Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1044)

گزارشات(299)

زندانها(320)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(56)

مجهول المکان(115)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(215)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(4)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(340)

اعتصاب(574)

احضار(232)

خانواده(77)

پرونده(980)

سلامت(404)

تبعید(26)

آزادی(356)

بازداشت(956)

حقوق بشر(207)

انتقال(295)

مرخصی(211)

اعدام(648)

بیوگرافی(29)

وفات(47)

صدمات(975)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: کمپین حقوق بشر تعداد بازدید:   360 زمان ثبت:   13:56:32 1397-02-18
محمد نجفی وکیل: اطلاعات سپاه گفت با احضار و بازداشت‌های فرسایشی شما را خنثی می‌کنیم
به گزارش بازداشت به نقل از کمپین حقوق بشر محمد نجفی، وکیل دادگستری در اراک که ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ با وثیقه یک میلیارد تومانی از زندان آزاد شد گفت که هیچ یک از اتهاماتی که به او منتسب کرده‌اند را قبول ندارد و اتهاماتی که زدند کاملا واهی است، واقعیت ندارد و برخوردی که با او و دیگر فعالان مدنی اراک کرده‌اند کاملا غیرقانونی است.

آقای نجفی گفت که به دلیل پی گیری مرگ مشکوک وحید حیدری بازداشت شده اما پس از آزادی هم پی گیر مساله جان باختن او خواهد بود و اگر خانواده آقای حیدری بخواهند او وکالت آنها را برعهده خواهد گرفت.

این وکیل دادگستری گفت که در اطلاعات سپاه به او گفته اند که هدف‌شان خنثی‌کردن او از طریق احضارها و بازداشت‌های فرسایشی است.

او خبر داد که دادگاه محاکمه او روز ۲۴ اردیبهشت ماه در دادگاه عمومی کیفری اراک برگزار خواهد شد. آقای نجفی گفت: «احضاریه داده اند که ۲۴ فروردین باید به دادگاه بروم و بخشی از پرونده ام در دادگاه عمومی کیفری اراک رسیدگی خواهد شد البته فقط من نیستم و فعالان مدنی شازند که همزمان با من بازداشت شده یا احضار شده بودند هم در این روز محاکمه خواهند شد. درواقع پرونده ما مشترک است و با هم رسیدگی خواهد شد.»

علی باقری، کیان صادقی، عباس صفری، غلامرضا قاسمی، بهزاد علی بخشی، فعالان مدنی شازند هستند که همزمان با محمد نجفی بازداشت شده‌ بودند و بیژن نیو، علیرضا لک، ندا یوسفی، داوود رحیمی، قدرت عبدی، داوود فدایی، سامان گیلانی، برزو جعفری‌فر، وحید مرادی، مهدی رحیمی، محمد عابدی و جواد محمودی دیگر فعالان مدنی شازند به اداره اطلاعات شازند احضار و تحت بازجویی قرار گرفته بودند.

محمد نجفی، وکیل دادگستری در اراک، مرکز استان مرکزی ایران است که ۲۵ دی ماه ۱۳۹۶ توسط وزارت اطلاعات بازداشت و ۲۸ فروردین ۱۳۹۷ با قرار وثیقه یک میلیارد تومانی آزاد شد. او پیش از بازداشت پیگیر مرگ مشکوک وحید حیدری، جوان معترض اراکی بود که دهم دی ماه ۱۳۹۶بازداشت و روز شنبه، ۱۶ دی ماه جنازه‌اش به خاک سپرده شد. وحید حیدری، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات دی ماه در شهر اراک است که روز دهم دی ماه در جریان اعتراضات مردم این شهر بازداشت شد. او در بازداشتگاه کلانتری ۱۲ رضوی اراک در بازداشت بوده و به گفته خانواده‌اش دستفروش بود و در همان میدانی بازداشت شده که دستفروشی می‌کرد. عموی او گفت که جنازه برادرزاده‌اش را روز شنبه به خاک سپرده‌اند و او جنازه را ندیده است.

محمد نجفی پیش از بازداشت گفته بود که «من معتقد هستم که این جوان خودکشی نکرده و با پدرش صحبت کرده‌ام خیلی نگران بودند و من اعلام کردم که حاضر هستم رایگان وکالت‌شان را بپذیرم و پی‌گیری کنم. این جوان، معترض بوده، گرفتند و بعد زدند و کشتند و حالا دارند آبرویش را هم می‌برند. خانواده نگران بودند. ملاحظات دارند. به شدت فضا امنیتی است و خانواده هم تحت فشار هستند.»

