Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1044)

گزارشات(299)

زندانها(320)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(56)

مجهول المکان(115)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(215)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(4)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(340)

اعتصاب(574)

احضار(232)

خانواده(77)

پرونده(980)

سلامت(404)

تبعید(26)

آزادی(356)

بازداشت(956)

حقوق بشر(207)

انتقال(295)

مرخصی(211)

اعدام(648)

بیوگرافی(29)

وفات(47)

صدمات(975)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: DW تعداد بازدید:   590 زمان ثبت:   09:25:39 1397-06-10
خانواده دراویش زندانی: آمران و عاملان حمله فشافویه را معرفی کنید
به گزارش بازداشت به نقل از دویچه وله خانواده دراویشی که در زندان فشافویه مورد ضرب و شتم قرار گرفتند، خواستار معرفی آمران و عاملان این حادثه شدند. دیده‌بان حقوق بشر پیش‌تر با اشاره به حمله گارد زندان به این دراویش، از نقض حقوق بیش از ۲۰۰ درویش خبر داده بود.

خانواده دراویش زندانی محبوس در زندان تهران بزرگ (فشافویه) که به گفته آنان در جریان حمله گارد زندان آسیب جسمی داده و با همان وضع به سلول‌های انفرادی منتقل شده‌اند، با انتشار نامه‌ای سرگشاده به دادستان، قاضی ناظر زندان، قاضی اجرای احکام و رئیس و معاونت‌های زندان، از آنان خواسته‌اند، پیش از محو آثار ضرب و جرح بر بدن این زندانیان، آنان را به بند عمومی بازگردانده و مجوز ملاقات حضوری خانواده‌ها با دراویش آسیب‌دیده را در اسرع وقت فراهم کنند.

سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر پیش‌تر از حمله نیروهای گارد زندان فشافویه به دراویش متحصن در تیپ سه این زندان و ضرب و شتم آنان در روز هفتم شهریور ماه گذشته خبر داده بود.

هم‌زمان سایت مجذوبان نور، منعکس‌کننده اخبار مربوط به دراویش گنابادی، نوشته بود که این دراویش از روز ۲۳ خرداد گذشته در حمایت از دراویش زن محبوس در زندان قرچک دست به تحصن زده و‌خواستار آزادی آنان بوده‌اند.

خانواده دراویش آسیب‌دیده در نامه سرگشاده خود که روز پنجشنبه هشتم شهریور (۳۰ اوت) در صفحه تلگرامی "مجذوبان نور" منتشر شده، از جمله نوشته‌اند که روز چهارشنبه گذشته اطلاع یافته‌اند که بستگان آنها در تیپ سه زندان تهران بزرگ «به شدیدترین نحوی مورد ضرب و جرح و هتک حرمت قرار گرفته و مأموران زندان با استفاده از گاز اشک‌آور و شوکر و باتوم به آنان حمله‌ور شده‌اند».

در ادامه نامه آمده است: «فراموش نمی‌کنیم که چندی قبل (۲۳ خرداد ۹۷) زنان درویش زندانی در زندان قرچک نیز توسط مأموران آن زندان مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته و برای پنهان ماندن میزان و شدت جراحات مصدومین تا بهبودی کامل، آنان از هرگونه تماس و ملاقاتی ممنوع شدند و اعتراضات قانونی‌شان به این نوع برخورد به‌جایی نرسید».

به گفته خانواده دراویش زندانی، خواسته دراویش آسیب‌دیده یعنی آزادی دراویش زن "قانونی و مطابق شرع و انسانیت" بوده، «اما حرکت موهن و خشونت‌آمیز مأموران گارد زندان تهران بزرگ نشان داد که تنها جوابی که برای پاسخ به خواسته‌های قانونی درویشان زندانی در جیب دارند این است: ضرب و جرح، توهین و اعمال خشونت بیشتر!».

خانواده دراویش زندانی با اشاره به نگرانی خود از "نقض مکرر" حقوق بستگان زندانی‌شان نوشته‌اند: «نگهداری زندانیان آسیب‌دیده ما در سلول‌های انفرادی و محروم کردن ایشان از حق تماس و ملاقات حضوری با خانواده تا زمان از بین رفتن آثار صدمات و بهبودی نسبی و نهایتا تکذیب هرگونه ضرب و شتم و هتک حرمت دراویش دربند توسط مسئولان در رسانه‌های خاص، ما را بر آن داشت که خود با مسئولان مربوطه اتمام حجت کرده و از حقوق قانونی عزیزانمان دفاع کنیم».

این خانواده‌ها سپس شش خواست مشخص خود را خطاب به "تمامی مقامات مسئول" متذکر شده‌اند: «۱ـ بازگرداندن درویشان آسیب‌دیده از سلول‌های انفرادی به بند عمومی. ۲- صدور فوری مجوز ملاقات حضوری خانواده‌ها با تمامی درویشان دربند. ۳- ثبت و تعیین میزان صدمات و جراحات وارده (بریدگی، پارگی، خراشیدگی، شکستگی، کبودی، کوفتگی و همچنین میزان صدمات ناشی از گاز اشک‌آور و شوکر) توسط پزشک مورد اعتماد. ۴- رسیدگی سریع به درمان درویشان آسیب‌دیده در مراکز درمانی خارج از زندان. ۵- معرفی تمامی آمرین، مسببین و مأموران این غائله. ۶- رسیدگی به شکایات مصدومین و تعقیب و مجازات مرتکبین جرائم».

