Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
  بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشتگاه ها
صفحه اصلی خبرهای ثبت شده توسط شما ثبت خبر توسط شما درباره بازداشت
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
حمایت(1044)

گزارشات(299)

زندانها(320)

بیانیه(68)

عفو(14)

اعتراض(56)

مجهول المکان(115)

خودکشی(30)

خاطرات(38)

آزادی موقت(215)

تبرئه(9)

فرار(17)

قتل(4)

ملاقات(10)

تهدید(14)

نامه ها(340)

اعتصاب(574)

احضار(232)

خانواده(77)

پرونده(980)

سلامت(404)

تبعید(26)

آزادی(356)

بازداشت(956)

حقوق بشر(207)

انتقال(295)

مرخصی(211)

اعدام(648)

بیوگرافی(29)

وفات(47)

صدمات(975)

بخشش(57)

اجازه تماس(1)

  
منبع: ایران وایر تعداد بازدید:   3794 زمان ثبت:   14:53:54 1394-09-16
کالاهای فرهنگی در زندان؛ از سریال لاست و فیلم پورن تا کیهان و شرق
به گزارش بازداشت به نقل از ایران وایر :
«حسین»، زندانی بند قاتلین محکوم به قصاص در زندان رجایی شهر کرج در کار خرید و فروش فیلم است. او هر روز صبح تا شب که وقت آمارگیری است و درهای هواخوری بسته می شود، تا ده مشتری را از طریق پنجره مشرف به حیاط رتق و فتق می کند. مشتری های حسین برخلاف دیگرانی که در پی خرید و فروش مواد مخدر سنتی و صنعتی هستند، به دنبال کالاهای به اصطلاح فرهنگی اند. آنها با حسین فیلم رد و بدل می کنند. آنها انواع فیلم های گلچین شده را در حافظه ها و رم یا فلش مموری های کوچک از او می خرند.

او ام پی تری پلیر هم می فروشد، یک دستگاه بند انگشتی که در راهروهای متروی تهران زیر پنج هزار تومان خرید و فروش می شود، پشت این پنجره بین 300 تا 700 هزار تومان معامله می شود. حسین هدفون هم دارد، اگر مارک اصل نباشد، صد هزار تومان قیمت گذاری می شود. در حالی که همان هدفون حدود هزار تومان خریداری شده است.

به گفته حسین، بیشترین فروش را از سریال هایی نظیر لاست، فرار از زندان و مشابه آنها دارد، البته پس از این سریال ها فیلم های اکشن خارجی بیشترین متقاضی را دارند. این فیلم ها در حافظه یک رم کوچک جاسازی و دسته بندی شده و به عنوان فیلم های مهیج به صورت یک بسته یا پکیج به خریدار، عرضه می شود. سریال های ترکی دوبله شده ای همچون فاطما گل و عشق ممنوع برای سرگرم کردن زندانی و گذران وقت، گزینه مناسبی است و فروش خوبی دارد.
او توسط یک رابط اقلام فرهنگی را تهیه می کند، رابطی که گاهی گرفتار می شود: «وقتی گیر می افتد، نمی توانم به تقاضاها پاسخ مثبت بدهم. فعلا در شرایط برزخم.»

مشتریان او اقلام خاص فرهنگی می خواهند: «بیشترین مشتریان من مشتاقان فیلم های پورنو هستند و به همین دلیل هم مدتی است بخشی از درآمدم را موقتا از دست داده ام. هر حافظه رم هشت گیگابایتی فیلم های پورنو ، سیصد هزار تومان یا بیشتر به فروش می رسد. بستگی به وضع مالی خریدار دارد. اگر حافظه های شانزده و سی و دو گیگابایتی بخواهند، مبلغ اش بین حدود سی تا صد هزار تومان افزایش پیدا می کند.»