محمد نجفی، وکیل دادگستری در اراک گفت: «من سالهاست وکالت می‌کنم و قلم می‌زنم و در طول این سالها چندین مرحله تحت پیگرد قرار گرفته‌ام. هر بار یک اتهام منع پیگرد خورده و یک اتهام را همین طور نگه داشته‌اند. به قول خودشان به طور فرسایشی مرا خنثی کرده‌اند. در جریان اعتراض کارگران هپکو در اراک در بهمن ماه ۹۵ که چند ساعتی توسط اطلاعات سپاه دستگیر شدم، مامور اطلاعات سپاه به صراحت گفت که ما داریم با روند فرسایشی احضار و بازداشت و صدور قرار و محاکمه شما را خنثی می‌کنیم و این روند باعث می‌شود که شما مدام درگیر باشید.»

آقای نجفی گفت که با این روند زندگی مالی و کاری او را مختل کرده اند. او گفت: «اتفاقا موفق شدند از نظر مالی و کاری زندگی مرا مختل کنند. شما می‌دانید که در یک محیط کوچک هر بار شما را دستگیر می‌کنند اتوماتیک وار شما معلق می‌شوید. کسی اعتماد نمی‌کند پیش شما بیاید. موکلانم و پرونده‌هایی که دارم صدمه می‌بینند و این از نظر مالی به من صدمه می‌زند.»

محمد نجفی گفت که در ۴ مرجع پرونده قضایی دارد و تحت تعقیب است. او توضیح داد: «همین الان که با شما صحبت میکنم در ۴ مرجع تحت تعقیب قضایی هستم. شعبه ۳ دادسرای اوین مرا احضار کرده مراجعه کردم این همه راه تا تهران رفتم در دادسرای اوین گفتند شعبه در حال تعمیرات است بعدا خبر می‌کنیم. نزدیک به یکسال می‌گذرد و قضیه مسکوت مانده و نمی‌دانم اصل اتهام اصلا چی بود. در مهر ماه ۹۵ در شازند با اتهام تبلیغ علیه نظام، تحت تعقیب قضایی قرار گرفته و بازداشت شدم به دلیل پوشیدن پیراهنی که رویش نوشته بود عاشورای ۸۸ و همچنین به دلیل سخنرانی‌ام در منزل خانم گوهر عشقی، مادر شهید ستار بهشتی در رباط کریم متهم به تبلیغ علیه نظام شده و با وثیقه آزاد شده بودم. این پرونده همچنان باز بود که ۲۵ دی ماه به دلیل پیگیری قتل مشکوک وحید حیدری در اراک بازداشت شدم و الان که چند روز است با وثیقه آزاد شده‌ام، به شعبه دوم بازپرسی شهرستان رباط کریم احضار شده‌ام به دلیل همان سخنرانی در منزل خانم گوهر عشقی که بابت آن در شازند متهم شده بودم و پرونده‌ام باز است. درواقع بسیاری از اتهامات این پرونده‌ها یکسان است که در چند مرجع بازپرسی اوین و شازند و اراک و رباط کریم همزمان جریان دارند البته پرونده دادسرای اوین فعلا مسکوت مانده.»

ستار بهشتی، متولد سال ۱۳۵۶، کارگر و وبلاگ‌نویسی بود که در تاریخ ۹ آبان ماه ۱۳۹۱ توسط پلیس فتا دستگیر شد. در مدت بازجویی به شدت از سوی پلیس فتا شکنجه شد و در همین جریان درگذشت و در گورستان رباط کریم نزدیک محل زندگیش به خاک سپرده شد. بر اساس گزارش ثبت شده در روابط عمومی بهشت زهرای تهران تاریخ، مرگ ستار بهشتی ۱۳ آبان ماه نوشته شده است.

محمد نجفی گفت که دی ماه توسط وزارت اطلاعات بازداشت شده و در بازداشتگاه اطلاعات شازند و اراک زندانی بوده است. او گفت: «من ۱۸ روز در بازداشتگاه اطلاعات بودم بعد به زندان مرکزی اراک منتقل شدم و ۱۵ روز در قرنطینه این زندان و بعد در بند عمومی زندانی بودم. در نوک پیکان فشارها و علتی که ما را بازداشت کردند قضیه وحید حیدری بود که خیلی حساسیت داشتند و برای اینکه بتوانند پرونده سنگین علیه ما درست کنند به ناحق اتهاماتی به ما زدند. به فعالان مدنی که دستگیر شده بودند فشار آورده بودند که بگویید نجفی شما را تشویق کرده در اعتراضات دی ماه شرکت کنید. سعی می‌کردند در قضایایی که من دخیل نبودم مرا بولد کنند و متهم خطرناک نشان دهند که شما دیگران را تحریک کرده‌ای. اما موفق نشدند اصلا آن حرکت دی ماه اینقدر خودجوش بود که سازماندهی نداشت که کسی دیگران را سازماندهی بکند.»