انتقال ۱۸ درویش دیگر به انفرادی

همچنین سایت "مجذوبان نور" خبر داده است که در پی حمله خشونت‌آمیز گارد زندان فشافویه به دراویش متحصن در تیپ سه این زندان و انتقال زندانیان آسیب‌دیده به سلول انفرادی، ۱۸ تن از دراویش محبوس در تیپ چهار این زندان نیز به سلول‌های انفرادی منتقل شده‌اند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر چهارشنبه گذشته اعلام کرده بود که دادگاه‌های انقلاب در ایران از ماه مه سال جاری میلادی تاکنون دست‌کم ۲۰۸ تن از دراویش را "در محاکماتی که ناقض حقوق اولیه آنها بوده"، به زندان و مجازات‌های دیگر محکوم کرده‌اند. طبق این گزارش، پس از اعتراض‌های دراویش گنابادی در اواخر بهمن‌ماه گذشته که به درگیری میان آنان و نیروهای امنیتی و انتظامی ایران انجامید، بیش از ۳۰۰ تن از اعضای این اقلیت دینی بازداشت و به زندان‌های فشافویه و قرچک منتقل شده‌اند.

سارا لی ویتسون، مسئول بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر، ضمن "ناعادلانه" خواندن محاکمه بیش از ۲۰۰ تن از دراویش، آن را "یکی از بزرگ‌ترین سرکوب‌ها علیه اقلیتی مذهبی در ایران در طول دهه گذشته" و "جدیدترین یادآوری شیوه دستگاه امنیتی سرکوبگر نهادهای ایران در قربانی‌کردن هر روزه شهروندان خود" خوانده بود.

دراویش گنابادی در دی‌ماه و بهمن‌ماه سال گذشته (۱۳۹۶) به قصد محافظت از قطب خود، نورعلی تابنده، به شکلی مستمر دست به تجمعاتی در نزدیکی محل اقامت او در خیابان گلستان هفتم خیابان پاسداران تهران زدند. آنها نگران دستگیری رهبر معنوی خود توسط نهادهای امنیتی بودند. این تجمعات در نهایت در روز ۳۰ بهمن‌ماه گذشته به درگیری شدیدی میان دراویش و مأموران انتظامی و بسیج انجامید که به گزارش رسانه‌های ایران، با مرگ چهار مأمور انتظامی که سه تن از آنها توسط یک اتوبوس زیر گرفته شدند، انجامید. همچنین رسانه‌ها و شاهدان عینی از جراحات شدید ده‌ها درویش در جریان این درگیری خبر دادند.

محمد ثلاث، یکی از دراویش گنابادی، ۲۸ خرداد گذشته به اتهام قتل سه مأمور پلیس از طریق زیر گرفتن با اتوبوس در جریان درگیری‌های ۳۰ بهمن ۹۶ اعدام شد. سخنان و "اعترافات" ضد و نقیض محمد ثلاث و نیز ادعای اعمال شکنجه علیه او، عادلانه بودن محاکمه این درویش را با تردیدهای جدی همراه کرد. همچنین به گزارش سایت مجذوبان نور، محمد راجی، یکی دیگر از دراویش گنابادی که اول اسفندماه در تهران بازداشت شده بود، "بر اثر ضربات وارده در حین بازجویی در بازداشتگاه پلیس" جان خود را از دست داد. دیده‌بان حقوق بشر گفته است که مقام‌های جمهوری اسلامی اقدام به "تحقیقی بی‌طرفانه" درباره شرایط مرگ محمد راجی یا ادعای اعمال خشونت مأموران امنیتی ایران در جریان اعتراضات دراویش نکرده‌اند.
تعداد همدردی=0
 نظرات:
Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.comبیشترین همدردی

زینب سکانوند در زندان ارومیه اعدام شد

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد
بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز
آخرین بازدید

خانواده دراویش زندانی: آمران و عاملان حمله فشافویه را معرفی کنید

درخواست آزادی همه معلمان در ایران در آستانه سال تحصیلی جدید

به یاد پدر عزیزم قدرت الله روحانی و دیگر اعضای محفل ملی بهاییان ایران در ششم دی ماه سالگرد شهادت آن دلدادگان

تهدید مجید مقدم به بازداشت شبانه و توقیف وثیقه

انتقال حسین رونقی ملکی به مراکز درمانی و بازگشت مجدد به زندان

تفهیم اتهام محاربه و احتمال صدور اعدام برای دست کم هشت تن در خوزستان

اسماعیل عبدی : در اعتراض به نقض گسترده حقوق شهروندی معلمان و کارگران اعتصاب غذا خواهم کرد

انتقال هاجر پیری از زندان کرمان به زندان تبریز

روئین عطوفت، فعال ملی مذهبی با قید وثیقه از زندان آزاد شد

وضعیت جسمانی افشین بایمانی نامساعد گزارش شده است
آخرین نظرات

نمیدونم چی بگم امامدتها قبل پسرفامیلمون موتوری دزدی نا...

سلام این ننگ را به جامعه اهل سنت باید تسلیت گفت

هموطنان عزيز سلام .سخني کوتاه با عاشقان شهدا با عاشقان ا...

بخودت بیاازتاثیر گذاران مفلوک خوددوری کن بیخودی رابیشت...

سلام آقای گلشنی از خاطرات اقامتتان در شهرستان ساوه برای...

من ۳ فروردین ۹۷ به دلیل مهریه رفتم زندان زندان مرکزی بو...

خوبه که . همه ی ضد انقلاب ها و منافقا رو میگیریم اینطوری

پس خیلی خری

خیلی الاغی

واقعا باعث بسی تاسف است