگاه

جلال محمدلو برای اجرای ۱۵ ماه حبس به زندان اوین احضار شد

اسامی ۵۶ زندانی محکوم به اعدام در زندان ارومیه

علی افشاری : سریال سفارشی معمای شاه و تاکید دوباره بر افسانه وابستگی سیاسی متقابل بهائی ها و دربار پهلوی

بازگرداندن احسان مازندرانی به زندان و ممانعت دادستان از اعزام وی به بیمارستان

مسئولین و نظام از بهاییان چه انتظاری دارند

دروازه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس تهران بازداشت شد

بخشش و گذشت از قصاص در تهران

بیگناهانی که رکورد درخواست سنگین ترین وثیقه زندانیان سیاسی کشور را شکستند!

بازداشت سارا رستمی دختری با اتهامات سیاسی در بانه
آخرین نظرات

اگر اتهامات واهی هست، چرا من رو نمیگیرن؟ چرا هزاران یا م...

حاج ناصر طلوعی بسیار انسان شریفی هست وهمیشه دنبال حل مش...

داداشی ایشالا آزادیت

با امتنان از خانم مهر انگیز کار که با مهر مبادرت به کاری ...

آنها همچنان ما را سرکوب میکنند و ما با تکیه بر آموزشهای ...

نمیدونم چی بگم امامدتها قبل پسرفامیلمون موتوری دزدی نا...

سلام این ننگ را به جامعه اهل سنت باید تسلیت گفت

هموطنان عزيز سلام .سخني کوتاه با عاشقان شهدا با عاشقان ا...

بخودت بیاازتاثیر گذاران مفلوک خوددوری کن بیخودی رابیشت...

سلام آقای گلشنی از خاطرات اقامتتان در شهرستان ساوه برای...