بازار فروش فیلم هم قواعد خاص خودش دارد: «محتوی فیلم ها گرانی و یا ارزانی یک حافظه رم را تعیین می کند نه مقدار و حجم آن. مثلا فیلم های قبل از انقلاب دویست هزار تومان قیمت دارند، اگر با حجم بالا باشند سی تا پنجاه هزار تومان به قیمت اصلی آنها اضافه می شود.»
«هوشنگ» از مشتریان حسین است. او پیراهن سوزنی و شلوار شیرازی به تن دارد، لباسی که بخاطر همه گیر بودنش در زندان ها، به عنوان لباس ملی زندانیان کشور نامیده می شود.

او از فیلم های بهروز وثوقی، گوگوش و فردین خوشش می آید و فیلم مورد علاقه اش «قیصر» است و می گوید که هنوز هم عاشق چند باره دیدن آنهاست. اما به گفته ی او از سینمای بعد از انقلاب هیچ خبری در زندانها نیست مگر مواردی استثناهمچون فیلم مارمولک که طرفداران خودش را دارد. هوشنگ می گوید به تازگی رم خود را که حاوی مجموعه آهنگ های هایده و حمیرا بوده، در بازرسی از دست داده و به دنبال مجموعه آهنگ های شماعی زاده و جواد یساری است.

او از جمله زندانیان محکوم به حبس ابد است که وقت هواخوری و در حمام زندان، آهنگ های جواد یساری را با صدای بلند می خواند و از خیال حبسی که تا روز آخر عمرش به درازا می کشد، َشبانه به فیلم های پورنو پناه می برد. هوشنگ می گوید در طول مدت زمان کوتاهی که وکیل بند بوده پسرهای جوان را به اصطلاح عروس می کرده و آنها را به دیگر زندانیان اجاره می داده اما خودش تا به حال با کسی ارتباط جنسی نداشته و فقط با دیدن فیلم پورنو نیازش را در زندان برطرف می کند.

قزل حصار در میان زندان های کشور به زندان اشرار خطرناک که از هیچ خطری گریزان نیستند، شهره است. در این زندان هم توزیع فیلم های پرنوگرافی به شدت طرفدار دارد، چون در محیط این زندان به جز روزنامه اطلاعات، هیچ کالای فرهنگی دیگری توزیع نمی شود، خبری از روزنامه یا فیلم های سرگرم کننده سالم نیست. به همین دلیل بازار خرید و فروش فیلم های غیر مجاز و خصوصا پورنوگرافی و حافظه های کوچک، طرفداران پر و پاقرصی در محیط این زندان دارد.

اما هم اقلام فرهنگی فیلم های پورن نیستند. در همه زندان ها برای دستیابی به یک نسخه از روزنامه اطلاعات و کیهان درگیری ایجاد می شود. معمولا وکیل بند، نسخه ای از روزنامه را که به طور رایگان در هر بند توزیع می شود ، برای استفاده به منظور سفره غذا برمی دارد. زندانی ها حق ندارند این روزنامه ها را دستمالی کرده یا مطالعه کنند تا تمیز بمانند و قابلیت استفاده به جای سفره را داشته باشند.

در عموم زندان ها، روزنامه های اطلاعات، حمایت، تفاهم و گاها روزنامه ایران، تنها روزنامه هایی هستند که به زندان ها راه پیدا می کنند. گر چه در برخی زندان ها همچون اوین، محصولات فرهنگی، تنوع بیشتری دارند و زندانی ها به بیش از ده روزنامه و چندین مجله دسترسی دارند اما زندان های دیگر، به نسبت دور و نزدیکی شان به پایتخت، کمتر از این امکانات فرهنگی برخوردار می شوند.

یک زندانی ساکن اوین می گوید:«در این زندان روزنامه های شرق، خبر ورزشی، اعتماد، بهار، قانون، ایران و حتی ایران دیلی و تهران تایمز هم گاهی می شوند، گرچه به شدت مراقبت می شود تا روزنامه های موسوم به اصلاح طلب برای بند سیاسی سیصد و پنجاه اوین قابل دسترس نباشد و رئیس زندان و دادستان تهران توزیع اعتماد و آرمان را در این زندان ممنوع کرده، اما روزنامه شرق به جز مدتی که انتشار آن ممنوع شد، در این زندان بطور مرتب توزیع می شود.»