«تشکیل دسته و گروه جهت برهم زدن امنیت کشور، عضویت در گروه‌های معاند نظام به قصد برهم زدن امنیت کشور، تبلیغ علیه نظام، توهین به مقام معظم رهبری، نشر اکاذیب، ارسال اطلاعات و اخبار به خارج از کشور، اجتماع و تبانی جهت برهم زدن امنیت کشور، اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در اغتشاشات اراک” اتهاماتی است که به محمد نجفی منتسب شده است. او گفت: “این اتهامات کاملا واهی است و واقعیت ندارد. آنچه که من تقاضا داشتم اجرا شود و در بازپرسی اراک هم درخواست کردم این بود که من از شما چیزی به جز قران، قانون و وجدان نمی‌خواهم و به هرکدام از اینها که اعتقاد دارید عمل کنید. من می‌خواهم که براساس قانون محاکمه کنید و مجری قانونی باشید که خودتان نوشتید و اتفاقا اعتراض ما این است که شما قانون را اجرا نمی‌کنید. ماده ۲۷ قانون اساسی که به عنوان میثاق ملت و دولت می‌گوید اجتماعات آزاد است و ماده ۵۷۰ قانون تعزیرات که می‌گوید کسانی که آزادی‌های مشروع مردم را نادیده می‌گیرند مجرم هستند را شما نادیده می‌گیرید و بنابراین ما قاعدتا باید شاکی باشیم که این حکومت و اعوان و انصارش قانون را اجرا نمی‌کنند و حقوق و آزادی‌های مردم را از انها سلب کرده‌اند.»

محمد نجفی گفت: «ما شاکی هستیم که حقوق ما رعایت نشده یعنی دقیقا جای شاکی و متشاکی عوض شده. ما می‌گوییم شما قانون را اجرا نمی‌کنید. می‌گوییم یک نفر در بازداشتگاه فوت کرده وظیفه دارید اطلاع‌رسانی درست درباره او بکنید. می‌گوییم حضور در تجمعات مسالمت آمیز براساس قانون حق ما است. اما اتهامت سنگین زدند که نه باور داریم و نه درست می‌دانیم و در آینده هم دفاع خواهیم کرد از اعتراضات قانونی و مسالمت‌آمیز که قانون اساسی مقرر کرده ، کسانی که جلویش را می‌گیرند مجرم هستند نه ما که حق خودمان را می‌خواهیم. درباره وحید حیدری هم من در چارچوب قانون پیگیری خواهم کرد و اگر خانواده وحیدی از من بخواهند من قطعا سر سوزنی هم شک ندارم که پیگیری خواهم کرد و به طور کامل و به طور قاطع دفاع خواهم کرد.»

دادگستری شازند اراک از پذیرش وکالت آرش کیخسروی و پیام درفشان در پرونده محمد نجفی جلوگیری کرده بود. محمد نجفی گفت: «به من لیستی ۷ نفره داده و گفتند که از بین آنها وکیل انتخاب کنم. در صورت جلسه نوشتم که به همان علتی که از بین هزاران وکیل، دستگاه قضایی به این ۷ نفر اعتماد دارد به همان علت هم من به این ۷ نفر اعتماد ندارم. همکاران ما هیچ وقت نباید اجازه دهند اسم شان در این لیست ها قرار بگیرد. باید هر راهی که ایجاد رانت می‌کند را بست. شرم آور است واقعا و گفتم از بین اینها انتخاب نخواهم کرد اگر چه این قانون وجود دارد اما با چه ملاکی این ۷ نفر را تعیین کردید؟ چرا باید مردم را از حق دسترسی به وکیل مورد اعتمادشان محروم کنید. ما البته قبل از اینکه زندانی شدم کمپینی تشکیل داده بودیم با همکارانی همچون آقایان نصرالهی، درفشان و کیخسروی. به کانون های وکلای استان‌ها از جمله کردستان مراجعه کرده و امضا جمع کرده بودیم در اعتراض به تبصره‌ای که با روح قانون اساسی و اصل آزادی انتخاب وکیل و عدالت قضایی منافات دارد. اتفاقا در پرونده‌های سیاسی که مردم با حکومت و قدرت حاکم طرف هستند آنجا باید مردم قدرت انتخاب وکیل داشته باشند اما دقیقا آمده‌اند به طور ناجور در همان قسمت مردم را از داشتن وکیل مورد اعتماد خودشان این حق را گرفتند.