زندانیان سیاسی و امنیتی بند 350 اوین و همچنین بند زندانیان سیاسی و عقیدتی رجایی شهر از عمده ترین مصرف کنندگان کالاهای فرهنگی بوده اند که در برابر ممنوعیت ورود کتاب، مجله و کتاب هایی به زبان انگلیسی، اعتراض و مقاومت می کنند و عمدتا از ممنوعیت ورود کتاب رنج می برند.

در بند زندانیان سیاسی ، آنها می توانند در چهارچوب برخی از روزنامه هایی که اجازه توزیع دارند ، بصورت ماهانه مشترک شوند، اما باید هزینه آن را بپردازند. کیهان، ایران و شرق از محبوب ترین های بند زندانیان سیاسی زندان اوین است. اما کتاب و مجله در دیگر بندها؛ همچون بند اشرار و مواد مخدری ها چندان کالای مورد توجهی نیست.

گاه سازمان زندانها، مجلات برگشتی و تاریخ گذشته ای را که به رایگان به دست آورده، در زندان بین زندانی ها توزیع می کند، مجلاتی مثل روزهای زندگی، موفقیت و خانواده.

در دوره بازجویی و البته پس از اتمام دور نخست بازجویی ها و با اجازه کتبی بازجو، ممکن است یک روزنامه محافظه کار یا اصولگرا در اختیار زندانی سیاسی و امنیتی قرار بدهند اما روزنامه هایی با محتوای حدیث و قرآن همچون روزنامه«اعتدال» یا روزنامه «حمایت» که توسط سازمان زندان ها منتشر می شود در فضای زندان به فراوانی پیدا می شوند. در زندان های شهرستانها فقط روزنامه اطلاعات در یک نسخه و البته یک روز پس از انتشار در اختیار زندانی قرار داده می شود.

تلویزیون هم در بخش فرهنگی، حرف برای گفتن دارد و بیشترین مخاطب را در اتاق های عمومی زندان دارد. حداقل ظرفیت این اتاق ها بیست نفر است. ساعت پخش سریال های خانوادگی و درام تلویزیون و اخبار، شلوغ ترین ساعت این اتاق هاست و البته این برنامه ها بیشترین مخاطب را بعد از بازی های فوتبال دارند. بازی های فوتبال در سطح بازی های ملی و بازی مابین تیم های استقلال و پرسپولیس، بیشترین و پر سر و صداترین ساعت تماشای تلویزیون در زندان هستند. در ماه های اخیر با رونق گرفتن وضعیت والیبال، بازی های تیم ملی والیبال نیز به آن اضافه شده است.

بازی های جام جهانی فوتبال هم در همه زندان ها دنبال می شود و در زمان برگزاری این بازی ها، شرط بندی های زیادی روی تیم های برنده و نتایج این بازی ها انجام می شود. در سال های اخیر با ورود موبایل های ارزان هوشمند و یو اس پی تلویزیون که حافظه های رم را هم پخش می کنند، به نظر می رسد دوره انحصار تلویزیون در زندان هم به پایان رسیده است.

اینترنت بخش اعظم اوقات زندانیانی را که قدرت خرید بالاتری داشته و یک گوشی هوشمند خریده اند، پر می کند. اینترنت دسترسی به فیلم و عکس پورن را هم راحت تر می کند، البته برای دردسرهای خاص خودش.

فضای فرهنگی زندان یک بن بست مطلق هم دارد. در بندهای دو الف و دویست و نه زندان اوین که بندهایی با سلول های انفرادی هستند، و همینطور در بند انفرادی دویست و چهل و دویست و چهل و یک که بندهای تنبیهی اوین به حساب می آیند، همچون بند سپاه زندان رجایی شهر، ورود و توزیع هر نوع روزنامه و کتاب ممنوع است، از فیلم پورن هم طبعا خبری نیست، متقاضی هم وجود ندارد.
تعداد همدردی=0
 نظرات:
Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
   Bazdasht بازداشت:اخبار ورود و خروج زندان ها و بازداشت گاه ها
Bazdasht.comبیشترین همدردی

زینب سکانوند در زندان ارومیه اعدام شد

نگرانی‌ در مورد سلامتی نازنین زاغری و بی‌توجهی دولت بریتانیا

ﺁﺧﺮﯾﻦ ﺷﻌﺮ ﻣﺤﻤﺪﺭﺿﺎ ﻋﺎﻟﯽ ﭘﯿﺎﻡ (ﻫﺎﻟﻮ) ﺍﺯ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻧﺪﺍﻥ

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

ادمین کانال تلگرامی اصلاحات نیوز بازداشت شد

فاطمه حقیقت‌جو: برای خواهرم، اتهام امنیتی عنوان شده و مسئول بازداشت او، سپاه است

اعتصاب غذای فرشید ملک زاده

قدریه قادری روزها را با رنجهای بیماری در زندان میشمارد
بیشترین بازدید

چشمان من کمر سوخته‌شده و بدن دِشنه‌خورده پدرم را دید، چشمان من انگشتان شکسته‌شده و آرنج آویزان عمویم را دید

ساختار كلی تشكیلات وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران

مهوش ثابت زندانی بهایی از فائزه هاشمی می گوید

گزارش تصویری از دیدار بانو مهوش شهریاری ( ثابت ) با تنی چند از فعالان مدنی

بیو گرافی شهنام گلشنی مدیر سایت مثقال

آتش زدن و بریدن زبان به گناه ایمان به دیانت بهایی

وضعیت وخیم دو شهروند بهایی در زندان اصفهان

بازداشت تاجر موفق بهایی به همراه دخترش در شیراز

مونا به خاطر سن و سال کمش، آن روز آخرین نفر در صف حلق آویز شدن بود تا فرصت دیگری برای ‏توبه کردن داشته باشد

افزایش چهل درصدی تعداد زندانیان بهایی تنها در پنج روز
آخرین بازدید

کالاهای فرهنگی در زندان؛ از سریال لاست و فیلم پورن تا کیهان و شرق

نامه سرگشاده رضا ملک از زندان در رابطه با بازداشت خود

سازمان حقوق بشر ایران خواستار توقف اعدام ۵ زندانی اهل اهواز در ملاءعام شد

دادستان تهران: راه‌اندازی کشیک بامدادی در دادسرای تهران/ صدور حکم اعدام برای چهار سارق مسلح

برگزاری دادگاه یازده تن از بازداشت شدگان تظاهرات سراسری دی ماه ۹۶ در شازند اراک

محمود معصومی آزاد شد

انتقال یک زندانی سیاسی از بند ۳ به بند ۸ زندان مرکزی زاهدان

هشتمین سالگرد تولد ضیا نبوی در زندان ؛ آخرین بازمانده یا روییده در برهوت

عامل حمله با چاقو به زنان جهرم اعدام شد

ادامه ی آزار و بازداشت بهائیان در شیراز
آخرین نظرات

اگر اتهامات واهی هست، چرا من رو نمیگیرن؟ چرا هزاران یا م...

حاج ناصر طلوعی بسیار انسان شریفی هست وهمیشه دنبال حل مش...

داداشی ایشالا آزادیت

با امتنان از خانم مهر انگیز کار که با مهر مبادرت به کاری ...

آنها همچنان ما را سرکوب میکنند و ما با تکیه بر آموزشهای ...

نمیدونم چی بگم امامدتها قبل پسرفامیلمون موتوری دزدی نا...

سلام این ننگ را به جامعه اهل سنت باید تسلیت گفت

هموطنان عزيز سلام .سخني کوتاه با عاشقان شهدا با عاشقان ا...

بخودت بیاازتاثیر گذاران مفلوک خوددوری کن بیخودی رابیشت...

سلام آقای گلشنی از خاطرات اقامتتان در شهرستان ساوه برای...