در برخی شهرهای ایران، لیست‌هایی در اختیار دادسراها قرار گرفته که متهمان و بازداشت شده‌ها را در مرحله مقدماتی تحقیقات، محدود به انتخاب وکیل از لیست‌های می‌کنند که توسط قوه قضاییه در اختیاردادسراها قرار گرفته‌ است. این در حالی است که اصل سی و پنج قانون اساسی و اصل ۴۸ آیین دادرسی کیفری ایران بر حق انتخاب وکیل به عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان دادرسی منصفانه تاکید کرده اما بر أساس تبصره ماده ۴۸ آیین دادرسی در جرائم علیه امنیت داخلی و خارجی، متهمان باید وکیل خود را از لیست وکلای مورد تایید قوه قضاییه انتخاب کنند و همین تبصره مبنای تدوین لیست وکلای مورد اعتماد قوه قضاییه قرار گرفته است.

ارائه چنین لیست‌هایی با استناد به ماده ۴۸ آئین دادرسی کیفری که در سال ۱۳۹۲ تصویب شده شکل گرفته است. براساس این ماده: «با شروع تحت نظر قرار گرفتن، متهم می‌تواند تقاضای حضور وکیل نماید. وکیل باید با رعایت و توجه به محرمانه بودن تحقیقات و مذاکرات، با شخص تحت نظر ملاقات نماید و وکیل می‌تواند در پایان ملاقات با متهم که نباید بیش از یکساعت باشد ملاحظات کتبی خود را برای درج در پرونده ارائه دهد.»

تبصره این ماده اما می‌گوید: «اگر شخص به علت اتهام ارتکاب یکی از جرائم سازمان یافته و یا جرائم علیه امنیت داخلی یا خارجی کشور، سرقت، مواد مخدر و روانگردان و یا جرائم موضوع بندهای الف، ب و پ ماده ۳۰۲ این قانون، تحت نظر قرار گیرد، تا یک هفته پس از شروع تحت نظر قرار گرفتن امکان ملاقات با وکیل را ندارد.»

بندهای مورد اشاره از ماده ۳۰۲ عبارت است از «جرائم موجب مجازات سلب حیات، جرائم موجب حبس ابد، جرائم موجب مجازات قطع عضو و جنایات عمدی علیه تمامیت جسمانی با میزان ثلث دیه کامل یا بیش از آن.»
تعداد همدردی=0
 نظرات:
Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.comبیشترین همدردی

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد

اولین اثر عالی پیام (هالو) پس از آزادی از زندان رجایی شهر
بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز
آخرین بازدید

محمد نجفی وکیل: اطلاعات سپاه گفت با احضار و بازداشت‌های فرسایشی شما را خنثی می‌کنیم

خبر مرگ بازداشت‌شدگانی را می‌شنویم که سالم دستگیر شدند/ نامه‌ اساتید دانشگاه در مورد مرگ کاووس سیدامامی

فرزانه جلالی فعال مدنی و حقوق زنان بازداشت شد

درخواست دبیرکل سابق کانون صنفی معلمان از روحانی: وزارت اطلاعات شکایات خود را از فعالین پس بگیرد

بازداشت چند ساعته دکتر قاسم شعله سعدی

خانواده محمد حبیبی معلم محبوس در زندان فشافویه با وی ملاقات کردند

جمعی از کنشگران سیاسی و مدنی خطاب به آزادگان جهان: از لغو حکم اعدام محمدعلی طاهری حمایت کنید

افشای جاسوسی پیمان عارف در روزنامه یئنی شفق ترکیه

درخواست چامسکی و دیگر فعالان برای آزادی رضاییان

نوکیش مسیحی ” ابراهیم فیروزی”
آخرین نظرات

هموطنان عزيز سلام .سخني کوتاه با عاشقان شهدا با عاشقان ا...

بخودت بیاازتاثیر گذاران مفلوک خوددوری کن بیخودی رابیشت...

سلام آقای گلشنی از خاطرات اقامتتان در شهرستان ساوه برای...

من ۳ فروردین ۹۷ به دلیل مهریه رفتم زندان زندان مرکزی بو...

خوبه که . همه ی ضد انقلاب ها و منافقا رو میگیریم اینطوری

پس خیلی خری

خیلی الاغی

واقعا باعث بسی تاسف است

خب حالا که معلوم شده رژیم جمهوری اسلامی چه ماهیتی دارد ...

من با سعید در سالهای ۸۰ و ۸۱ در بند ۲۰۹ اوین هم بند و هم س...